Máš eko domácnosť? Zisti, ako môže šetrnejšie pranie ohroziť zdravie!

Máš eko domácnosť? Zisti, ako môže šetrnejšie pranie ohroziť zdravie!

  • Zdieľaj:
 • 1

V súčasnosti sa na ekologickejší spôsob života kladie veľký dôraz. A niet sa vôbec čomu čudovať. Planéta sa topí v plastoch, trpí na klimatické zmeny a najhoršie na tom je, že si za to môžeme sami. Aj výrobcovia domácich spotrebičov sa snažia priložiť ruku k dielu. Na trhu sú preto čoraz modernejšie a kvalitnejšie produkty, ktoré nám nielen uľahčujú život, ale dávajú aj pomyselnú pauzu našej Zemi. Sú však eko programy na spotrebičoch vždy dobré? Vedci dokonca zistili, že šetrnejšie pranie môže ohroziť zdravie!

Problém je teplota

Ekologickejšie pranie zahŕňa spravidla pranie oblečenia na nižšej teplote a na kratší prací cyklus, čo v konečnom dôsledku vedie k šetreniu elektrickej energie. Nižšia teplota predstavuje teplotu prania pod 60 stupňov Celzia a ako dobre vieme, práve vysoká teplota zabíja baktérie. Platí to aj pri varení a aj pri praní. Z toho logicky vyplýva, že prací program na nižšiu teplotu predstavuje aj ideálne prostredie pre množenie baktérií. Ukázalo sa, že najviac baktérií sa množí pri nižších teplotách prania pri procese plákania.

Inšpiruj sa: Ako ušetriť na energiách? Uspor desiatky eur s rozumnými tipmi!

najšpinavšie miesta v práčke

Zdroj: Shutterstock®

Kritické miesta v práčke

O svoje práčky, ktoré v niektorých domácnostiach fungujú na dennom poriadku, by sme sa mali dobre starať. Čo sa ich čistenia týka, mali by sme po hygienickej stránke zabrať najmä vtedy, ak máme doma novorodenca alebo člena rodiny náchylného na rôzne ochorenia či s oslabenou imunitou. Najviac baktérií sa pritom hromadí najmä v zásuvke určenej na prací prostriedok, v okolí a na gumených tesneniach a v neposlednom rade na pracom bubne. Aj keď pravdepodobne nie je vo vašich silách drhnúť vnútro práčky čistiacimi prostriedkami po každom praní, odborníci sa zhodujú na tom, že raz za mesiac by ste sa k tomu dostať predsa len mali. Raz za čas môžete aj práčku zapnúť na najvyššiu možnú teplotu naprázdno.

množenie baktérií v práčke

Zdroj: Shutterstock®

Kedy na eko pranie zabudnúť?

Ako tvrdia odborníci a vedci, baktérie, ktoré sa množia v práčkach počas prania na ekologickejšom programe, by vám spravidla ublížiť nemali, aspoň nie vážne. Ak však máte doma chorého člena rodiny, na pranie na nízkych stupňoch by ste mali zabudnúť, a to aspoň dočasne. V tomto prípade sa odporúča aj síce neekologické, no pre baktérie smrteľné sušenie bielizne v sušičke alebo sušenie bielizne vonku na priamom slnku, ktoré tiež účinne zabíja baktérie.

Pozri aj: Ako využiť ocot v domácnosti? Geniálne triky, o ktorých si netušila

- Anketa

MÁTE EKOLOGICKÚ DOMÁCNOSŤ?

Odpovedalo 106 ľudí  

Úplne! Žijem úplne ekologicky.
2%
V niečom áno, v niečom nie.
74%
Čo to je EKO???
25%

  • Zdieľaj:
 • 1
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 14.12.19 08:07

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Dilema vyriešená: Čím obdarovať na Vianoce svojich rodičov a starých rodičov?
Inšpirácie

Dilema vyriešená: Čím obdarovať na Vianoce svojich rodičov a starých rodičov?

 • 0
 • 27.11.2022
Ako piecť maslovú tekvicu v rúre, teplovzdušnej fritéze či multifunkčnom hrnci?
Inšpirácie

Ako piecť maslovú tekvicu v rúre, teplovzdušnej fritéze či multifunkčnom hrnci?

 • 1
 • 25.10.2022
Prečo si každé ráno ustlať posteľ? Poznáš tieto dôvody?
Voľný čas

Prečo si každé ráno ustlať posteľ? Poznáš tieto dôvody?

 • 1
 • 26.10.2022