Správna starostlivosť o posteľnú bielizeň: Takto ti vydrží dlhšie! ​

Správna starostlivosť o posteľnú bielizeň: Takto ti vydrží dlhšie! ​

Starostlivosť o domácnosť má mnoho rôznych zákutí. Ženy musia zvládať naozaj veľa a jednou nemilou povinnosťou je aj kolotoč priania, sušenia a žehlenia bytových textílií a oblečenia. Vedeli ste však, že keď viete, čo vlastne robíte, vaše tričká, ale aj utierky či uteráky sa vám naozaj poďakujú. V tomto článku si povieme, čo je skutočne správna starostlivosť o posteľnú bielizeň a ako sa o ňu starať tak, aby sa vám odvďačila, napríklad dlhšou životnosťou.

Ako často meniť obliečky? ​

Niektoré z nás majú možno dilemu hneď pri frekvencii menenia posteľných obliečok. Ako často je teda ideálne a kedy už vaša posteľná bielizeň kričí SOS z opotrebovania? Posteľná bielizeň by sa mala meniť minimálne každé dva týždne, ideálne však aj každý týždeň. Sme si vedomí, že takto často sa nikomu zvliekať, navliekať, prať, sušiť a žehliť také veľké textílie nechce, no je to dôležité.

Zaujme ťa: Vieš, prečo si dopriať teplý kúpeľ? Pozor, nejde len o hygienu!

ako vyprať škvrny od krvi

Zdroj: Shutterstock®

S predpierkou či bez? ​

Veľa žien má jednoducho pri praní svoje osvedčené postupy a rituály, ktorých sa nie a nie zriecť, a to ani v prípade, že nie sú tie najlepšie a najvhodnejšie. Milé dámy, dajme si poradiť! V prípade posteľnej bielizne nie je vždy dobré zapínať práčku na predpierku alebo bielizeň namáčať v kadejakých prostriedkoch vopred ešte pred praním. Ak na nej nie sú viditeľné škvrny, tak na to nie je dôvod. Obliečky sa tak len zbytočne ničia. Pred praním vždy vyhodnoťte situáciu. Namáčanie a predpieranie zvoľte len vtedy, ak sú na bielizni veľké a silné škvrny, napríklad od kávy či od mejkapu.

Aký program zvoliť? ​

Každú látku treba prať inak, o tom niet žiadnych pochýb a inak to nie je ani pri posteľnej bielizni. Ak na práčke nemáte vyslovene program na tento druh textilu, odporúčame vám prať na maximálnej dovolenej teplote, ktorú nájdete na štítku každých obliečok. Prečo to hovoríme? Na posteľnej bielizni sa často frekventovaným používaním nahromadia baktérie a vírusy, preto je dobré ich praním odstrániť.

ako správne prať

Zdroj: Shutterstock®

Chyby pri praní obliečok ​

Na záver sa pozrieme na najčastejšie chyby, ktoré pri praní posteľnej bielizne robíme, a, žiaľ, neprospieva jej to.

 • Práčku nikdy neprepchávajte. Obliečky sú veľkým kusom textilu a potrebujú na poriadne vyčistenie priestor. Preto sa neodporúča nenechať v práčke žiadne voľné miesto. To však platí aj pri ostatnom praní.
 • Uberte zo sušenia. Ak máte doma pomocníka menom sušička, na posteľnú bielizeň ho, samozrejme, využite. Nikdy to však nepreháňajte, pretože príliš veľa sušenia môže látku oslabiť alebo ju príliš dokrčiť. Najlepšie je bielizeň predsušiť a dosušiť prirodzene na vzduchu.
 • Na programe práčky záleží. Nikdy práčku nezapínajte na príliš silný program, ktorý používate napríklad pri praní bielych uterákov. Na posteľnú bielizeň stačí celkom normálna teplota aj otáčky žmýkania.

Inšpiruj sa: Ako poraziť rannú únavu? Na kávu zabudni, poznáme oveľa účinnejší životabudič


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Soňa Krátka 08.12.18 07:38

SK
karma
114.00

vždy sa riadim štítkom na bieizni a hlavne prevrátim obliečky naruby, kvôli farbe a vzoru

 • 0
Odpovedať

Vlasta Mäsiarová 08.12.18 08:25

karma
100.00

Aj u nás doma sa stále perie. Najhoršie je obliekať periny.

 • 0
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 08.12.18 10:44

HZŠ
karma
100.00

Často mením posteľne prádlo, je to také osviežujúce.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 08.12.18 16:28

MM
karma
100.00

ja mám obliečky ešte z výbavy a to je už naozaj dlho, dala som si predsavzatie, že nové kúpim, až keď všetky doderieme, je to ale ťažké, lebo teraz sú dostať kúpiť také krásne...

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.12.18 20:49

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady, tiež sa nimi riadim!

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 08.12.18 20:52

karma
115.00

Ľahnúť si do čisto opraných,voňavých perín je super.

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 10.12.18 12:32

karma
127.00

Netreba textil stresovať príliš intenzívnym zaobchádzaním, poďakuje sa dlhšou trvanlivosťou.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní