Návod, ako sa zbaviť myší v dome: Čo robiť, ak ťa sužujú hlodavce?

Návod, ako sa zbaviť myší v dome: Čo robiť, ak ťa sužujú hlodavce?

Obdobie jesene je na údržbu domu nesmierne náročné. Pripraviť ho na zimu nie je jednoduché, a to si mnoho majiteľov domov vôbec neuvedomuje. Okrem toho je jeseň obdobím, kedy sa hlodavce počas chvíľky nepozornosti s radosťou povýšia na vašich spolubývajúcich. Hlodavce sú prenášačmi chorôb, no môžu vám aj poriadne zavariť, napríklad prehryzením káblov a podobne. V tomto článku nájdete návod na to, ako sa zbaviť myší raz a navždy!

Inšpiruj sa: Ako zachrániť izbovú rastlinu? Nezúfaj, „vzkries z mŕtvych“ svoju zeleň

Myši v byte

Zdroj: Shutterstock®

Rýchlo sa množia

Aby ste sa museli o škodcov vo vašom dome postarať, najprv sa treba presvedčiť o tom, že ich máte. Indikátory sú zväčša veľmi jasné. Väčšinou nájdete niekde na zemi výkaly po myšiach, ktoré vyzerajú ako čierne zrnko ryže. U potkanov je toto zrnko o niečo väčšie. Výkaly môžu tvoriť cestičku, a to pokojne aj na vašej kuchynskej pracovnej doske.

Ďalším znakom, že máte nežiadaných hostí, sú napríklad prehryzené krabice od jedla. Okrem toho môžete počas dňa alebo skôr počas noci počuť šramotanie za nábytkom. Takisto môžete spozorovať ohryzené časti nábytku. 

Toto sú znaky, že máte hlodavce v dome. A vedzte, že nikdy nejde len o jednu malú myšku. Hlodavce sa rýchlo množia a keď si našla cestu do teplého domova plného jedla jedna myš, našli si ju aj ďalšie.

pasca na myši

Zdroj: Shutterstock®

Návod, ako sa zbaviť myší

Na internete nájdete mnohé podomácky vyrobené repelenty proti myšiam a hlodavcom, no u žiadneho z nich nie je naozaj isté, že funguje. Preto odborníci odporúčajú nasledovať tieto kroky.

  1. Nájdite vstup. Najprv musíte zistiť, kadiaľ myši do domu prichádzajú a kde sa v ňom zdržujú najviac. Len tak dokážete efektívne nastražiť pasce.
  2. Nastražte pasce. Možno sa vám to bude zdať staromódne, no mechanické pasce na myši sú stále najefektívnejším riešením. Nastražte ich tam, kde myši do domu vchádzajú, ale aj tam, kde máte jedlo.
  3. Zatesnite diery. Myš sa zmestí do otvoru veľkého ako minca. To znamená, že sa musíte postarať o utesnenie prípadných dier. Použite silikón, izolačku či iné prostriedky.
  4. Orežte stromy a kríky. Aj na exteriéri domu záleží. Myši a hlodavce sa schovávajú aj v konároch kríkov alebo v dreve pripravenom na kúrenie na zimu. Preto drevo skladujte ďalej od domu.
  5. Skladujte s rozumom. Majte na pamäti, že hlodavce idú po jedle, preto ho skladujte v plastových a sklenených miskách, kam sa tak ľahko nedostanú. Všetko, čo je v krabici, je potenciálne nebezpečenstvo.

Myš môžete z domu vyhnať aj silným zápachom. Na to vám poslúžia výrazné esenciálne oleje. Konkrétne mätový esenciálny olej alebo klinčekový. Za skúšku stojí aj amoniak či naftalín. Tie však využite v miestnostiach, kde sa často nezdržujete (napr. v pivnici). 

Bude sa ti páčiť: Chrápanie či boj o perinu: Vieš, ako na pokojný spánok vo dvojici?

Aktualizovaný článok: 30.10.2022


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Elena Švachová 18.09.19 23:26

karma
109.00

Našťastie žiadnych hlodavcov doma nemáme.

  • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 19.09.19 14:02

KK
karma
105.00

chvalabohu nemám tento problém, ale tento rok máme veľa pavúkov, ale tí su podstatne menší ako myši:)

  • 0
Odpovedať

Anna Vargová 30.10.22 18:48

AV
karma
100.00

Ja som mala myš v byte na piatom poschodí. Myš je skutočne vynaliezavá.Dnu sa dostala stúpačkou a narobila mi riadne škody.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní