Správna teplota v chladničke: Stavíme sa, že ju v nej nemáš!

Správna teplota v chladničke: Stavíme sa, že ju v nej nemáš!

  • Zdieľaj:
 • 4

Bez chladničky si vie život predstaviť asi len málokto z nás. Skladujeme v nej najrôznejšie potraviny s cieľom udržať ich čerstvé, a to čo najdlhšie. Správna teplota v chladničke tu hrá veľmi dôležitú úlohu. Keď sú totiž jej hodnoty vyššie ako sa odporúča, môže sa stať, že sa v nej začnú potraviny kaziť, čo má za následok mrhanie jedlom a je to tiež potenciálne riziko nákazy otravy jedlom. Ako týmto nepríjemným problémom zamedziť raz a navždy?

Je to hlavne o teplote

Ako ste už možno vydedukovali z úvodu článku, pes je zakopaný v správnej teplote, ktorú by mala mať každá chladnička vo svojom vnútri. Všeobecné odporúčania a ideálna teplota, ktorú odporúčajú odborníci, sa však líšia. Hodnota, nad ktorú by teplota v chladničke nemala stúpnuť podľa všeobecných nariadení sú 4 stupne, pričom v mrazničke by podľa nich malo byť minimálne - 18 stupňov. Odborníci však odporúčajú všeobecné odporúčania pre vlastné dobro prehliadnuť a teplotu v chladničke nastaviť o čosi nižšie – na teplotu v rozmedzí 1,7 a 3,3 stupňa Celzia. Táto teplota zaručí, že sa vo vašej chladničke nebudú šíriť a množiť nebezpečné baktérie v jedle.

Odporúčame: Zlé stravovacie návyky: Akých chýb sa pri stravovaní často dopúšťame?

starostlivosť o chladničku

Zdroj: Shutterstock®

Keď vstavaný teplomer klame

Častou otázkou býva aj to, ako teplotu v chladničke zmerať ak ju sama neukazuje. Je to celkom jednoduché, stačí ak do nej umiestnite klasický ortuťový teplomer a necháte ho v nej po dobu aspoň 20 minút. Tento spôsob merania teploty v chladničke sa odporúča využívať aj vtedy, ak vaša chladnička ponúka nastavenie teploty v hodnotách (napríklad od 1 do 5). Ak sa spoliehate na vstavaný teplomer v chladničke majte na pamäti, že zvyknú uberať stupne. Vo vašej chladničke je tak pravdepodobne o niečo teplejšie ako ukazuje displej.

Aby v chladničke zostala zima

Nezabúdajte, že k otepľovaniu útrob chladničky prichádza aj našim vlastným zavinením. Starostlivosť o chladničku a aj manipulácia s ňou by mala prebiehať podľa všeobecne známych odporúčaní. Do chladničky by ste teda nemali dávať ešte teplé jedlá a mali by ste ju otvárať menej často a len na chvíľku. V plnšej chladničke sa studený vzduch udržiava oveľa jednoduchšie, ale pozor, nikdy ju neprepchajte tak, že v nej nebude môcť prúdiť vzduch. Tu by vám mohli pomôcť naše tipy, ako upratať chladničku alebo rady o tom, ktoré potraviny nepatria do chladničky.

- Anketa

MÁTE V CHLADNIČKE SPRÁVNU TEPLOTU?

Odpovedalo 13 ľudí  

Teplota v mojej chladničke je úplne mimo!
23%
Takmer áno.
62%
Vďaka vám už hej!
15%

  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 23.08.20 06:51

ĽŠ
karma
100.00

Ďakujem za rady, správna teplota v chladničke určite hrá veľmi dôležitú úlohu!

 • 0
Odpovedať

Mária Chromíková 23.08.20 08:13

MC
karma
109.00

Musím si kúpiť teplomer ,lebo ho nemám v chladničke.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 23.08.20 12:02

KK
karma
121.00

hneď som skontrolovala a teplota je správna

 • 0
Odpovedať

Anna Podmanická 30.08.20 20:18

AP
karma
103.00

Je veľmi ťažké dosiahnuť optimálnu teplotu, predsa nie vždy je rovnako zaplnená a stále sledovať a regulovať sa mi naozaj nechce. Umiestnila som teplomer pod vrchnú policu a zdá sa, že tam stále kolíše teplota od 6 do 8°C, čo sa mi zdá akurát, lebo sa mi ešte nič nepokazilo.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Bruce Willis bude dedko! Teší sa na rolu starého otca?
CELEBRITY

Bruce Willis bude dedko! Teší sa na rolu starého otca?

 • 0
 • 01.01.2023
Horúce trendy 2023: Čo by podľa dizajnérov nemalo chýbať v tvojej obývačke?
Inšpirácie

Horúce trendy 2023: Čo by podľa dizajnérov nemalo chýbať v tvojej obývačke?

 • 0
 • 27.12.2022
Kontrola partnerovho telefónu: Ide o prirodzenú vec alebo je to zásah do súkromia?
Voľný čas

Kontrola partnerovho telefónu: Ide o prirodzenú vec alebo je to zásah do súkromia?

 • 3
 • 06.12.2022