Vetranie a čistenie kúpeľne - prečo je dôležité? O tomto ti nik nepovie!

Vetranie a čistenie kúpeľne - prečo je dôležité? O tomto ti nik nepovie!
 • 18.11.2017
 • Monika Šomšáková

Vlhkosť, nepríjemný zápach či tvorba plesní a baktérií? Toto všetko môže byť jednoducho výsledkom zlej starostlivosti o priestory vašej kúpeľne. 

Vetranie a čistenie kúpeľne je alfou a omegou hygieny. Množstvo žien na to zabúda, ale v kúpeľni sa plesniam a baktériám darí najlepšie, ak jej venujete na upratovanie len jeden deň. Ako to urobiť správne?

Ako môžu plesne ohroziť vaše zdravie?

Plesne môžu vyvolať množstvo alergických reakcií, ale aj reumatických ochorení. Medzi časté prejavy alergií patrí podráždenie kože a zápaly dýchacích ciest (opakované), v niektorých prípadoch môže prísť až k astmatickým prejavom. Vlhké prostredie, ktoré je rajom pre vznik plesní, je ideálne na rozmnožovanie roztočov v domácnostiach. Ich prítomnosť môže tiež vplývať na alergické ochorenia a dokonca ich zhoršovať. 

Zaujme ťa: Recept na kávu s maslom a MCT olejom ti zmení život v zdravší!

plesne v kúpeľni

Zdroj: Shutterstock®

Vetrať, vetrať, a ešte raz, vetrať!

Každá kúpeľňa potrebuje vetranie. Kúpeľne v bytovkách sú väčšinou bez okien, a preto je dôležité v takýchto typoch kúpeľní nainštalovať ventilátor. Odporúčame vám zapínať ho pokaždé, keď sa sprchujete alebo kúpete. Dôležité je nechať ho zapnutý, až kým nezmizne para. Pokiaľ ho nebudete zapínať, nepomôžu vám ani najsilnejšie čističe proti plesniam. Jednoducho vlhkosť, ktorá v kúpeľni po sprchovaní zostáva je rajom pre plesne. 

Plesne sa najčastejšie tvoria na silikonových tesneniach, v oblasti dverí sprchovacích kútov, na umývadlách, ale aj na stenách. Sú ešte dva spôsoby ako zamedziť tvorbe plesní. Po sprchovaní či kúpaní  všetky miesta, v ktorých sa najčastejšie tvorí pleseň jednoducho utrieť dosucha. Druhý spôsob je použitie prístroja na pohlcovanie nadmernej vlhkosti.

Odporúčame: Jesenný makeup tutoriál s novinkami od GOSH Copenhagen

vetranie kúpeľne

Zdroj: Shutterstock®

Čistenie kúpeľne

Na plesne používajte prípravky špeciálne určené na ich odstraňovanie. Prípravok je potrebné nastriekať na miesta výskytu plesní a nechať pôsobiť minimálne 20 minút. Ak je pleseň na rozľahlejších miestach, nanášanie treba zopakovať. Po zlikvidovaní plesne stačí povrch opláchnuť vodou a osušiť ho.

Keby ste pleseň oškrabovali pred nanesením prípravku „zasucha", mohla by sa vzduchom šíriť ďalej, a časom by sa objavila znovu na iných miestach. Prípravok proti plesniam je skvelým pomocníkom, pretože je schopný dostať sa do pórov silikónu či do škárovacej hmoty a zárodky ničí do hĺbky. 

Vyskúšaj: Chutné jesenné menu z hurmikaki. Tieto recepty musíš vyskúšať!

čistenie kúpeľne

Zdroj: Shutterstock®

Čistenie kúpeľne by ste nemali brať na ľahkú váhu. Jej pravidelným čistením a vetraním môžete  v konečnom dôsledku predísť komplikáciám s odstraňovaním plesní. Pri jej čistení sa sústreďujte najmä na tie miesta, ktoré nie sú ľahko viditeľné, čiže za toaletou, za vaňou, za umývadlom a v okolí vodovodnej batérie. Pokojne použite aj starú zubnú kefku a dostanete sa aj do ťažko dostupných miest. 

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

12 komentárov

Mária Terefenková 18.11.17 07:15

MT
karma
76.00

Veru, čistá kúpelňa si vyžaduje svoj čas a námahu, ale výsledok a zmenšené riziko chorôb stoja za to.

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 18.11.17 08:38

SK
karma
86.00

ja tiez patrim medzi tych co v kupelni nemsju okno.... takze fungujem len na ventilatore... myslim si, ze o tom ze v kupelni sa ma vetrat vie urcite kazda z nas.... druha vec je ako casto a precizne uprstujeme... to uz sa uz ovplyvnit neda.... ja napriklad pouzivam parny cistic v kupelni a nedam dopustit na tohto pomocnika

 • 1
Odpovedať

Katarína Kusá 18.11.17 12:56

KK
karma
90.00

My máme v kúpeľni veľké okno ale aj tak sa na strope robia plesnivé bodky ktoré prestriekam sprejom proti plesni. Najnovšie používam radu ktorú som tu čítala nedávno...pol kila soli v miske som položila na skrinku v kúpeľni a zdá sa mi, že to aj funguje.

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 18.11.17 14:20

karma
108.00

Netreba to zanedbať.

 • 0
Odpovedať

Peter Gavlas 18.11.17 15:25

PG
karma
93.00

Nemáme v nej ani ventilátor ani okno, tak je to trochu obtiažne.

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 18.11.17 16:14

SK
karma
114.00

v kúpelni máme aj okno aj balkónové dvere, vetráme často...

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 18.11.17 16:55

MD
karma
132.00

My máme našťastie kúpeľňu s oknom...základ bol naučiť chlapcov, že okno je tam na to, aby ho po každej sprche nechali otvorené :)

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 18.11.17 17:44

MM
karma
100.00

nemáme okno, ani ventilátor, ale ani pleseň, vetráme prirodzenou cestou

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 18.11.17 18:08

KK
karma
105.00

máme veľké okno a vetráme a sprchový kút po sprchovaní utieram do sucha

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 18.11.17 21:57

PV
karma
113.00

Ja všetko čistím,už len ked si umývam zuby,tak umývadlo musí byť tip top .. !!! Vaňa a kachličky, WC ,a podlaha sa musia až lesknúť ..Nenávidím vlasy všade ,prach a nedaj bože pleseň.. !!!

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 19.11.17 08:48

MR
karma
109.00

našťastie máme okno v kúpeľni, vetrám stále keď periem, sprchujem, ale aj tak sa objaví trochu pleseň okolo vane tak ju ničím savom..

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 19.11.17 16:41

ĽŠ
karma
100.00

Oškrabovanie "zasucha" a jeho následné šírenie na iné miesta ma naozaj zaskočilo.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní