Najkrajšie rastliny do skalky: Tieto skalničky si zamiluješ!

Najkrajšie rastliny do skalky: Tieto skalničky si zamiluješ!

Skalky môžeme zaradiť pravdepodobne medzi najkrajšie dekorácie, ktoré sa dajú v okolí obydlia, napríklad pred domom či pri terase, vytvoriť. Pestrofarebné skalky plné kvetov, ktoré sú vytvorené s láskou a citom pre detail, sú jednoducho pastvou pre oči. Hoci menšiu či väčšiu skalku si môžete vytvoriť prakticky v ktoromkoľvek ročnom období, určite sa vám bude na nej najlepšie pracovať počas slnečných a príjemne hrejivých jarných dní. Vytvoriť skalku pritom nemusí byť až tak náročné, ako by sa mohlo zdať. Potrebných je na to len zopár vecí. V prvom rade je dôležitý výber vhodného miesta. Okrem toho je potrebný substrát a kamienky, najlepšie jedného druhu, no rôznych rozmerov.

A potom si stačí už len pripraviť nejaké náradie, pracovné rukavice a veľa fantázie a odhodlania. Samozrejme, zabudnúť nemôžeme ani na kvety. Tie sú predsa srdcom každej skalky. Aké rastlinky však použiť pri tvorbe skalky? Väčšinou sa používajú trvalky menšieho vzrastu, ktoré sú nenáročné na pestovateľské podmienky. Vhodné je tiež voliť rastliny podľa toho, či je skalka na slnečnom mieste alebo skôr v tieni. V dnešnom článku sa pozrieme na tie najkrajšie skalničky, ktorých výsadbu rozhodne nebudete ľutovať. Ktoré si zamilujete vy?

Odporúčame: Najlepšie psy do rodiny s deťmi: Ktoré plemená sú správnou voľbou?

skalnica a lomikameň

Zdroj: Shutterstock®

Skalnica

Zoznam skalničiek a okrasných kvetín vhodných do skalky nie je možné začať nijak inak, ako rastlinkou zvanou skalnica, latinsky Sempervivum. Veď o jej využití v skalkách napovedá už jej názov. Často je nazývaná aj ako skalná ruža. Známa je skalnica strechová, horská či pavučinatá. Skalnice sú nenáročné a hlavne odolné. Nájdeme ich v rôznych kultivaroch, pričom vás prekvapia rozmanitým vzhľadom a farebnosťou. Listové ružice môžu mať šedozelenú, červenkastú či dokonca purpurovú farbu. Najkrajšie skalnice vypestujete na slnečnom mieste.

Lomikameň

Do skalky si tiež môžete vysadiť rozličné druhy z bohatého rodu lomikameň, latinsky Saxifraga. Prirodzene sa vyskytujú v horských ekosystémoch na severnej pologuli. Lomikameň je trvalka drobnejšieho vzrastu, ktorá je veľmi odolná. Vytvára nižšie vankúšiky sýtozelených listových ružíc. Kvety sú bielej, ružovej, žltej, fialovej či červenej farby. Rastline sa bude dariť na slnečnom mieste, prípadne v polotieni.

rozchodník a plesnivec

Zdroj: Shutterstock®

Rozchodník

Ak obľubujete sukulentné rastlinky s dužinatými listami, určite si do skalky nasaďte aj rozchodník, latinsky Sedum. Botanicky je príbuzný vyššie spomínanej skalnici. Opäť si môžete vyberať z rozličných druhov. Rozšírený je napríklad rozchodník prudký, známy je aj rozchodník vzpriamený či skalný. Mnohé rozchodníky majú krásne menšie kvety hviezdicovitého tvaru. Často majú žltú či ružovkastú farbu.

Plesnivec

Vašu skalku dozaista skrášli aj plesnivec. Najznámejší je pravdepodobne plesnivec alpínsky, latinsky Leontopodium alpinum. U nás sa prirodzene vyskytuje vo Vysokých Tatrách či v Slovenskom raji. Pre rastlinu sú typické chĺpky, ktoré pokrývajú biele kvety i sivasté listy. Plesnivec obľubuje suché a slnečné stanovište s vápenatou a priepustnou pôdou. Ide o mrazuvzdornú rastlinku, ktorá vás bude pri správnej starostlivosti dlho odmeňovať nádhernými kvetmi.

Odporúčame: Ako odstrániť škvrny od trávy z oblečenia? Spoznaj tie správne fígle!

rožec a trávnička

Zdroj: Shutterstock®

Rožec

Krásne kvety vám do skalky prinesie aj rožec, latinsky Cerastium. Známy a veľmi obľúbený je napríklad rožec plstnatý. Je opäť nenáročný na pestovanie, dokonca nemá problém ani s prezimovaním na mieste. Pokojne mu v skalke vyhraďte väčší priestor. Ľahko sa totiž rozrastie a vytvorí veľký striebristý listnatý vankúš s bielymi kvetmi. Dorastá do výšky okolo 15 centimetrov.

Trávnička

Hoci sa do skalky hodia predovšetkým rastliny nižšieho vzrastu, niekde na okraji je možné vysadiť aj väčšie kvetiny, kroviny či kríčky. Ak chcete do skalky vysadiť niečo trošku vyššie, čo upúta pozornosť a miesto oživí, určite pouvažujte o trávničke, latinsky Armeria. Ide o veľmi peknú trsovitú trávu, ktorá má nielen bohaté listy, ale aj množstvo krásnych kvetov, zvyčajne bielej, ružovkastej či červenej farby. 

flox a materina dúška

Zdroj: Shutterstock®

Flox

Hojne používaný ako skalnička je aj takzvaný flox, latinsky Phlox. Známy je flox šidlolistý aj flox metlinatý. Túto rastlinku sa opäť oplatí vybrať v prípade, že potrebujete niečo vysadiť na väčšie miesto. Flox totiž vytvára skutočne husté koberce, ktoré sú posiate množstvom kvetom. Tie majú zvyčajne ružovú, modrastú či fialovú farbu. Táto rastlinka obľubuje dostatok slnečných lúčov a priedušnú pôdu.

Dúška materina

Do skaliek je vysádzaná aj dúška materina, ktorá je známa v prvom rade ako liečivá bylinka. Čaj z vňate pomáha dýchacím cestám. Túto rastlinku si tak môžete do skalky vysadiť nielen na okrasu, ale dokonca z nej budete mať aj úžitok. Dúška materina je nenáročná a odolná, nebudú jej vadiť mrazy ani horúčavy. Vašu skalku ozdobí nespočetným množstvom drobných ružových až fialkových kvietkov. Hojne sa rozrastá, a tak v skalke vyplní aj väčší priestor.

Pozri aj: Top trendy rastliny, ktoré musíš mať aj ty vo svojej obývačke!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Jana Komadová 07.05.20 22:48

JK
karma
100.00

Skvelá inšpirácia

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.05.20 06:38

ĽŠ
karma
100.00

Krásne skalničky; väčšinu z nich pestujem.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní