Ako správne pestovať vianočný kaktus? Čo môže spôsobiť nekvitnutie?

Ako správne pestovať vianočný kaktus? Čo môže spôsobiť nekvitnutie?

  • Zdieľaj:
 • 8

K najkrajším kaktusom a zároveň i kvitnúcim izbovým rastlinám v našich domácnostiach bez pochýb patria aj vianočné kaktusy. Tie je možné práve v tomto adventom období hojne nájsť i v rôznych obchodoch, hoci aj väčších supermarketoch. Zdobí vianočný kaktus i vašu domácnosť, prípadne uvažujete nad tým, že si ho zaobstaráte? V tom prípade neváhajte o tejto pôvabnej rastlinke zistiť niečo viac. Ako správne pestovať vianočný kaktus a čo robiť, keď nekvitne?

Poznáte vianočný kaktus?

Kaktus s netradičným vzhľadom a nádhernými kvetmi bežne poznáme ako vianočný kaktus. Odborne je táto rastlina nazývaná šlumbergera, latinsky Schlumbergera truncata. Rod Schlumbergera zahŕňa mnoho druhov a krížencov epifytických kaktusov, ktoré obvykle rastú prichytené v korunách stromov. Ich domovinu možno hľadať v Južnej Amerike, údajne priamo v tropických častiach Brazílie. Vianočný kaktus z čeľade opunciovité, respektíve kaktusovité, je charakteristický svojím skutočne jedinečným vzhľadom a istými črtami, ktoré možno až na pár odchýlok sledovať i u ďalších druhov z rodu šlumbergera.

Vianočný kaktus pozostáva zo sploštených stoniek zložených z článkov s pichľavo vyzerajúcimi okrajmi a zárezmi. Rastlina v podstate nemá listy, zelené články sú listové stonky. Články sa zvyknú hojne rozvetvovať, čím sa celé stonky oblúkom nakláňajú smerom nadol. Na koncoch článkov sa zvyčajne v zime objavujú kvetné púčiky. Pomere veľké kvety sú trúbkovité a mávajú červenú, ružovú alebo bielu farbu. 

Odporúčame: Výber a nákup izbových rastlín: Ako na to a aké chyby neurobiť?

vianočné kaktusy

Zdroj: Shutterstock®

Hlavné zásady správnej starostlivosti o vianočný kaktus

Pestovanie vianočného kaktusu nie je zvlášť náročné. Rastline je potrebné nájsť v domácnosti hlavne správne umiestnenie a následne dodržiavať jej nároky na vodu, teplotu, vlhkosť či živiny. Pri pestovaní vianočného kaktusu je však potrebné zabudnúť na to, ako sa zväčša staráme o bežné kaktusy. Kaktusy sú vo všeobecnosti známe tým, že potrebujú čo najviac slnka a čo najmenej vody. Šlumbergera má však trochu iné požiadavky na starostlivosť. 

 • Umiestnenie – ideálny je polotieň alebo jasné filtrované svetlo, rastlina neznesie priame slnené lúče. V zime môže byť kvetináč bližšie k oknu, počas leta jej nájdeme tienistejšie miesto.
 • Teplota – optimálna teplota je okolo 20 až 22 °C, v období pred kvitnutím sa odporúča nižšia teplota, a to nad 12 °C. 
 • Vlhkosť vzduchu – vianočný kaktus obľubuje vyššiu vzdušnú vlhkosť, rastlinu je preto vhodné rosiť.
 • Zálievka – substrát sa odporúča udržiavať primerane vlhký, obvykle je postačujúca zálievka raz za 7 až 10 dní. 
 • Substrát – mal by byť výživný a priepustný, vhodná je kombinácia rašeliny a humusu, substrát na sukulenty sa spravidla neodporúča. 
 • Hnojenie – hnojiť stačí raz či dvakrát mesačne hnojivom pre kvitnúce rastliny, a to v dobe rastu. 

Vianočný kaktus a jeho rozmnožovanie

Vianočný kaktus vás nebude otravovať ani potrebou pravidelného presádzania. Táto izbová rastlina je na presádzanie skôr háklivá, napríklad môže dôjsť k odlomeniu listových segmentov. Presádzame preto len v prípade, ak je to naozaj potrebné, a to raz za 3 až 5 rokov, keď korene prerastú celý kvetináč. A ako postupovať v prípade, že si chcete svoj vianočný kaktus rozmnožiť? Šlumbergeru možno bežne rozmnožovať pomocou odrezkov. Stačí odstrihnúť koncovú časť zdravej stonky, ktorá má dva či tri články.

Reznú plochu necháme trochu zaschnúť. Odrezok následne stačí vložiť priamo do substrátu, v ktorom zakorení (cca za 4 až 6 týždňov), a to do 1/3 dĺžky prvého segmentu. Následne rastlinku zalejeme. Vianočný kaktus sa neodporúča zakoreňovať vo vode. Ideálnym obdobím na rozmnožovanie je jar. 

Odporúčame: TOP voňavé izbové rastliny: Ktoré rozvoňajú tvoj domov?

starostlivosť o vianočný kaktus

Zdroj: Shutterstock®

Prečo vianočný kaktus nekvitne?

Hoci má vianočný kaktus atraktívny vzhľad i vďaka svojím atypickým ozdobným stonkám, predsa len nás poteší, ak rastlina krásne kvitne. Kvety sa bežne objavujú hlavne v zimnom období a okolo Vianoc, vďaka čomu sa kaktusu hovorí vianočný. Navyše zvyknú rastlinu zdobiť veľmi dlhý čas. Nekvitnutie spravidla poukazuje na nedodržanie niektorých zásad pestovania, či už sa týkajú veľkosti zálievky, alebo umiestnenia rastliny.

Dokonca sa môže stať, že sa na rastline objavia kvetné puky, no odpadnú. Príčinou môže byť nevhodná manipulácia s rastlinou, nepravidelná zálievka i výkyvy teplôt. Aby vám vianočný kaktus krásne kvitol, vždy ho na kvitnutie musíte pripraviť. Po odkvitnutí je možné v prvom rade zostrihať konce stoniek, čím sa podporí rast a rozvetvovanie. Odrezky možno následne použiť napríklad aj na rozmnožovanie. Kaktus potom rastie v období od marca do júla, kedy si vyžaduje aj viac vody. Následne je ho potrebné pripraviť na vegetačný spánok, aby počas ďalších sviatkov rozkvitol.

Vegetačný pokoj sa začína spravidla koncom leta a začiatkom jesene (asi 6 až 8 týždňov pred kvitnutím). V tomto období zmiernime zálievku a kaktus premiestnime do chladnejšej a trochu tmavšej miestnosti s teplotou okolo 12 °C. Keď sa objavia puky, rastlinu začneme opäť normálne zalievať a premiestnime ju na svetlejšie a teplejšie stanovište. Následne s kaktusom už viac nehýbeme, aby nedošlo k opadaniu pukov. 

Choroby a problémy pri pestovaní

Vianočný kaktus je pomerne odolný a rôzne choroby v podobe škodcov ho trápia skôr ojedinele. Pravdepodobne najčastejším problémom pri jeho pestovaní je hniloba koreňov a stoniek. Príčinou je obvykle nadmerná zálievka, ktorá i pre vianočný kaktus, ktorý obľubuje viac vody ako iné kaktusy, môže znamenať koniec. Na hnitie stoniek vás upozorní mäknutie jednotlivých článkov a ich následné opadávanie. Rastlinu sa môžete pokúsiť zachrániť presadením do suchého substrátu a znížením zálievky. Nezabúdajte na dobrú drenáž pre odtok prebytočnej vody. 

Naopak, nedostatok zálievky môže spôsobiť akési scvrkávanie jednotlivých článkov stoniek. Ďalší problém sa môže vyskytnúť v súvislosti s množstvom svetla. Ak vianočný kaktus neochránite pred priamymi slnečnými lúčmi, na článkoch stoniek možno následne pozorovať popáleniny.

Odporúčame: Poznáš živé kamene? Táto izbová rastlina vyzerá ako z iného vesmíru!


  • Zdieľaj:
 • 8
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 01.12.21 07:21

ĽŠ
karma
100.00

Výborné rady!

 • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 02.12.21 15:38

KK
karma
108.00

tak môj vianočný kaktus je nejaký pomýlený, lebo kvitne na Veľkú noc a má iba jeden veľký kvet :)

 • 1
Odpovedať

Nikola Turková 03.12.21 15:12

karma
107.00

Tak to by potom možno mohol byť aj veľkonočný kaktus Hatiora/Rhipsalidopsis gaertneri, oni sa s vianočným veľmi podobajú :)

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 02.12.21 18:57

JK
karma
100.00

Super rady

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 07.12.21 17:15

MC
karma
100.00

Dlhé roky mi robil na vianoce radosť,ale už ho nemám.

 • 0
Odpovedať

Lenka Čajová 07.12.21 19:16

karma
96.00

Velmi zaujimave informacie mam vianocny kaktus a teda sa z nich poucim aby bol este krajsi nevedela som ze po odkvitnuti sa zastrihava to urcite vyskusam.

 • 0
Odpovedať

Vierka Ondrovičová 09.12.21 18:24

VO
karma
-1.00

veľmi som sa potešila článku o vianočnom kaktuse, hoci ho mám krásny a kvitne mi krásne každý rok.

 • 0
Odpovedať

Veronika Kupcová 16.12.21 09:34

VK
karma
106.00

ja by som mala môj premenovať na veľkonočný kaktus, pretože mi nikdy nekvitne na Vianoce ale na veľkú noc :-)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Vplyv kávy na našu pleť: Pomáha alebo škodí?
Pleť

Vplyv kávy na našu pleť: Pomáha alebo škodí?

 • 12
 • 01.10.2021
Zdravé nechty jedným ťahom: Kvetinová posila pre nechty
Novinky

Zdravé nechty jedným ťahom: Kvetinová posila pre nechty

 • 6
 • 21.10.2021
Rýchle účesy z dlhých vlasov: Potrebuješ na ne len 60 sekúnd
Vlasy

Rýchle účesy z dlhých vlasov: Potrebuješ na ne len 60 sekúnd

 • 2
 • 30.11.2021
TOPlist