Čo všetko sa dá prať v práčke? O tomto si možno vôbec netušila!

Čo všetko sa dá prať v práčke? O tomto si možno vôbec netušila!

Slúži vaša práčka v domácnosti iba na pranie oblečenia? Nebojte sa ju využiť trochu netradičným spôsobom a vyperte v nej napríklad koberčeky do auta alebo topánky. Čo všetko sa dá prať v práčke? Nebojte sa a využite jej schopnosti na maximum!

S topánkami smelo do práčky

Do práčky sa nemusíte báť hodiť topánky. Ak budete dodržiavať niekoľko zásad, výsledok vás môže iba milo prekvapiť a topánky nebudete chcieť už nikdy drhnúť v ruke. Nie všetky topánky patria do práčky. Rozhoduje materiál, z ktorého sú vyrobené. Myslite na to, že plátené či textilné topánky práčku raz za čas znesú, ale obuv vyrobená z kvalitnej kože alebo semišu rozhodne nie.

Pred vložením do práčky je nutné z topánok vybrať vložky, vytiahnuť šnúrky, očistiť hrubú špinu a mastnotu. Základom kvalitného výsledku je použiť ľahko rozpustný gél a zapnúť program s nízkou teplotou a otáčkami. Znížte tiež počet otáčok na minimum a vypnite žmýkanie.

Neprehliadni: Ako odstrániť žmolky z oblečenia? 5 fígľov pre oblečenie ako nové!

možnosti práčky

Zdroj: Shutterstock®

Operte aj koberce do auta

Ďalším adeptom na pranie sú koberce do auta. Práve tie dostávajú vo vozidle najčastejšie zabrať a držia sa na nich nánosy špiny a prachu. Koberčeky perte zásadne na nízkej teplote a nepreháňajte to s pracím práškom. Nezabudnite ich však pred praním dôkladne vyklepať a odstrániť z nich kusy blata a nečistôt.

Čo so sprchovými závesmi?

Sprchové závesy tiež nemusíte drhnúť v ruke, ale existuje jednoduchší spôsob. Hoďte ich do práčky a ušetríte tým veľa času. Keďže sú ale závesy miestom, ktoré je náchylné na usadzovanie baktérií a plesní, pranie nepodceňujte. Ideálne je vyprať ich dvakrát. Prvýkrát s polovičným množstvom pracieho prášku a druhýkrát s 1 dcl kyseliny octovej. Voľte program na 40°C. Záves je nutné prať pravidelne, najlepšie každé tri mesiace, tým sa zbavíte baktérií a záves nebude zapáchať.

ako oprať závesy

Zdroj: Shutterstock®

Ako na záclony?

Záclony rozhodne nemusíte nosiť do čistiarne. Hravo si s nimi poradíte doma. Záclony stačí prať vnútri sieťového vrecka, aby sa v práčke nezničili alebo nezatrhli, ale inak im nič nehrozí. Aj pri väčšom znečistení ale voľte nízku teplotu, inak by sa mohli zraziť.

Čo neprať?

Na druhej strane existujú veci, ktoré v práčke nemajú čo robiť. Jednou z nich je pamäťová pena. Aj keď vankúše z nej vyrobené proste raz za čas potrebujú vyprať, nie je múdre dávať ich do práčky. Pena môže vplyvom chemikálií aj mechanického pohybu stratiť svoju pevnosť, alebo sa dokonca rozpadnúť. Prať v práčke by sa nemali ani extra veľké veci, ako sú napríklad periny alebo deky. Pokiaľ nemá látka možnosť sa hýbať, nielenže sa nevyperie, ale môže sa tiež rôzne prekrútiť, dokonca aj potrhať. Rovnako tak môže byť problémom aj preťaženie samotnej práčky. Zabudnúť musíte tiež na vlnu, zamat aj kašmír.

Odporúčame: Ako využiť aviváž v domácnosti? Perfektné triky, o ktorých netušíš


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Soňa Krátka 06.12.19 07:33

SK
karma
114.00

Tenisky periem aj ja, pridávam prací gél....

 • 2
Odpovedať

Ľubica Šťastná 06.12.19 08:19

ĽŠ
karma
100.00

Práčka je i v tomto smere skvelý pomocník, tiež využívam.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 06.12.19 16:50

KK
karma
105.00

využívam na pranie plátených topánok a tenisiek

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 07.12.19 00:12

karma
109.00

Bežne periem tenisky a záclony tiež.

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 07.12.19 08:12

AS
karma
108.00

koberec sa mi rozpadol- tak už viac neskúšam

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 07.12.19 21:02

MR
karma
114.00

plátenky periem v práčke už dávno :-), nikdy by som ich ručne tak nevyčistila

 • 0
Odpovedať

Matej Varga 07.12.19 23:45

MV
karma
108.00

Tenisky periem aj ja

 • 0
Odpovedať

Barbora Kubelková 08.12.19 08:52

karma
113.00

Ja periem aj vankúše. Ale s tými koberčekmi do auta to ma dostalo. To fakt vyskúšam

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 08.12.19 19:13

DB
karma
117.00

záclony periem v práčke bežne, na topánky by som si netrúfla...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní