Ako často prať interiérové závesy? Možno častejšie, než by si si myslela!

Ako často prať interiérové závesy? Možno častejšie, než by si si myslela!

  • Zdieľaj:
 • 2

Pustili ste sa už do vianočného upratovania? Vyzerá to u vás aktuálne ako po bombardovaní? Okná umyté, byt vyluxovaný, každý kút vyčistený? No nezabudli ste na závesy a záclony? Ako často ich periete aj mimo Vianoc?

Záclony i závesy na okno priťahujú prach a časom absorbujú aj pachy. Je ľahké prehliadnuť, že potrebujú pozornosť – veď v podstate si tam len tak visia a nič sa s nimi nerobí. Niekomu preto možno príde zbytočné závesy vôbec prať. Avšak, treba aj závesy udržiavať v čistote, pretože sa na nich zachytáva prach, ktorý môže robiť problémy hlavne alergikom.

Ako často by ste mali záclony i závesy prať? Odborníci odporúčajú možno aj častejšie, než aktuálne periete.

Pozri aj: Nadmerná vlhkosť v byte či dome: Kedy zasiahnuť a problém riešiť?

Prečo je dôležité prať záclony?

Čiastočne sme to už naznačili vyššie, ale dôvodom je hlavne fakt, že záclony i závesy prirodzene priťahujú prach a rovnako aj absorbujú všetky pachy. Čo znamená, že ak ich neperiete pravidelne, môže vám doma zapáchať a postupne sa môžu u vás začať prejavovať príznaky alergie.

Okrem prachu sa v záclonách usídľujú aj rôzne roztoče, ktoré sú rovnako nebezpečenstvom pre astmatikov i alergikov. A aj keď ich nevidíte, je veľká pravdepodobnosť, že v nich „bývajú“. Takže, ak ste nechali svoje záclony, aby sa v nich usádzal prach a udomácňovali roztoče, je čas situáciu vziať do rúk a napraviť to.

Ako často by sa mali závesy prať?

Nikto sa nechce so závesmi zoberať viac, ako je nevyhnutne potrebné. Koniec koncov, ich vešanie bolo komplikované a namáhavé. Pri závesoch v jednej miestnosti by sme sa možno ešte prekonali, ale ak ich máme v každej miestnosti v domácnosti, tak je to roboty ako na kostole. Preto vás dozaista zaujíma, ako často závesy prať. Nuž, odborníci odporúčajú závesy prať každé tri mesiace. Teda tri mesiace je ideálna doba, avšak najneskôr je nutné oprať ich po 6 mesiacoch.

Avšak, čas od času môžete využiť trik s postriekaním závesov na ich osvieženie čím predĺžite okno medzi samotným praním. No nevyužívajte tento trik príliš často – radšej ich vyperte.  

Na druhej strane existujú aj situácie, kedy závesy prať aj oveľa častejšie. Najmä vtedy, keď máte v domácnosti alergikov alebo astmatikov. Vtedy sa odporúča závesy prať na mesačnej báze. Aj v prípade, že patríte medzi fajčiarov a fajčíte aj v interiéri, tak závesy môžu pohlcovať všetok cigaretový zápach. To môže spôsobiť nielen ich zatuchnutie ale aj zožltnutie.

Odporúčame: Na čo použiť vodu z varených vajec? Budeš prekvapená, aké má využitie

A ako závesy prať?

Údajne existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako závesy i záclony prať. Najdôležitejšie je riadiť sa štítkom na závesoch. Nie všetky závesy sa totižto môžu prať v práčke a sušiť v sušičke. Ideálne je závesy vyprať v práčke a po vypraní ich klasicky zavesiť, aby voľne vyschli. Po vyschnutí ich zveste a prežehlite – ak sú teda vyrobené z materiálu, ktorý je možné žehliť.

Ak sú vaše závesy príliš luxusné a podľa štítka by sa nemali prať v práčke, tak sa obráťte na služby čistiarní. V čistiarni si s nimi poradia a vy to budete mať bez akejkoľvek starosti.

Zaujme ťa aj: Ako (ne)vedomky ničíme kávovar? Ak ho nečistíš, „zarábaš“ si na problém!


  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Mária Maxianová 03.12.22 15:53

MM
karma
106.00

závesy som už dávnejšie zrušila

 • 0
Odpovedať

Janka Komadova 03.12.22 20:32

karma
-1.00

Závisí nemám už dobrých 10 rokov som alergička

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Hľadáte prirodzenú krásu? Dajte svojej pleti aj líčeniu zelenú!
Novinky

Hľadáte prirodzenú krásu? Dajte svojej pleti aj líčeniu zelenú!

 • 2
 • 20.10.2022
VIDEO: Novinky od FOREO – s čím prichádza FOREO Luna 4, Luna 4 Mini a Luna 4 Go?
Elektronika

VIDEO: Novinky od FOREO – s čím prichádza FOREO Luna 4, Luna 4 Mini a Luna 4 Go?

 • 1
 • 11.12.2022
Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®
Novinky

Mary Kay obohacuje rad dermokozmetiky Clinical Solutions®

 • 2
 • 20.01.2023