Kôra citrusových plodov: Je naozaj bezpečná? Čo sa v nej ukrýva?

Kôra citrusových plodov: Je naozaj bezpečná? Čo sa v nej ukrýva?

Kôra citrusových plodov býva veľmi často súčasťou receptov na prípravu koláčov či zákuskov, ale aj varených jedál. Často ju používame na prípravu marmelády, na kandizovanie alebo sušenie. Lenže zamysleli ste sa niekedy nad tým, či na jej konzumáciu stačí dôkladne ju umyť vo vode a potom už len nastrúhať do dezertu či pokrmu? Čo sa ukrýva pod šupkou alebo kôrou citrusových plodov, o tom sa dozvedáme z každých strán. Ale čo samotná šupka? Čo sa skrýva v nej? Zistite to spolu s nami!

Keď umytie vodou nestačí...

Chcete najprv dobrú alebo najprv tú zlú správu? Nie, rozhodne vás nechceme desiť, ale ako dobre vieme, každá strana má dve mince a týka sa to aj citrusových plodov. Začnime však tou svetlou stránkou. Veľkým benefitom citrónovej alebo pomarančovej kôry je, že obsahuje vysoké množstvo cenných a zdraviu prospešných bioflavonoidov. Aj vďaka nim naše cievy fungujú tak ako majú.

Ak si z času na čas kúpite citróny, pomaranče, grepy alebo mandarínky v balenej forme, dostali ste na štítku informáciu nielen o gramáži či krajine pôvodu tohto citrusového ovocia, ale zrejme tiež informáciu o tom, či bola kôra týchto plodov chemicky ošetrená. A ak nešlo o bio produkty, pravdepodobne tieto citrusy chemicky ošetrené naozaj boli. Citrusy sa takýmto spôsobom chránia pred vznikom plesní, rôznych škodcov a pred tým, aby sa nepokazili počas prepravy.

Pozri aj: Kapucínka väčšia: Čo ukrýva táto krehká, no zároveň silná rastlina?

limetková kôra

Zdroj: Shutterstock®

Navyše sa, v súvislosti s kôrou dovážaných citrusových plodov, šepká, že je dofarbovaná, nakoľko sa tieto plody zbierajú ešte ako zelené. Spomínané chemické a konzervačné látky sa síce pohybujú v miligramoch, ale je dobré o nich vedieť. Uvádza sa, že najčastejšími látkami na ošetrenie citrusov, ešte pred ich prepravou na trh spotrebiteľa, sú bifenyl (aromatický uhľovodík) a tiabendazol (syntetická zlúčenina). Obe tieto látky majú fungicídne a baktericídne účinky, teda dokážu ničiť plesne a baktérie. Do dužiny ovocia tieto látky neprenikajú, ale zostávajú súčasťou kôry.

postrekovanie citrusov

Zdroj: Shutterstock®

Bio citrusy ako ideálna voľba

V prípade, že si citrusy samy pestujete alebo si ich kupujete v bio kvalite, kôry sa obávať naozaj netreba, práve naopak, treba ju využiť v maximálnej možnej miere. Prečo? Bolo zistené, že práve šupka z citróna obsahuje oveľa viac živín, ako samotná dužina či šťava. Má schopnosť predchádzať vzniku rakoviny (vďaka látke s názvom limonén či citrusový pektín).

V každom prípade však nezabúdajte dôkladne umývať citrusové plody a to aj vtedy, keď máte v úmysle použiť len ich dužinu. Umývať by ste ich mali pod tečúcou teplou až horúcou vodou. Takisto medzi šúpaním citrusového plodu a konzumáciou jeho dužiny si umyte ruky. Na dochucovanie sladkých či slaných pokrmov, na prípravu marmelád, sušenie či kandizovanie, jednoducho všade tam, kde využívate kôru citrusových plodov, je lepšou voľbou siahnuť po citrusoch v bio kvalite, bez chemického ošetrenia.

Prečítaj si: Gianfranco Ferré Gieffeffe: Unisex vôňa s orientálnym nádychom


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 22.09.18 06:47

ĽŠ
karma
100.00

Niektoré šupky obsahujú oveľa viac živín, ako samotná dužina či šťava, je lepšou voľbou siahnuť po citrusoch v bio kvalite, bez chemického ošetrenia; súhlasím!

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 22.09.18 20:46

JK
karma
100.00

Tiež oužívam citrónovu kôru no kupujum ju v obchode

  • 0
Odpovedať

Lenka Pisarčíková 23.09.18 07:57

LP
karma
-1.00

A je citrusová kôra kúpená v obchode chemicky ošetrená?

  • 0
Odpovedať

Zdenka Slahučková 26.09.18 07:28

ZS
karma
100.00

Niečo mám dopestované aj doma, ale častejšie kupujem a bežne umývam len vodou.

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 28.09.18 13:23

karma
127.00

Užitočný článok, doteraz som sa kôry citrusov obával a nepoužíval som ju často, veľakrát len tú sušenú zo sekcie korenín.

  • 1
Odpovedať

Monika Filípková 03.10.18 07:05

MF
karma
105.00

Citrusovú kôru mám rada hlavne v koláčoch, dodajú im skvelú chuť a vôňu. A teraz už začínam citrusy aj sušiť, blížia sa Vianoce, použijem ich ako dekoráciu.

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 18.12.18 13:03

karma
127.00

Asi budem viac striehnuť na akcie na biocitrusy.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní