Že jesť zdravo s obmedzeným rozpočtom je nemožné? Mýliš sa!

Že jesť zdravo s obmedzeným rozpočtom je nemožné? Mýliš sa!

  • Zdieľaj:
 • 1

Striktný zdravý jedálniček môže byť nepochybne cítiť aj na rodinnom rozpočte. Stravovať sa čisto z bio či organických potravín, z ktorých musíte i variť, môže byť nákladné, no určite sa jesť zdravo s obmedzeným rozpočtom dá. Existuje niekoľko dobrých rád a tipov, vďaka ktorým môžete na zdravej strave ušetriť celkom pekné peniaze, ktoré potom môžete využiť na úplne iné účely. Pamätajte, že zdravý život vás nemusí zruinovať. A ako to docieliť?

Plánovanie a nákupný zoznam

Možno by ste na zdravšiu stravu už dávno prešli, no zdá sa vám to príliš zložité. Kde začať, to určite v hlave beží každému začiatočníkovi na ceste za zdravším ja. Odborníci na výživu a zdravé stravovanie radia jedno – plánujte, plánujte a plánujte. Jedlá si naplánujte na týždeň vopred a popritom si vytvorte nákupný zoznam. Kúpte len to, čo potrebujete a nič viac. V obchode zamierte rovno za vaším cieľom a obchádzajte uličky s polotovarmi či sladkosťami. P. S. Nikdy nenakupujte potraviny hladní, týmto spôsobom miniete oveľa viac a nakúpite nezdravé veci, na ktoré máme v čase vlčieho hladu oveľa väčšiu chuť.

Náš tip! Aby ste ušetrili, jedálniček môžete naplánovať podľa zľavového letáku supermarketu, v ktorom nakupujete. Budete tak vedieť, ktorá zelenina či ovocie sa momentálne oplatia kúpiť a môžete ich zaradiť do svojho týždenného menu. Pamätajte, že každá koruna sa počíta.

Pozri aj: Vieš, ktoré potraviny spôsobujú únavu? Tieto ti zaiste osvieženie neprinesú

prečo jesť menej mäsa

Zdroj: Shutterstock®

Variť doma sa oplatí

Ak ste zvyknutí chodiť na obedy s kolegami do reštaurácií, mali by ste sa skôr naučiť variť doma. Takto budete presne vedieť, čo ste do varenia dali, či sú ingrediencie zdravé a dokonca si viete pripraviť optimálne porcie. Nehovoriac o tom, že variť doma je finančne výhodnejšie. A keď už varíte, nikdy si nepripravujte len jednu porciu, no navarte si viac. Zvyšky potom dobre uskladnite a využite na obed o pár dní. 

Náš tip! Nielen variť doma, ale aj pestovať doma sa oplatí. Ušetriť na zdravej strave môžete i tak, že si niektoré ingrediencie dopestujete. Niektorú nenáročnú zeleninku, ovocie či bylinky zvládne totiž pestovať i amatérsky záhradkár.

Vyhnite sa polotovarom

Je jasné, že polotovarom by sme sa mali vyhýbať za každých okolností. Niektoré síce sľubujú zdravie na tanieri, no väčšinou je to len marketingový ťah. Je tu však aj druhá stránka veci – polotovary vyjdú v prepočte väčšinou drahšie, než keď si kúpite zdravé a čerstvé potraviny. Zabudnite aj na predpripravené potraviny, ktoré vám možno uľahčia život, no uberú i gramy z vašej peňaženky. Tak napríklad taký nastrúhaný syr je určite drahší, ako keď si kúpite celú tehlu a nastrúhate si ju doma. Podobne je to aj s predvarenými zemiakmi, cviklou či našúpanou mrkvou a ostatnou zeleninou „ready to eat”. Áno, ani tie predrobené šaláty v supermarkete, žiaľ, také výhodné nie sú... 

Inšpiruj sa: Predsavzatie zdravšie jesť? Tu sú úplné základy zdravého stravovania!

prečo plánovať jedálniček

Zdroj: Shutterstock®

Menej mäsa a sezónne potraviny

Aj keď ste možno zarytým mäsožravcom, je zdravšie, lacnejšie a ohľaduplnejšie voči planéte, ak mäso pár dní v týždni jednoducho vynecháte. Kvalitné čerstvé mäso a ryby môžu ísť do peňazí a pripravovať to každý deň by vás mohlo finančne zruinovať. Vynikajúcou alternatívou mäsa sú strukoviny či vajcia, ktoré tiež obsahujú veľa bielkovín.

Potraviny ďalej nakupujte uvedomele. Ani neviete, koľko môžete ušetriť, ak budete kupovať domáce sezónne potraviny namiesto tých, ktoré musia prejsť polovicu sveta, aby k vám dorazili. Opäť to prospeje vašim financiám, no i planéte. A ak predsa potrebujete nejakú exotickú zeleninu či ovocie do určitého zdravého receptu, využite mrazenú formu. Niekedy je mrazené ovocie a zelenina tou najlepšou a zároveň najzdravšou formou.


  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Anna Tlachova 02.03.20 11:32

AT
karma
118.00

Osvedčilo sa mi nenakupovať hladná

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

TOP 5 vecí, ktoré sme sa naučili od mamy alebo by sme sa mali naučiť
Voľný čas

TOP 5 vecí, ktoré sme sa naučili od mamy alebo by sme sa mali naučiť

 • 2
 • 08.05.2022
Známe šoubiznisové klany: Poznáš ich všetky?
LIFESTYLE

Známe šoubiznisové klany: Poznáš ich všetky?

 • 1
 • 14.04.2022
Potri listy izbových rastlín olivovým olejom a uvidíš, čo sa stane!
Inšpirácie

Potri listy izbových rastlín olivovým olejom a uvidíš, čo sa stane!

 • 2
 • 30.04.2022
TOPlist