Ako odstrániť rosenie okien? Jediný trik, ktorý potrebuješ ovládať!

Ako odstrániť rosenie okien? Jediný trik, ktorý potrebuješ ovládať!

Teploty sa vonku viac-menej držia pod nulou, vykurovacia sezóna je v plnom prúde a vám sa vďaka tomu na oknách vytvára rosa. Zo začiatku sa objaví len malá nenápadná rosa na skle, alebo na ráme okna, no neskôr sa môže usadiť aj na stenách. Nie je to v podstate žiaden životu ohrozujúci problém, pri ktorom by sme mali stresovať a dať si rýchlo vymeniť okná. Problém však nastáva vtedy, keď kropaje vody začnú stekať po stene, tá navlhne a vytvorí sa na nej pleseň. Tá už totiž môže spôsobiť zdravotné problémy.

Rosenie vzniká najmä vtedy, keď je pomerne vysoký rozdiel medzi povrchovou teplotou okna a teplotou v interiéri, čo je v období vykurovacej sezóny celkom bežné. Najjednoduchším spôsobom, ako roseniu okien zabrániť je poctivé a časté vetranie domácnosti. Samozrejme, aj v tomto prípade treba konať s mierou. Ak dôjde k prílišnému ochladeniu povrchu okien, môže dôjsť k väčšiemu roseniu okien. V tomto prípade je najlepšie ísť zlatou strednou cestou a vetrať tak s mierou.

Pozri aj: Návod, ako vyčistiť kávové škvrny: Zlezú zo sedačky aj oblečenia!

mačacie kamene

Zdroj: Shutterstock®

Rosenie okien a triky, ako ho poraziť

Rosenie okien poznáme asi všetci. Objaví sa hneď, ako vonkajšie teploty začnú klesať na nulu. Ale ako tomu zabrániť? V tomto prípade potrebujete len dve veci, ktoré budú pohlcovať vlhkosť v interiéri a vy sa tak nebudete musieť zaoberať plesňami v domácnosti.

Takže, potrebujete len:

 • ponožku alebo bavlnené vrecúško,
 • kamene pre mačky alebo uhlie na grilovanie, poprípade zeolit.

A postup? Jednoduchší ani nemôže byť! Ak ste zvolili mačacie kamene alebo uhlie na grilovanie, tak jednoducho nimi naplňte starú ponožku a vložte pod okno. Kamene alebo uhlie budú pohlcovať vlhkosť v miestnosti a vy sa tak budete zobúdzať v príjemnom prostredí bez akejkoľvek vlhkosti a možných plesní.

Ak ste zvolili zeolit, tak ten môžete vložiť do sieťky a zavesiť do miestnosti, poprípade ho môžete použiť ako dekoračný prvok a rozmiestniť ho po miestnosti podľa svojich preferencií. My však odporúčame pridať ho ku kvetinám do kvetináča. Zeolit nasáva vlhkosť, čo je ideálne do vlhkého prostredia.

Poznáte ďalší účinný trik, ktorý vám pomáha pri vlhkosti v interiéry počas zimného obdobia?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 21.01.19 06:51

ĽŠ
karma
100.00

Super, rada vyskúšam, ďakujem!

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 26.01.19 22:25

JK
karma
100.00

Tak to grilovacie uhlie vyskúšam super rada

 • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 04.02.19 14:02

karma
100.00

Super nápad. Všetko máme doma.. Už idem realizovať. Okná sa mi mierne zarosuju, ale aj tak to treba riešiť. Ďakujem za článok

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 05.02.19 14:49

DB
karma
114.00

máme plastové okná a nerosia sa.je však pravda,že častejšie vetráme.

 • 0
Odpovedať

Zdena Paňková 07.02.19 11:27

ZP
karma
100.00

Zatiaľ nemám problém s rosením okien, ale dobrá rada alebo skúsenosť sa vždy zíde. Hovorí sa, čo nie je dnes, objaví sa možno zajtra.

 • 0
Odpovedať

Ladislav Slota 09.02.19 20:27

LS
karma
-1.00

Zaujímavý tip.

 • 0
Odpovedať

Martin Benetin 11.02.19 19:20

MB
karma
-1.00

My sme doma takto využili staré posteľné prádlo :-)

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní