Čo s nádobami od vyhorených sviečok? Takto ich očistíš a znova využiješ!

Čo s nádobami od vyhorených sviečok? Takto ich očistíš a znova využiješ!

  • Zdieľaj:
 • 4

Mnohí z nás milujú sviečky. Domácnosť bez ich vôní a tepla, ktoré z nich sála, si ani nevieme predstaviť. Dnes je ponuka tohto produktu v obchodoch a na internete skutočne bohatá a je si z čoho vyberať. Dostupné sú sviečky v najrozličnejších arómach a farbách aj v rôznorodých nádobkách, či už sklenených, plechových i keramických. Niektoré nádobky sú tak pekné, že po vyhorení sviečky máme problém sa s nimi rozlúčiť a nechceme ich hodiť do koša. Môžu mať krásne zdobenie či zaujímavý tvar. Pravdou je, že vyhodiť by ich bola skutočná škoda. Ak nádobky očistíme a popustíme uzdu svojej fantázii, môžu sa nám ešte zísť. Vyčarujeme z nich niečo užitočné a pekné. A, samozrejme, zamedzíme produkcii zbytočného odpadu.

Než vám však prezradíme niekoľko inšpirácií na použitie nádobiek od sviečok, môžeme vám ešte poradiť, ako ich očistiť. Buď vám pomôže teplo, alebo naopak chlad. Nádobku môžete v prvom rade zahriať. Ak je z pevnejšieho a odolnejšieho materiálu, pokojne do nej nalejte horúcu vodu. Vosk sa rozpustí a vy ho budete môcť vyliať. Nezabudnite na kovový disk so zbytkom knôtu. Podľa potreby môžete postup zopakovať. Nakoniec nádobku len klasicky vyumývajte. Ak v nádobke od sviečky zostalo len menšie množstvo vosku, môžete ju zmraziť a zbytky vosku zoškrabať lyžičkou či nejakou paličkou. Dôkladne očistené nádobky od sviečok budú už následne pripravené na ďalšie použitie. Čo sa z nich dá vyčarovať?

Pozri aj: TOP izbové rastliny väčších rozmerov: Tieto budú pýchou tvojej domácnosti!

svietnik

Zdroj: Shutterstock®

Nová sviečka alebo svietnik

Ak vás bavia rôzne DIY a rady tvoríte, určite neváhajte očistenú nádobku z vyhorenej sviečku použiť na výrobu novej sviečky. Postačí vám na to len pár vecí, ktoré sa dajú zohnať v rôznych hobby predajniach aj na internete. Základom je, samozrejme, mať vosk a knôt. Okrem toho sa môžu hodiť aj rôzne farby na sviečky, taktiež prírodné silice a esenciálne oleje, vďaka ktorým budú sviečky krásne voňať. Použiť tiež možno sušené ovocie či kvietky, rôzne trblietky i kamienky, skrátka všetko, vďaka čomu si môžete vyrobiť sviečku podľa vlastných predstáv. Druhou možnosťou je nádobku použiť ako svietnik. Na tento účel sú vhodné hlavne menšie nádobky, buď čisté sklenené alebo nejako zdobené, do ktorých sa presne zmestia malé vonné sviečky

Odporúčame: Ľudia z tohto trendu šalejú! Stolík so sukulentmi je moderným prvkom zelenej domácnosti!

bytová dekorácia

Zdroj: Shutterstock®

Vázička či nádoba na bytové dekorácie

Ak vám naopak vyhorí sviečka nejakých väčších rozmerov, určite neváhajte nádobku dôkladne vyčistiť a použiť ako vázičku, či už na umelé alebo živé kvety. Ak vás však baví práve tvorenie a neváhate využívať svoju fantáziu a kreativitu naplno, vyrobte si z nádobky od vyhorenej sviečky nejakú peknú dekoráciu. Môže ísť o jesenné dekorácie, taktiež vianočné, veľkonočné alebo aj úplne neutrálne, ktoré vám budú robiť radosť celoročne. Tu však treba naozaj popustiť uzdu fantázie. Na takéto tvorenie sa hodia jednoznačne najmä priehľadné sklenené nádobky rôznych veľkostí. Môžete do nich nasypať voňavé potpourri či sušené kvety, vianočné gule, mušle z dovolenky, farebné jesenné listy, šišky a podobne. Rovnako v takýchto nádobkách dokonale vyniknú svetielka. 

terárium pre kvetiny

Zdroj: Shutterstock®

Trendy kvetináč

Vyhorené sviečky možno použiť aj ako kvetináče pre izbové rastliny. Veľmi trendy sú teraz rastlinné teráriá, ktoré predstavujú akúsi malú záhradku v skle. Na výrobu takéhoto terária je potrebná v prvom rade väčšia či menšia sklenená nádoba, čo môže byť pokojne aj očistená nádobka od vyhorenej sviečky. Na spodok nádoby je potrebné vždy urobiť drenážnu vrstvu z kamienkov či keramzitu, aby sme predišli hnitiu koreňov. Okrem toho je potrebný vhodný substrát, rôzne kamienky, mach či kôra zo stromov na okrasu a, samozrejme, rastlina. Ideálne je použiť rastliny, ktoré netreba často zalievať. Veľmi vhodné sú sukulenty a kaktusy. Rastlinné terárium predstavuje skutočne nádhernú živú dekoráciu, ktorá nájde miesto v každej domácnosti. 

Pozri aj: Osvetlenie do záhrady: Ako z nej spraviť čarovné miesto?

nádoba na suroviny

Zdroj: Shutterstock®

Nádobka na suroviny

Nádoby od sviečok možno použiť aj na uskladňovanie rozličných surovín, napríklad cukroviniek, strukovín či orieškov, taktiež ako misky na servírovanie nejakých potravín a podobne. Všetko závisí od veľkosti a tvaru nádobky i materiálu, z ktorej bola vyrobená. Niektoré sviečky majú dokonca i vrchnáky, takže je nádobu možné uzavrieť. Samozrejme, ak ju chceme použiť na uskladnenie niečoho jedlého, musíme dbať na naozaj precízne a dôkladné očistenie. Dobrou voľbou je v tomto prípade i nákup sviečok vyrobených čisto z prírodných materiálov, ktorých nádobky môžu byť následne bezpečne využité rôznymi spôsobmi.

sklená nádobka

Zdroj: Shutterstock®

Stojan na čokoľvek

Nádoby od prázdnych sviečok možno použiť na uskladnenie najrozličných vecí, respektíve ako stojany na čokoľvek. Pekná nádobka od sviečky skvelo nahradí stojan na ceruzky a písacie potreby, štetce či zubné kefky. Dámy si v nich môžu uskladniť ceruzky na oči, lesky na pery, maskary a ďalšie kozmetické produkty, taktiež napríklad sponky či gumičky do vlasov. Veľkú nádobu od sviečky môžete naplniť malými vonnými sviečkami a umiestniť niekde v obývačke. Je to praktické a ešte to i dobre vyzerá. Ako sme už povedali, vložiť do nich môžete prakticky čokoľvek, záleží na veľkosti a tvare nádobky. Než budete nabudúce kupovať rôzne košíky, púzdra, krabičky, stojany a podobne, aby ste do nich niečo uskladnili, pouvažujte, či vám na tento účel náhodou neposlúži práve dohárajúca sviečka.

Pozri aj: Obľúbená izbová rastlina s nízkymi nárokmi: Ako sa starať o svokrin jazyk?


  • Zdieľaj:
 • 4
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 17.09.20 14:04

ĽŠ
karma
100.00

Dobré rady, tiež využívam na rôzne spôsoby.

 • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 17.09.20 14:11

DB
karma
113.00

páči sa mi to, keď je pekná nádobka zo sviečky určite ju nevyhodím, vždy jej nájdem nejaké použitie

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 17.09.20 14:27

KK
karma
121.00

Nevyhadzujem, práve som si včera zasadila do takejto nádobky kaktus.

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 17.09.20 17:52

MM
karma
106.00

ja mám odložené všetky poháriky od sviečok, využívam ich ako vázičky alebo svietniky s čajovou sviečkou a nejakou sezónnou dekoráciou

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Jesenné brusnicové cookies: Plnené a dokonalo chutné!
Dezerty

Jesenné brusnicové cookies: Plnené a dokonalo chutné!

 • 1
 • 20.10.2022
Jedlý ryžový papier – čo to je a ako ho využiť nielen na jarné rolky?
Bezmäsité jedlá

Jedlý ryžový papier – čo to je a ako ho využiť nielen na jarné rolky?

 • 0
 • 19.10.2022
Krémová zelerová polievka: Dobrá na imunitu i trávenie
Polievky

Krémová zelerová polievka: Dobrá na imunitu i trávenie

 • 3
 • 17.10.2022