Ako neplytvať jedlom? Tu je 9 spôsobov, ktoré šetria i financie!

Ako neplytvať jedlom? Tu je 9 spôsobov, ktoré šetria i financie!

Plytvanie jedlom a potravinami je prítomné prakticky po celom svete. Z času na čas sa stane pravdepodobne v každej domácnosti, že nejaké jedlo skončí v koši. Ide pritom o pomerne veľký problém, a to z viacerých rôznorodých príčin. Na plytvanie jedlom sa môžeme pozrieť napríklad zo spoločenského hľadiska. Ľudia plytvajú potravinami, no pritom časť populácie i dnes trpí hladom.

Ide taktiež o ekologický problém, keďže spolu s plytvaním jedla ide ruka v ruke tvorba odpadu. A, samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na to, že spolu s vyhodeným jedlom a potravinami idú do koša i naše peniaze. I preto je dôležité, aby sme sa snažili plytvať jedlom čo najmenej, ideálne vôbec. Ako to však urobiť? Máme pre vás deväť jednoduchých spôsobov, ako minimalizovať v domácnosti plytvanie potravinami

Plánovanie nákupu

Plytvanie jedlom neraz súvisí s tým, že sme skrátka nakúpili viac, ako sme reálne potrebovali. Práve preto je potrebné v prvom rade nakupovať menej, respektíve v primeranom množstve a podľa skutočnej potreby. Vhodné je svoje nákupy dostatočne plánovať. Vyhýbajte sa nepremyslenému hádzaniu potravín do nákupného košíka a skupovaním všetkého, čo je práve v akcii. Najlepšie je vyraziť do obchodu s nákupným zoznamom, na ktorom budete mať poznačené všetko, čo potrebujete na varenie v nasledujúcich dňoch. A nikdy do obchodu nevyrážajte s prázdnym žalúdkom! V tom prípade totiž človek dokáže toho kúpiť oveľa viac. 

Odporúčame: Ako predísť plesniam v domácnosti? Pozor daj na zvýšenú vlhkosť!

zásoby jedla

Zdroj: Shutterstock®

Prehľad v zásobách

Vždy by ste mali mať prehľad o tom, čo sa nachádza vo vašej kuchyni, a to v chladničke, mrazničke aj všetkých poličkách s potravinami. To vám pomôže ľahšie plánovať jedlá, ktoré budete v najbližšej dobe pripravovať. Budete tak vždy presne vedieť, čo ešte potrebujete pripísať na nákupný zoznam a dokúpiť. V zásobách je vhodné mať nejaký systém, pravidelne ich kontrolovať a udržiavať si v nich poriadok. Vďaka tomu tiež znížite riziko, že na niektoré potraviny skrátka zabudnete a dostanete sa k nim až vtedy, keď už budú súce len do koša.

Primerané zásoby

Pri zásobách ešte chvíľu zostaneme. Zásoby sú skvelá a praktická vec, kedže nás zachraňujú pred každodenným nakupovaním potravín. Je skrátka vhodné mať doma vždy poruke potraviny, z ktorých varíme najčastejšie. No i tu platia nejaké zásady. So zásobami by sme to nemali preháňať, mali by sme ich mať v primeranom množstve. Ešte dôležitejšie je však to, z akých potravín si robíme zásoby. Určite by to nemali byť potraviny, ktoré sa rýchlo kazia. Ovocie, zeleninu, vajcia, mliečne či mäsové výrobky musíme nakupovať pravidelne, tomu sa vyhnúť nedá. Naopak strukoviny, cestoviny, múku, konzervy a iné potraviny s dlhou zárukou si do zásoby nakúpiť môžeme bez obáv.

Dátum spotreby a minimálna trvanlivosť

Pre minimalizovanie plytvania jedlom je vhodné rozlišovať pojmy dátum spotreby a minimálna trvanlivosť. Dátum spotreby predstavuje dátum, do ktorého je potrebné danú potravinu  skonzumovať. Po uplynutí tohto dátumu už nie je jej konzumácia bezpečná. Týmto dátumom bývajú označené mäsové či mliečne výrobky a iné potraviny podliehajúce rýchlej skaze. Dátum minimálnej trvanlivosti je zase dátum, do ktorého si potravina uchováva kvalitu. I po tomto dátume je však potravina bezpečná na konzumáciu, ak bola dobre skladovaná, alebo má neporušený obal, a teda nemusí rovno skončiť v koši.

varenie

Zdroj: Shutterstock®

Varenie zo starších potravín

Aby sme predchádzali plytvaniu potravinami a surovinami, mali by sme sa riadiť pravidlom – first in, first out, a teda prvé dnu, prvé von. V praxi to znamená, že v kuchyni prvé spotrebovávame a využívame staršie potraviny, ktoré sme kupovali dávnejšie. Tie totiž ako prvé môžu podľahnúť skaze, a preto ich musíme zužitkovať čo najskôr. Ak priveziete z obchodu nové zásoby, uložte ich do zadnej časti chladničky či špajze. Tie by totiž mali prísť na rad až neskôr. V jednoduchosti povedané, ak máte v chladničke týždňovú brokolicu a priviezli ste z obchodu karfiol, brokolica má skrátka prednosť.

Varenie správneho množstva jedla

Veľmi často končia v koši nielen skazené potraviny a staré suroviny, ale aj nezjedené zvyšky jedla. To nám môže tak trochu naznačovať, že sme toho skrátka navarili viac, ako bolo potrebné. Tomu sa dá ľahko predísť tak, že budete variť menej. Naučiť sa však variť potrebné množstvá jedál nie je najjednoduchšie. Časom však človek zistí, koľko cestovín potrebuje vyvariť či koľko rezňov vysmažiť. I na veľkosť samotných porcií by sme mali dohliadať. Čo sa naberie na tanier, to by sa malo zjesť. Je lepšie preto naberať menšie porcie a v prípade potreby doložiť.

Správne skladovanie potravín

Ak budeme správne skladovať potraviny, vyhneme sa ich predčasnému pokazeniu a znehodnoteniu, a tým aj ich vyhodeniu a zbytočnému plytvaniu. Pri skladovaní sa môžete napríklad orientovať inštrukciami, ktoré sú uvedené na obale potraviny. Čo patrí do chladničky, má byť v chladničke, čo má byť skladované v suchu a chlade, malo by byť napríklad v špajze či komore. Napríklad vajcia patria do chladničky, surové mäso v chladničke by malo byť skladované tak, aby nekontaminovalo iné potraviny. Otvorené múky či strukoviny sa oplatí skladovať v suchu v dobre uzatvárateľných nádobách. Pri otvorených potravinách rovnako sledujte, do koľkých dní majú byť spotrebované.

mrazenie potravín

Zdroj: Shutterstock®

Mrazenie

Plytvaniu potravinami a jedlom sa dá predchádzať napríklad aj mrazením. Mrazenie predstavuje zdravý a šetrný spôsob konzervácie potravín pre ich dlhodobé uskladnenie. Zmrazené potraviny sú stále výživné, no nie sú tak náchylné na hnilobné procesy a pokazenie ako čerstvé potraviny. Mraziť možno rôzne potraviny a suroviny. Ak sa vám napríklad stáva, že nestihnete skonzumovať celý chlieb a vždy sa ku koncu na ňom objaví pleseň, polovicu chleba nechajte vonku pre svoju potrebu a druhú polovicu zamrazte. Zmraziť môžete aj iné pečivo, veľkú časť ovocia a zeleniny, bylinky, mäso, dokonca omáčky, polievky či zákusky. 

Využitie zvyškov

Nakoniec môžeme prispieť k minimalizovaniu plytvania potravinami aj tak, že sa budeme snažiť využiť čo najviac zvyškov, ktoré nám v kuchyni vzniknú. Napríklad zo zvyškov zeleniny sa dá pripraviť vývar. Staršie a suchšie rožky sú perfektné na výrobu domácej strúhanky. Ak vám v chladničke zostanú vyvarené cestoviny, ktoré boli k omáčke, dajú sa napríklad zapiecť s rôznymi ingredienciami. Prezreté ovocie sa hodí do koláčov aj smoothie nápojov. Zvyšky pečeného či vareného mäsa možno pridať k zeleninovému šalátu. Takmer vždy sa nájde nejaký spôsob, ako zvyšky či potraviny, ktoré už nie sú najčerstvejšie, využiť. 

Odporúčame: Jedinečné riasogule: Sú to najmenej náročné rastliny na svete?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Soňa Kollárová 05.02.21 20:02

SK
karma
113.00

Poučný článok

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní