Ako pestovať monsteru? Takto sa jej bude dariť v každej domácnosti!

Ako pestovať monsteru? Takto sa jej bude dariť v každej domácnosti!

  • Zdieľaj:
 • 1

Poznáte monsteru? Táto veľkolepá zelená rastlina je v moderných domácnostiach veľmi obľúbená. Nie je náročná na starostlivosť a jej jedinečne tvarované a dierkované listy, ktoré dokážu narásť do obrovských rozmerov, vyzerajú skrátka štýlovo a úchvatne. Táto rastlina razom dodá do miestnosti viac zelene a zároveň ju zútulní. Je krásnym doplnkom a dekoráciou. Rod monstera zahŕňa niekoľko druhov popínavých rastlín, ktoré sa pôvodne vyskytovali najmä v tropických oblastiach Strednej Ameriky. Ich domovinou je Mexiko. Stadiaľ sa rozšírili aj do ďalších tropických a subtropických oblastí. Hojne rastú napríklad v Austrálii.

V Európe patrí monstera medzi obľúbené izbové rastliny, pričom je tu známa najmä Monstera deliciosa, po slovensky monstera skvelá. Dokáže dorásť pokojne do výšky cez 10 metrov. V bežnom prostredí využíva okolité stromy ako oporu, neparazituje však na nich. Je charakteristická veľkými zelenými kožovitými srdiečkovitými listami, ktoré bývajú celookrajové aj perforované. Monsteru zároveň radíme medzi rastliny nenáročné na pestovanie. Než si túto štýlovú rastlinu prinesiete domov, je vhodné vedieť aspoň základné pravidlá, ktoré je pri starostlivosti o ňu dobré dodržiavať. Koľko vody potrebuje a na akom stanovišti sa jej bude dariť najviac? To a omnoho viac vám prezradíme v nasledujúcom článku.

Pozri aj: Prestali ti kvitnúť izbové rastliny? Nesmúť, ale vyskúšaj ich oživiť!

monstera skvelá

Zdroj: Shutterstock®

Kde ju v domácnosti umiestniť?

Keď si domov prinesieme novú rastlinu, zvyčajne jej ako prvé hľadáme to správne miesto. Výber umiestnenia izbovej rastliny je dôležitý, pretože každá rastlina naň má iné požiadavky. Pri monstere je v prvom rade potrebné myslieť na to, že dokáže dorásť do obrovských rozmerov, a preto potrebuje dostatok miesta. Ide o ideálnu rastlinu do väčších a priestranných miestností. Ak potrebujete zaplniť prázdne miesto v izbe či na chodbe, monstera sa o to postará. Okrem toho je potrebné pri umiestňovaní rastlín sledovať jej požiadavky na svetlo. Monstere nikdy nedoprajte veľmi slnečné stanovište, kde by na ňu dopadali priame slnečné lúče. Výborne sa jej darí v polotieni alebo v izbe s rozptýleným svetlom. Dokonca dokáže prežiť aj v tmavších miestnostiach, i keď to zvyčajne spomalí jej rast. Čo sa týka teploty, monstere sa bude dariť v miestnosti s teplotou od 15 °C do približne 25 °C. 

zalievanie monstery

Zdroj: Shutterstock®

Koľko vody potrebuje?

Niektoré rastliny vodu neznášajú, iné ju bezpodmienečne potrebujú. Ako je na tom monstera? Mohli by sme povedať, že je niekde na pomedzí. Túto izbovú rastlinku je vhodné približne raz týždenne dôkladne zaliať, no zároveň je potrebné pred ďalším zaliatím počkať na to, kým povrch substrátu mierne preschne. Zemina by vždy mala byť len vlhká. Premočený substrát môže škodiť. Rovnako nie je vhodné nechávať monsteru stáť vo vode. Cez zimu je zálievku možné trochu obmedziť. Okrem toho je táto izbová rastlina náročná na vlhkosť ovzdušia. Suchý vzduch jej neprospieva. Vhodné je pravidelne jej listy kropiť alebo utierať vlhkou handričkou. Od jari do jesene je dobré použiť tekuté hnojivo, a to 1 až 2 razy mesačne. 

Odporúčame: Lapač snov: Prostá dekorácia alebo magický symbol?

problémy s monsterou

Zdroj: Shutterstock®

Aké problémy sa môžu vyskytnúť?

I keď je monstera odolná a ľahšia na pestovanie, môže sa u nej vyskytnúť niekoľko ťažkostí. Rastlina však zvyčajne dá veľmi dobre najavo, čo jej škodí a čo je potrebné pri starostlivosti o ňu zmeniť. Zožltnuté listy sú príznakom nadmerného prelievania rastliny, v horšom prípade už rozvíjajúcej sa hniloby. Na prevlhčený substrát upozorňuje aj takzvané slzenie listov. V tomto prípade na okrajoch listov nájdete kvapky vody.

Ak majú listy hnedé papierové okraje, príčinou môže byť suchý vzduch v miestnosti. Pomôže kropenie listov aj umiestnenie rastliny ďalej od vykurovacieho zariadenia. Taktiež sa tento problém môže objaviť vtedy, ak rastlina už potrebuje byť presadená. Ak v listoch monstery nevznikajú otvory, môže to znamenať, že sú ešte mladé. Ak ani veľké listy nemajú otvory, môže byť príčinou nedostatok slnka či živín. V prípade, že monstere začnú výrazne opadávať listy, spravidla je to spôsobené veľmi nevhodnými podmienkami okolia.

rozmnožovanie monstery

Zdroj: Shutterstock®

Ako ju rozmnožiť?

Monsteru skvelú je možné rozmnožiť vrcholovými alebo stonkovými odrezkami. Tie necháme zakoreniť vo vode, čo môže trvať aj niekoľko mesiacov. Dobre zakoreňuje list spolu so vzdušným koreňom. Je možné ho zasadiť i priamo do hliny. Okrem toho je ešte potrebné pripomenúť, že monstera musí byť pravidelne presadzovaná do väčších nádob, a to ideálne každý rok alebo aspoň každý druhý rok. Táto rastlina rastie rýchlo a dostatočne veľký kvetináč poskytne miesto jej koreňom. Pri presádzaní tiež dávajte pozor na vzdušné korene rastliny, aby sa neporušili. Môžete ich vtlačiť priamo do pôdy. Darí sa jej v rašelinovej pôde.  

Pozri aj: Kokedama alebo guľa z machu: Netradičná bytová dekorácia


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 10.02.20 06:45

ĽŠ
karma
100.00

Dobré rady, ďakujem!

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Domáci relax plný aromaterapie pre každú z nás
Novinky

Domáci relax plný aromaterapie pre každú z nás

 • 2
 • 01.03.2022
Darček ako povzbudenie: Kolekcia mini vôní pre dámy i pánov od Mary Kay
Novinky

Darček ako povzbudenie: Kolekcia mini vôní pre dámy i pánov od Mary Kay

 • 5
 • 26.04.2022
Butterfly haircut – strih vlasov si zamilovali celebrity a určite si zamiluješ aj ty!
Vlasy

Butterfly haircut – strih vlasov si zamilovali celebrity a určite si zamiluješ aj ty!

 • 1
 • 11.03.2022
TOPlist