Ako sa prejavuje detská úzkosť? Tieto príznaky by ste nečakali!

Ako sa prejavuje detská úzkosť? Tieto príznaky by ste nečakali!

  • Zdieľaj:
 • 2

Ak ich deti majú, je veľmi pravdepodobné, že nimi trpí aj jeden z rodičov alebo obaja. Reč je o pocitoch úzkosti, ktoré možno spontánne pripisujeme len dospelým, no trápi i deti. Úzkosť u detí v skutočnosti môže vznikať z rôznych príčin a môže sa aj rôzne prejavovať. Prečo teda detská úzkosť vzniká, ako ju spoznať a kedy sa ňou zaoberať viac?

Môže byť i zdravá

Keď sa povie úzkosť, v ľudskom mozgu automaticky bliká červená kontrola, akoby muselo ísť v každom prípade o niečo zlé. Podľa odborníkov je však úplne normálne, že ňou vaše deti občas trpia. Slovíčko „občas” je tu však veľmi dôležité. Pokiaľ deti pociťujú úzkosť len sporadicky pri určitom druhu stresujúcej alebo desivej situácii, je to absolútne v poriadku a dokonca i zdravé. Je to totiž znak toho, že sa ich mozog snaží chrániť pred nebezpečenstvom. Takéto prejavy úzkosti oceníte aj vy, rodičia, pretože sa ukážu aj vtedy, keď sa dieťa rúti do nebezpečenstva, pred ktorým je vystríhané alebo sa chystá urobiť niečo, čo mu zakazujete.

Inšpiruj sa: Opatrovateľka pre dieťa: Aká je jej cena a aké kvality musí spĺňať?

plač dieťaťa

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky sa líšia

Čo sa symptómov detskej úzkosti týka, lýšia sa, a to najmä v súvislosti s vekom  dieťaťa.  Nie je však jednoduché ich identifikovať, pretože sa často zamieňajú s typickým detským správaním. Tak napríklad u bábätiek sa môže prejaviť ako plač či viditeľný diskomfort, trochu väčšie deti sa môžu vyhovárať, keď príde na činnosť, ktorá je pre ne sužujúca. Školáci už môžu byť podráždení, nahnevaní alebo môžu verbálne prejavovať obavy. U detí všetkých vekových kategórií tiež môže úzkosť spôsobiť problém so spánkom, bolesti brucha či hlavy a všeobecne sa môže ukazovať ako smútok.

Z čoho vzniká?

Aj pôvodcov detskej úzkosti môžeme hľadať na viacerých frontoch a tieto spúšťače sa tiež môžu líšiť podľa veku dieťaťa. Bábätká často pociťujú separačnú úzkosť od rodičov, čo môže pretrvávať cez batoľacie obdobie až do predškolského veku. V tomto období môže deti sužovať aj hluk, odplienkovávanie, ale i starch z cudzích ľudí, zvierat či kostýmov, napríklad z klaunov a podobne. Čo sa detí v školskom veku týka, úzkosť im môže spôsobovať vzťah s rovesníkmi, prospech v škole, aktuálne udalosti a tiež problémy v rodine. A čo spôsobuje úzkosť tínedžerom? Najčastejšie ide o postavenie v spoločnosti rovesníkov, prospech v škole, prvé lásky ale i materiálne veci a tiež ich vlastná budúcnosť. Podľa odborníkov v tomto veku deti trápia aj sociálne médiá – počty srdiečok, lajkov či fotografie a posty ostatných detí. 

strach zo školy

Zdroj: Shutterstock®

Čo môže rodič urobiť?

Pri detskej úzkosti je najdôležitejšie odsledovať to, či ide o normálnu alebo pokročilú formu. Zatiaľ čo normálna trvá hoci aj každý deň, no krátko a dieťa neobmedzuje v bežnom živote, chronický úzkostný stav vie byť poriadne nebezpečný. Dokáže deti vyradiť zo života, prestávajú jesť, spať a stránia sa sociálneho kontaktu. Pri takejto forme úzkosti je vhodné poradiť sa s pediatrom a stanoviť ďalší postup.

Ak však ide o normálnu detskú úzkosť, ktorá je bežná i zdravá, buďte empatickými rodičmi, ktoré svoje dieťatko a jeho strach vnímajú a vedia sa doň vcítiť. Pri väčších deťoch počúvajte o problémoch, ponúknite rozumné riešenie, naučte detičky sa upokojiť a stres či strach predýchať. Ak sami trpíte úzkosťami, ukážte svojmu úzkostlivému dieťatku ako problém zvládať, dobré je tiež identifikovať spúšťače detskej úzkosti a venovať sa konkrétnym problémom.

Pozri aj: Účinné cviky na pevné brucho: Daj si do tela a zbav sa pneumatiky!


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 03.05.20 06:35

ĽŠ
karma
100.00

Chronický úzkostný stav môže byť naozaj nebezpečný, je dôležité byť empatickým rodičom.

 • 0
Odpovedať

Martina Gajdošíková 08.05.20 13:02

MG
karma
-1.00

V takejto situácii je však dôležité, aby OBAJA rodičia boli natoľko vnímaví a dokázali načúvať vlastnému dieťaťu a v žiadnom prípade vec nezľahčovali, či si nedajbože robili srandu z obáv potomka.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Zdravotné poistenie pre cudzincov – na čo myslieť pri návšteve Tatier
Voľný čas

Zdravotné poistenie pre cudzincov – na čo myslieť pri návšteve Tatier

 • 0
 • 23.05.2022
Mastektómia a tetovanie: Umelecké dielo namiesto jazvy
Inšpirácie

Mastektómia a tetovanie: Umelecké dielo namiesto jazvy

 • 0
 • 02.08.2022
Prituhuje! Nie vonku, ale v cenách energií. Viete, ako ušetriť?
LIFESTYLE

Prituhuje! Nie vonku, ale v cenách energií. Viete, ako ušetriť?

 • 0
 • 17.05.2022
TOPlist