Zelená hviezda Instagramu: Táto trendy izbová rastlina už očarila mnohých!

Zelená hviezda Instagramu: Táto trendy izbová rastlina už očarila mnohých!

  • Zdieľaj:
 • 6

Poznáte zelené hviezdy Instagramu? Ide o izbové rastlinky, ktoré sa na Instagrame a celkovo na sociálnych sieťach stali veľmi obľúbenými a často ich tu na fotografiách môžeme zahliadnuť. Sú skrátka fotogenické. Áno, i mnohé izbové rastliny fotoaparát jednoducho miluje. Sú zaujímavé tvarom listov, farbou, veľkosťou a podobne. Dalo by sa povedať, že aj izbové rastliny do módy prichádzajú a zase odchádzajú a postupom času sa na ne zabúda. Momentálne patria medzi veľké trendy v oblasti interiérového dizajnu minimalizmus, svetlé farby, prírodné materiály či otvorenosť priestoru, a to v kombinácii s veľkým množstvom zelene. Izbové rastliny nám vnášajú do interiéru trochu prírody a sú krásnym doplnkom. A ktoré z nich možno momentálne zaradiť k tým najštýlovejším a najobľúbenejším? 

Medzi top trendové rastliny súčasnej doby, ktoré možno vidieť nielen všade na fotografiách na Instagrame, patrí jednoznačne Monstera deliciosa. Jej veľké a krásne vyrezávané listy sú skrátka fotogenické. Obľúbený je aj lampášik Woodov (Ceropegia woodii) so srdiečkovými lístkami či sukulent Senecio rowleyanus z rodu starček, ktorý má zaujímavé dužinaté listy v tvare guľôčok. Oba druhy môžeme zaradiť medzi rastliny vhodné do závesných nádob. Ťahajú sa a krásne v nich vyniknú. Ešte jedna izbová rastlinka získala v poslednej dobe veľké množstvo fanúšikov, a to Pilea peperomioides, ktorá je v zahraničí známa aj ako Chinese Money Plant. Má sýtozelené okrúhle lístky na dlhých stopkách, ktoré mnohým pripomínajú palacinky či malé vesmírne lode, z čoho tiež vznikli pomenovania pancake plant a UFO plant. Poďme si o tejto kráske povedať niečo viac.

Odporúčame: Originálne a jedinečné kvetináče: Vyrob si ich jednoducho sama!

Kam ju v byte umiestniť?

Pilea peperomioides údajne pochádza z južnej Číny, a to z provincie Yunnan, kde ju začiatkom 20. storočia objavil škótsky botanik George Forrest. Na dlhé desaťročia sa na rastlinu zabudlo, až kým nebola v 40. rokoch 20. storočia dovezená do Nórska ako suvenír. Postupne ju začali šíriť odrezkami hlavne amatérski pestovatelia. Záujem širšej verejnosti a najmä odborníkov si získala až v 70. a 80. rokoch 20. storočia. Tí ju pomenovali, zaradili do čeľade pŕhľavovité a bližšie určili jej pôvod. Extrémne obľúbenou a populárnou sa však stala až v posledných rokoch. Nie je náročná na pestovanie, no pri starostlivosti je potrebné dodržať zopár zásad. 

Pilea je subtropická rastlina sukulentného typu, ktorá potrebuje dostatok slnka. Pri jej umiestňovaní v interiéri na to nikdy nezabúdajte. Potrebuje dostatočne slnečné stanovište, ktoré je však chránené pred priamymi ostrými slnečnými lúčmi. Vhodné je miesto s dostatkom rozptýleného svetla. Pileu je potrebné aspoň dvakrát týždenne otáčať. Listy by sa inak ťahali za slnkom a rástli len jedným smerom. Ak ju budete pravidelne otáčať, lístky budú rásť pekne dookola rastliny. Pileu je v interiéri možné pestovať pri bežnej izbovej teplote, ideálne do 25 °C, v zime by nemala teplota v miestnosti klesnúť pod 14 °C. Možno ešte poznamenať, že táto izbová rastlina je vhodná aj do domácnosti so zvieratkami, kedže nie je pre ne toxická. 

Akú zálievku vyžaduje?

Pilea sa vám najviac odvďačí, ak ju budete zalievať pravidelne, no primerane. Čo to znamená? Že vody potrebuje ani nie veľa, ani málo. Rastlina dobre znáša vyššiu vlhkosť substrátu. Počas vegetačného obdobia na jar a v lete je možné pileu polievať raz až dva razy týždenne. Nikdy ju však nenechajte stáť vo vode a vždy medzi jednotlivými zálievkami nechajte zeminu trochu preschnúť. Na spodok kvetináča jej môžete spraviť drenážnu vrstvu z kamienkov či keramzitu, aby ste zabezpečili odtok vody a predišli hnitiu koreňov. V zime je potrebné zálievku obmedziť. Pilea má rada aj vyššiu vlhkosť vzduchu a veľmi obľubuje rosenie listov. Čo sa týka hnojenia, rastline je ho vhodné podávať približne raz za dva týždne, a to pokojne od jari až do jesene.

Pozri aj: Trendy tipy pre kuchyňu: Necháš sa aspoň jedným z nich inšpirovať?

Čo jej môže škodiť?

Pri pestovaní piley sa môže objaviť niekoľko problémov, a to hlavne v dôsledku pochybenia pri starostlivosti. Veľkým problémom je hlavne preliatie rastliny. V tomto prípade začnú hniť korene a rastlina môže uhynúť. Typickým znakom je žltnutie listov a ich opadávanie. To sa však môže objaviť i v dôsledku nedostatku slnka. Pri výskyte týchto ťažkostí je vhodné rastline zmeniť stanovište a obmedziť zálievku. Tiež je možné spozorovať krútenie listov, ktoré neraz spôsobuje nadmerné slnenie či veľké teplo v miestnosti. Ako sme už spomenuli vyššie, pilea má tendenciu sa ťahať k slnku, pričom rastie prevažne do výšky. Ak ju nebudete otáčať, môže sa nakláňať, krútiť a rásť krivo. Pri väčších a starších rastlinách je tiež vhodné poskytnúť drevnatej stonke, z ktorej vyrastajú stonky s lístkami, aj nejakú oporu. 

Ako ju rozmnožovať?

Rozmnožovanie piley je úplne jednoduché. Rastlina totiž veľmi často a rýchlo vypúšťa nové výhonky. Takýto výhonok predstavuje prakticky novú malú rastlinku. Stačí ju opatrne oddeliť aj so zopár korienkami a rovno zasadiť do pôdy v druhom kvetináči. Ak sa vám zdá, že nová rastlinka má ešte málo koreňov, môžete ju na chvíľu umiestniť do vody. Rýchlo sa vytvorí bohatý koreňový systém. Jednotlivé listy spravidla dobre nezakoreňujú a neoplatí sa to s nimi skúšať. Pri presádzaní zvoľte vždy priepustnú a ľahkú pôdu, nezabudnite na drenážne otvory alebo drenážnu vrstvu, o ktorej sme hovorili vyššie. Piley je tiež vhodné dopriať akési omladenie. Je to hlavne v prípade, ak máte nejakú veľmi starú a veľkú rastlinu. Pilea totiž časom zhadzuje spodné listy a neraz sa stane, že má len dlhú drevnatú stonku a listy iba na vrchole. V tomto prípade je možné vrchnú časť rastliny s listami odrezať, nechať zakoreniť vo vode a následne presadiť do pôdy.

Bude ťa zaujímať: Prútené košíky: Dodaj svojej domácnosti šmrnc s týmito dekoráciami

- Inšpirácie, ako pestovať Pileu
1 z 14

  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Maxianová 18.09.20 18:45

MM
karma
106.00

ja som závislá od kvetov, máme ich plný byt, balkón, chodbu v bytovke, aj na záhrade, ale túto pileu si ešte zadovážim

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 19.09.20 06:08

ĽŠ
karma
100.00

Veľmi pekná rastlinka, rada by som prijala do zbierky!

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 19.09.20 08:09

karma
108.00

Pekná rastlinka,nepoznam.

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 19.09.20 10:41

DB
karma
113.00

zaujímavá a pekná rastlina, dekoratívna, ale pre mňa novinka

 • 0
Odpovedať

Kristína Sekeráková 20.09.20 03:12

KS
karma
133.00

Ešte som nepočula o tom, že by sa rastliny vyskytovali na sociálnych sieťach, ale páči sa mi slovné spojenie, že sú fotogenické, je to také milé :-D Ale ináč naozaj je to veľmi pekná rastlinka, určite si ju raz zabezpečím do bytu :-)

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 24.09.20 09:15

KK
karma
121.00

vidím prvý krát, je nádherná, určite si obstarám

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Netflix seriály v roku 2023 – na pokračovanie ktorých obľúbených seriálov sa môžeme tešiť?
Voľný čas

Netflix seriály v roku 2023 – na pokračovanie ktorých obľúbených seriálov sa môžeme tešiť?

 • 2
 • 25.01.2023
ŠŤASTIE do každej rodiny! Tieto izbové rastliny priťahujú prosperitu i pozitívne vibrácie
Domácnosť

ŠŤASTIE do každej rodiny! Tieto izbové rastliny priťahujú prosperitu i pozitívne vibrácie

 • 1
 • 26.12.2022
Najlepší čas na spanie a vstávanie: Dodržuj tieto časy a budeš oddýchnutá!
Inšpirácie

Najlepší čas na spanie a vstávanie: Dodržuj tieto časy a budeš oddýchnutá!

 • 3
 • 12.10.2022