Veľký návod na odľahčenie bytu: Čoho sa treba zbaviť ako prvého? ​

Veľký návod na odľahčenie bytu: Čoho sa treba zbaviť ako prvého? ​

Niekedy sa z obydlí ľudí stáva celkom jednoducho povedané skladisko. Áno, my ľudia máme tendenciu všetko odkladať v pevnej viere, že tieto veci predsa ešte niekedy využijeme a ak nie, využijú ich naše deti alebo vnúčatá. Väčšinou však všetko, čo na mieste leží bez povšimnutia viac, ako rok, už nikdy v živote nepoužijeme. Tento návod na odľahčenie bytu je preto veľmi miernym a zároveň užitočným pomocníkom v každej domácnosti. Samozrejme, že je len na vás, čo si z neho zoberiete a aplikujete do praxe.

Záruka nepustí ​

Čo máme doma najčastejšie po záruke? Napríklad lieky alebo koreniny či iné potraviny. Na čo držíme v skrinkách to, čo sa aj tak bojíme použiť práve pre starý dátum spotreby? Všetky lieky po záruke vyhoďte alebo sa s nimi prejdite do lekárne, kde ich vezmú a zlikvidujú podľa predpisov. Podobne je to aj s jedlom. Radšej ho hoďte do koša skôr, ako narobí problémy aj so zdravím. Nezabudnite vyhodiť aj zvyšky po jedle, keď si už ani nepamätáte, kedy ste ich do chladničky umiestnili.

Zaujme ťa: Rady a tipy na bezpečnú túru do hôr: Na toto určite nezabudni!

Čo s liekmi po záruke?

Zdroj: Shutterstock®

Čoho máme veľa ​

Koľko máte v kuchynskej linke plastových misiek? Veľa! A v koľkých z nich jedlo reálne skladujete? V piatich až desiatich. Ostatku sa zbavte! Zaberajú vám miesto, lapajú prach... Podobne je to aj s taškami na nákupy. Aj keď je skvelé, že ste ekologickí a na nákupy si nosíte svoju vlastnú tašku a nekupujete stále nové, plastové, nepotrebujete ich predsa milión. Čo tak si ponechať tri až päť podľa vlastnej potreby a zvyšok jednoducho zlikvidovať?

Aby sme nezabudli, do tejto kategórie patria aj detské veci, ktoré už nikdy nevyužijeme alebo aj tie dospelácke, ktoré ste na sebe nemali pol roka či rok. Prihoďte do krabice na vyhodenie aj staré uteráky, ktoré schovávate pre hostí, ktorí neprídu a tiež aj početné vešiaky, ktoré vám v skrini zaberajú len miesto.

Ako osviežiť šatník?

Zdroj: Shutterstock®

Knihy, CD a časopisy ​

Samostatnou skupinou sú napríklad knihy. Niekto tvrdí, že ich je hriech vyhodiť, iný sa nimi pýši vo svojej majestátnej knižnici. Ak ste človek, ktorý knihy číta aj dvakrát a viac za život, potom si ich pokojne nechajte. No ak viete, že sa k nim vy ani žiadny člen rodiny nevrátite, potom knihy venujte na dobré účely. Nemusíte ich práve vyhodiť do prvého kontajnera, ak vám je to ľúto.

To neplatí o časopisoch, ktoré doma skladujete. Magazíny o kráse, zdraví, ale aj o autách či varení. Na čo ich máte doma celé kopy? Von s nimi! A nakoniec zastaralé CD-čká... Kto ich ešte počúva? Takmer nikto. A kto ich má doma na kilá? Takmer všetci.

Ako naložiť so starými knihami?

Zdroj: Shutterstock®

Spotrebiče na všetko ​

Poslednou skupinou toho, čoho by ste sa mali čo najskôr zbaviť, sú spotrebiče na všetko. Ktoré to sú? Máte špeciálny prístroj na wafle, ale aj dvojaký toastovač, rôzne nástroje a kuchynské pomôcky, ktoré ste využili možno raz a potom ste si povedali, že aj tak je to škoda používať. Zaberajú miesto, zhltli časť vašich financií a ešte ich ani nepoužívate. Darujte ich alebo ich skúste predať na online bazári, možno dostanete časť svojich peňazí naspäť a s nimi aj časť vášho vzdušnejšieho ja.

- Anketa

SKLADUJETE NEPOTREBNÉ VECI?

Odpovedalo 157 ľudí  

Musím sa priznať, že áno.
68%
Áno, ale nie až v takom veľkom množstve.
17%
Nie, neznášam to, všetko, čo nepotrebujem vyhadzujem.
15%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

10 komentárov

Alžbeta Remencová 06.10.18 18:22

AR
karma
103.00

Ja som začala svoj dom "čistiť" od nepotrebných vecí približne pred pol rokom. A naozaj si to neviem vynachváliť. Myslím, že je veľmi ťažké začať, ale keď sa do toho človek odhodlá stane sa to normálne návykovým :) Ten dobrý pocit, keď zrazu viete čo máte v skrini a nemusíte sa prehrabávať cez kopy oblečenia, ktoré nemáme radi je na nezaplatenie :) mňa osobne veľmi naštartovala kniha od Marie Kondo o magickom upratovaní

 • 1
Odpovedať

Jana Komadová 06.10.18 22:40

JK
karma
100.00

Všetko mepotrebné rozdám ,dám na charitu a ked jr to moc zlé do kontajnera alebo spálím

 • 3
Odpovedať

Jana Dz 07.10.18 13:13

JD
karma
108.00

veci vyhadtujem priebezne, riadim sa prave tzm, co bolo spomenute, ze ak som nieco nemala na sebe viac ako rok, uz to neobleciem. mam dve sestry, posuvam dalej, ak to oni vyhodia mna to neboli, mam pocit, ze ked som to posunala dalej, bola som trosku eko. knihy su kupujem len srdcovky, kt.chcem mat doma a ku ktorym sa este rada vratim.

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Neuschlová 07.10.18 23:24

AN
karma
109.00

Vždy raz za rok triedim a vyhadzujem veci, je to taký malý psychický detox :)

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Neuschlová 07.10.18 23:24

AN
karma
109.00

Vždy raz za rok triedim a vyhadzujem veci, je to taký malý psychický detox :)

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 10.10.18 12:04

MR
karma
109.00

keďže mám menší byt, čo nepotebujem putuje do koša

 • 0
Odpovedať

Darina Božiková 10.10.18 14:09

DB
karma
114.00

no keď som pozerala ten článok o nepotrebných veciach,hneď som sa spoznala....

 • 0
Odpovedať

viktor labakann 10.10.18 15:19

karma
85.00

Zákon schvalnosti, ked niečo vyhodím o týždeň to budem potrebovať a bude mi to chýbať.

 • 0
Odpovedať

Zdena Paňková 15.10.18 07:30

ZP
karma
100.00

Práve teraz sťahujem babku z bytu do domu a už máme obe toho plné zuby. Naozaj by človek neveril, čo dokážete naskladovať za "vecičky" počas života.

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 18.12.18 13:20

karma
127.00

Je to problém, človek ani nevie ako a všetkého sa zrazu nakopí veľa.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní