Ako na minimalistickú kuchyňu? Tieto zásady musíš dodržiavať!

Ako na minimalistickú kuchyňu? Tieto zásady musíš dodržiavať!

Ak si nedáte pozor, budú sa vo vašej kuchyni každým dňom hromadiť veci, ktoré tam nepatria. Je to ako mucholapka, všetko si nejakým spôsobom nájde cestu do kuchyne a zostane tam. Aby sa vám v kuchyni dobre pracovalo, nemôžete mať napchaté skrinky a pretekajúce zásuvky. Ako na minimalistickú kuchyňu? Nechajte sa inšpirovať.

Kuchyňa potrebuje priestor, aby mohla dýchať. Musí vám dovoliť, aby ste sa dostali k čomu potrebujete bez toho, aby ste museli všetko vykladať alebo sa v niečom prehrabávať. Aby ste si udržali minimalistickú kuchyňu, musíte byť prísni. Tu je niekoľko zásad, ktoré treba dodržiavať.

Nezaobstarávajte si viac riadu, ako potrebujete

V prípade, že často organizujete večierky a spoločné večere pre priateľov a rodinu, je v poriadku mať niekoľko setov riadu. Ak ste ale len malá domácnosť a pre hostí varíte zriedka, zredukujte svoju zbierku riadu aspoň na polovicu.

Nechajte si len riad, ktorý ste použili v poslednom pol roku

Samozrejme, že potrebujete taniere, poháre, misky a ďalšie riady, ktoré pravidelne používate. Čo sa ale týka veľkých šalátových mís alebo šálok na kávu, ktoré ste dostali darom a ešte ste ich ani nevybalili z krabice, je čas zvážiť ich darovanie niekomu, kto ich potrebuje viac.

Neprehliadni: Na čo použiť vodu z cestovín? Vyliať ju je hriech, pozri prečo

minimalistická kuchyňa

Zdroj: Shutterstock®

Do kuchyne patrí naozaj len kuchynské náčinie

V kuchyni by ste mali skladovať len to, čo v kuchyni používate. To znamená, že napríklad servírovacie tácky a podobne by mali byť uložené na menej frekventovanom mieste.

Neodkladajte nič na kuchynskú linku

Neklaďte veci na linku len preto, že práve nemôžete nájsť lepšie miesto. Nedovoľte to ani ostatným členom domácnosti. Nájdite nový domov kľúčom, obálkam, hračkám a ďalším veciam. Vypratanie kuchynskej linky je úplný základ minimalistickej domácnosti.

Neskladujte duplikáty

Jediné duplikáty, ktoré si smiete nechať, sú tie, ktoré používate súčasne. Dva rovnaké hrnčeky sú v poriadku, ak si do nich s partnerom radi spolu robíte kávu. Troje kliešte na opekanie mäsa sú ale zbytočné.

upratovanie kuchyne

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú výhody minimalizmu?

Jednoduchosť priťahuje pozornosť. Zaujímavé kusy nábytku lepšie vyniknú v nepreplnených miestnostiach. Naučte sa pracovať s prázdnym priestorom tak, aby ste s jeho pomocou doplnky v byte zvýraznili. Týmto spôsobom môžete pritiahnuť pozornosť ku krásnemu kreslu, koberčeku alebo obrazu. Podobne sa s prázdnym priestorom pracuje v galériách. A to tak, aby čo najlepšie podčiarkovali vystavené diela. Majte tento postreh na pamäti pri zariaďovaní alebo pretváraní izieb.

Jednoducho zariadené izby pôsobia upokojujúcim dojmom. Vyskúšajte to na jednom vybranom mieste v byte. Odstráňte všetko prebytočné a zvoľte namiesto toho výraznú dekoráciu. Uvidíte, ako sa jednoduchým vstúpením do miestnosti zmení vaša nálada. Hneď sa budete cítiť menej napäto. Jednoduchosť tiež napomáha sústredeniu a podporuje tvorivú činnosť. Oplatí sa jednoducho vybaviť napríklad pracovňu, v ktorej sa budete potrebovať sústrediť na pracovné úkony.

Zariadiť si byt jednoducho je rovnako praktické. Keď sa zbavíte nadbytočných doplnkov, vytvoria sa plochy, ktoré sa lepšie upratujú. Pri umývaní podlahy alebo utieraní prachu sa dostanete do všetkých kútov. Pri vysávaní kobercov nebudeme musieť premiestňovať nábytok z miesta na miesto. Čas na upratovanie celého bytu sa niekoľkonásobne zmenší!

Odporúčame: Vieš, ako vyčistiť TV a jej príslušenstvo? Neriskuj, že sa pokazí!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Ľubica Šťastná 07.12.19 07:49

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi dobré rady, Jednoducho zariadené izby naozaj pôsobia upokojujúcim dojmom.

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 07.12.19 08:11

AS
karma
108.00

mám malú kuchyňu, tak si dobre rozmyslím, čo do nej prikúpi

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 07.12.19 15:48

SK
karma
114.00

Veru, už dlhšie premýšľam, že niektoré riady vyradím....

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 07.12.19 23:19

karma
109.00

Tiež mám menšiu kuchyňu a aj zbytočné veci,ktoré mi je ľúto vyhodiť.Myslím,že sa pustím do upratovania :-)

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 08.12.19 12:07

MR
karma
114.00

páč sa mi to, minimalizmus je aj môj štýl

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 08.12.19 15:15

MM
karma
100.00

tiež mám rada priestor a neznášam zbytočnosti, ale zasa tiež útulnosť a teplo domova, všetko s mierou

 • 0
Odpovedať

Matej Varga 08.12.19 22:35

MV
karma
108.00

Aj ja mám rád minimalizmus :-)

 • 0
Odpovedať

Beáta Havala 02.11.22 14:35

BH
karma
-1.00

ja mam velmi minimalisticku kuchynu, nie je vôbec nicim preplacana, jedien co v nej puta pozornost je stojan na noze

 • 0
Odpovedať

Inga Lodr 07.11.22 09:12

IL
karma
-1.00

mne sa velmi take kuchyne pacia, ked je tam co najmenej veci, u nas v kuchyni puta jedine magneticke stojan na noze s nozmi

 • 0
Odpovedať

Linda Nijkl 12.11.22 13:48

LN
karma
-1.00

podla mna spravit minimalisticku kuchynu je uplne jednoduche, v nasej je vsetko co sa dalo nejako schovana aby bola co najcistejsia

 • 0
Odpovedať

Anna Nusk 16.11.22 08:51

AN
karma
-1.00

nema rada zbytocnosti v kuchyni, v tej nasej je vsetko v zasuvkach, linku mam uplne cistu

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní