Nenáročné a štýlové: Ktoré druhy kaktusov sú vítané v interiéri?

Nenáročné a štýlové: Ktoré druhy kaktusov sú vítané v interiéri?

  • Zdieľaj:
 • 11

Máte radi kaktusy? Určite sa medzi nami nájdu viacerí milovníci týchto jedinečných rastlín. Mnohé druhy kaktusov sú dnes bežne pestované v domácnostiach ako izbové rastliny. Ich veľkou výhodou je ich nenáročnosť. K životu takmer nepotrebujú nič. Na zálievku si potrpia len zriedka, stačí im nájsť príjemné teplé miestočko a budú nám robiť radosť dlhý čas.

Kaktusy patria v podstate medzi sukulenty. Pojmom kaktus sú pritom označované primárne rastliny z čeľade Cactaceae, čiže kaktusovité, respektíve opunciovité. Ku kaktusom sú niekedy radené ešte niektoré druhy z čeľade mliečnikovité (latinsky Euphorbiaceae). Samotná čeľaď kaktusovité zahŕňa stovky rodov a tisíce konkrétnych druhov, pričom neustále nové a nové pribúdajú.

V dnešnom článku sa pozrieme síce len na pár z nich, no pôjde o veľmi pekné kaktusy, ktoré sú vítané v každej domácnosti. 

Echinocactus

Zdroj: Shutterstock®

Echinocactus grusonii

Značne rozšírené, často pestované a pravdepodobne najznámejšie sú kaktusy z rodu  Echinocactus. Spomenúť  môžeme konkrétne druh Echinocactus grusonii (na fotkách vyššie), ktorému sa tiež hovorí Echinokaktus Grusonov, rebrovec či ľudovo svokrina stolička alebo zlatá guľa.

Pochádza z Mexika. Je charakteristický guľovitým tvarom a spravidla výraznými žltými tŕňmi. V prírode môže dorastať až do výšky dvoch metrov. Môže tiež kvitnúť, no kvety sa spravidla objavujú na kaktusoch, ktoré majú desiatky rokov. 

Odporúčame: Obľúbená izbová rastlina s nízkymi nárokmi: Ako sa starať o svokrin jazyk?

Opuntia

Zdroj: Shutterstock®

Opuntia microdasys

Vskutku nádherné sú kaktusy z rodu Opuntia, bežne nazývané ako opuncie. Ich domovinou sú viaceré oblasti Ameriky. Opuncie sú charakteristické svojím jedinečným vzhľadom. Ich telo je totižto zložené z viacerých na seba nadväzujúcich článkov, ktoré bývajú vo väčšine prípadov skôr ploché, čím sa odlišujú od iných kaktusov. Krásny je napríklad druh Opuntia microdasys (na fotkách vyššie). V angličtine sa mu hovorí bunny ears (v preklade zajačie uši) cactus. Jeho jedinečný tvar skutočne pripomína vzhľad zajačích ušiek. 

Ako sa správne starať o opuncie? Aké druhy poznáme a kam ich v interiéri umiestniť? Je možné kaktusy, akými sú opuncie, nejakým spôsobom rozmnožovať? Všetko dôležité o starostlivosti o opuncie sa dozviete v článku – Opuncia – ozdob svoju domácnosť týmto pôvabným kaktusom

Mammillaria

Zdroj: Shutterstock®

Mammillaria

Medzi najkrajšie, ale aj často pestované kaktusy tiež môžeme zaradiť zástupcov z rodu Mammillaria (fotografie vyššie). Zástupcom sa vo všeobecnosti hovorí mamilária či bradavkovec. Sú rozšírené v Mexiku aj južných štátoch USA. Ide skôr o kaktusy menšieho až stredne veľkého vzrastu, ktoré majú guľovitý a niektoré aj valcovitý tvar. Radíme ich do skupiny bielovlasých kaktusov. Ich vlásky im slúžia na ochranu. Mamilárie sú vo väčšine prípadov skutočne nenáročné na pestovanie a bohato kvitnú aj v mladom veku. Kvety bývajú biele, ružové či cyklámenové. 

Pozri aj: Originálne a jedinečné kvetináče: Vyrob si ich jednoducho sama!

Astrophytum

Zdroj: Shutterstock®

Astrophytum

Do čeľade kaktusovité patrí aj rod Astrophytum, u nás astrofyt (na obrázkoch vyššie). Kaktusy z tohto rodu sú rozšírené v strednom a severnom Mexiku či na juhu Texasu. Sú guľovité alebo krátko stĺpovité. Zároveň ich tvar býva hviezdicovitý. Konkrétne druhy sa môžu vzhľadom trochu odlišovať. Pekný je druh Astrophytum asterias, u nás astrofyt ježovkový. Známy je tiež druh Astrophytum myriostigma (astrofyt tisícbodkový), ktorý má tvar biskupskej čiapky, z čoho vzniklo anglické pomenovanie Bishop´s cap.

Pozri aj: Zelená hviezda Instagramu: Táto trendy izbová rastlina už očarila mnohých!

Pilosocereus

Zdroj: Shutterstock®

Pilosocereus azureus

Na fotografiách vyššie je zástupca z rodu Pilosocereus. Ide o druh Pilosocereus azureus, respektíve Pilosocereus pachycladus. Je to stĺpovitý kaktus, ktorý je charakteristický spravidla svojím modrastým až šedomodrým sfarbením. Ihličky bývajú zlatisté. Jeho domovinu možno hľadať v Mexiku aj Južnej Amerike. Vo voľnej prírode môže dosahovať značné rozmery, pokojne výšku okolo 10 metrov. 

Euphorbia

Zdroj: Shutterstock®

Euphorbia lactea

Ako posledný si ešte predstavíme kaktus s latinským názvom Euphorbia lactea. Rastliny z rodu Euphorbia nepatria do čeľade kaktusovité (Cactaceae), ale do vyššie spomínanej čeľade mliečnikovité (Euphorbiacae). Mnohé z nich s početnejšími bodlinami sú ku kaktusom bežne radené. Konkrétne ide o rod prýštec, niekedy sa tiež používa názov mliečnik.

Spomínaný druh Euphorbia lactea (Euphorbia lactea ´Cristata´) je často prezývaný ako koralový kaktus, z anglického coral cactus. Svojím jedinečným rozvetveným vzhľadom sa na koral skutočne podobá. Krásnym kaktusovitým druhom je aj Euphorbia trigona.

Pozri aj: TOP izbové rastliny s farebnými listami: Upriamia na seba všetku pozornosť!

Aktualizovaný článok: 5.3.2023


  • Zdieľaj:
 • 11
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

11 komentárov

Mária Maxianová 08.03.21 17:01

MM
karma
100.00

krásne sú, aj keď ja kaktusy nepestujem, obyčajne ich prelejem

 • 0
Odpovedať

Žofia Mažáriová 08.03.21 17:03

ŽM
karma
115.00

Zopár drobných mám. čím menší, tým lepšie

 • 0
Odpovedať

Juraj Podmanický 08.03.21 17:20

JP
karma
109.00

Nikdy by som neveril, že existujú aj takéto krásne kaktusy. Vďaka za poznanie.

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 08.03.21 18:06

MM
karma
103.00

Krásne, zvláštne, druhy

 • 0
Odpovedať

Ľudka Uličná 08.03.21 22:57

ĽU
karma
100.00

krásne a pekné

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 09.03.21 04:34

karma
108.00

Kaktusy nepestujem,ale sú fakt krásne.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 09.03.21 06:52

ĽŠ
karma
100.00

Naozaj nenáročné a štýlové, tiež pestujeme.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 09.03.21 11:18

KK
karma
114.00

mám nejaké na kuchynskom okne a darí sa im

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 09.03.21 20:42

MR
karma
104.00

môj syn si v nich našiel záľubu

 • 0
Odpovedať

Peter Gavlas 10.03.21 22:54

PG
karma
-1.00

Super, kaktusy to je moje, keďže často zabúdam polievať kvety, tieto mi vždy prežijú :D

 • 0
Odpovedať

Anton Marek 15.03.21 13:25

karma
127.00

Opuncie sú síce krásne, ale tie pichliače človek nedostane z kože tak ľahko

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní