Nechutné plesne v domácnosti: Ako ich dostať zo stien či sedačky?!

Nechutné plesne v domácnosti: Ako ich dostať zo stien či sedačky?!

  • Zdieľaj:
 • 4

Čierňava v kútoch stien, na sprchovacom závese či biele bodky na starých zvlhnutých škatuliach s odloženými vecami. Pleseň je postrach všetkých bytov a domov, ktoré majú problém s nadmernou vlhkosťou. Okrem toho, že sú plesne v domácnosti neestetické, sú aj extrémne nezdravé pre ľudský organizmus. Plesne v malých množstvách síce človeku neublížia, no keď sa rozrastú, môžu spôsobovať alergickú reakciu a zničiť vaše drahocennosti.

Najlepšia je prevencia

Ako to už býva, najlepšie urobíte, ak sa vzniku plesní vo vašom byte alebo dome úplne vyhnete. Ako sme už naznačili o niečo vyššie, tvorba plesní úzko súvisí s vlhkosťou vzduchu v interiéri, preto by ste ju mali v domácnosti udržiavať čo najoptimálnejšiu. Ideálna vlhkosť v bytoch a domoch sa pohybuje od 30 do 50 %. Vtedy by plesne vznikať nemali. Ak nemáte ani potuchy, ako mieru vlhkosti vzduchu u vás doma zmerať, kúpte si vlhkomer.

Ďalšie preventívne kroky by mali smerovať k tomu, ako a kde veci skladujete. Vo vlhkom prostredí pivnice a podkrovia by ste nemali skladovať knihy, oblečenie ani nábytok a po kúpaní či sprchovaní by ste mali priestor kúpeľne poriadne vyvetrať. Prevencia nezabrala a ako sa povie – oheň je už na streche? Nezúfajte a poďte sa s nami pozrieť na účinné tipy, ako zatočiť s plesňou na najčastejších miestach v domácnosti, kde sa zväčša vyskytuje.

Inšpiruj sa: Vieš, čo je amchoor? Zisti, na čo je dobrý mangový prášok!

ako na pleseň v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock®

Pleseň v kúpeľni

Asi nikoho neprekvapí, ak za najčastejšie miesto výskytu plesní označíme tú najvlhkejšiu miestnosť v domácnosti – kúpeľňu. Často nie je miestnosť dobre odvetraná, býva zaparená a vlhkosť vzduchu v nej by sa dala doslova krájať. Potom pleseň napadne kúty stien, sprchovací záves, ale aj rohy vane či sprchovacieho kúta, prípadne škáry medzi kachličkami.

 • Začnime s čistením sprchovacieho závesu. Závesy sa väčšinou dajú prať v práčke, preto ho tam neváhajte hodiť. Trikom je pridať k nemu dve špinavé osušky, pol dávky saponátu a 50 gramov sódy bikarbóny. Po vytiahnutí záves nechajte zavesený vysušiť na vzduchu.
 • Na znečistené škáry od plesne použite bielidlo na bielizeň, ktorého 2 deci zmiešajte s tromi litrami vody a zmes si dajte do rozprašovacej fľašky. Nastriekajte na znečistené škáry a nechajte pôsobiť aspoň hodinu. Potom vydrhnite s klasickou hubkou. Nezabudnite na ochranné gumené rukavice.
pleseň v kuchyni

Zdroj: Shutterstock®

Pleseň na stenách a čalúnení

Na bielych stenách čierna pleseň vôbec nevyzerá dobre. Použite tú istú zmes bielidla a vody ako pri kúpeľňových škárach a nechajte pôsobiť 15 minút. Potom zmyte vodou a začnite so sušením mokrých miest pomocou fénu. Tento krok nepodceňte a sušte poctivo aspoň pol hodiny.

Či chceme alebo nie, pleseň nás niekedy nepríjemne prekvapí aj na čalúnených povrchoch alebo matraci. Proti tomuto sa dá bojovať použitím vysávača. Pleseň poriadne z látky povysávajte a nezabudnite sa potom zbaviť vrecka z vysávača a vyčistiť nadstavec, aby sa pleseň nedostala do ovzdušia. Ak vysávanie nezabralo, pristúpte ku kroku dva. Zmiešajte si čistý lieh a teplú vodu v pomere 1:1 a namočte si doň čistú handričku. S ňou skúste najprv test na kúsku čalúnenia, ktorý nie je vidno, napríklad zospodu. Ak zmes nespôsobí poškodenie látky, prejdite na miesta s plesňou. Po vyčistení liehom miesta prejdite špongiou namočenou vo vode a dajte sedačku či matrac vysušiť, pokiaľ je to možné, tak najlepšie na slnko, no v prípade núdze použite opäť fén.

Vyskúšaj trik: Zmäknuté chipsy opäť chrumkavé do 15 sekúnd: Skús to takto!


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Lucia Valková 24.03.19 06:25

LV
karma
108.00

Užitočné rady,je to nepríjemné.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 24.03.19 18:16

MM
karma
106.00

som veľmi rada, že nemusím doma riešiť problém s plesňou

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 27.03.19 21:28

JK
karma
108.00

Určite vyskúšam

 • 0
Odpovedať

Sona Rojkova 28.03.19 11:26

SR
karma
-1.00

My také problémy bohužiaľ máme, skúsim,lebo skúšam všetko možné.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

CROWN BRAIDED UPDO účes pre nevestu, na oslavu, no hodí sa aj na leto
Vlasy

CROWN BRAIDED UPDO účes pre nevestu, na oslavu, no hodí sa aj na leto

 • 3
 • 11.06.2021
Beauty vychytávky starých mám: Zabudni na drahú kozmetiku!
Vlasy

Beauty vychytávky starých mám: Zabudni na drahú kozmetiku!

 • 12
 • 22.05.2021
Payot NUTRICIA ROSE CANDY & ROUGE CHERRY balzamy na pery
Novinky

Payot NUTRICIA ROSE CANDY & ROUGE CHERRY balzamy na pery

 • 6
 • 04.03.2021
TOPlist