Vonné sviečky: Vieš, ako s nimi bezpečne zaobchádzať?

Vonné sviečky: Vieš, ako s nimi bezpečne zaobchádzať?

  • Zdieľaj:
 • 6

Vonné sviečky vedia vytvoriť jedinečnú atmosféru v domácnosti. Nielenže ich horiaci plamienok upokojuje, ešte vedia aj príjemne prevoňať miestnosť a navodiť romantickú atmosféru. Ale ako všetko, aj používanie vonných sviečok so sebou nesie pár rizík. Aromalampy, vonné sviečky, tyčinky, ihlany či najrôznejšie osviežovače vzduchu – aj vy sa nimi rady obklopujete? Niet sa čo čudovať, veď kto by nemal rád pokojné chvíle, romantickú večeru, relaxačný kúpeľ po ťažkom dni, a to všetko v spoločnosti sviečky s príjemnou arómou? To je však len tá pozitívna stránka...

Najnovšie zistenia ukazujú, že nie všetky vonné sviečky a rôzne iné aromatické predmety, ktorými sa obklopujeme, sú zároveň aj zdraviu prospešné. Ich pravidelné zapaľovanie vraj môže viesť aj k trvalejším zdravotným ťažkostiam. Tieto problémy spôsobujú toxíny, obsiahnuté vo väčšine sviečok a esencií. Spolu s peknou vôňou, vychádzajúcou zo sviečok, teda dýchate aj množstvo škodlivých látok. O tejto tienistej stránke sviečok sa len veľmi nerady dozvedáme, no netreba ju podceňovať. Aby ste si teda nespôsobili viac škôd než úžitku, zbystrite pozornosť. 

Pozri aj: Vieš, čo všetko má na svedomí prechodená chrípka? Nepodceňuj to!

škodlivé vonné sviečky

Zdroj: Shutterstock®

Nekupujte lacné, ale ani čínske či poľské sviečky!

Aj v prípade sviečok môžeme parafrázovať starý známy citát a tvrdiť, že nie sme takí bohatí, aby sme si mohli kupovať lacné sviečky. A je to skutočne tak. Je to totiž sortiment, na ktorom naozaj neušetríte. A ak áno, priťažíte tým svojmu zdraviu. Lacné sviečky sú totiž plné tých najtoxickejších látok, čo väčšinou platí aj pri kozmetike. Tieto látky výrazne zvyšujú riziko astmy, kožných problémov a úplne v najhoršom môžu spôsobiť až rakovinu. Čím uzavretejšia miestnosť, tým väčšie riziko. Ak sa však rozhodnete vyhodiť do koša všetky chemické a syntetické sviečky a arómy, ktoré máte doma a kupovať si už len tie prírodné, neunáhlite sa. Prečo? Hoci prírodné materiály sú menej škodlivé, práve horenie spôsobuje presný opak. Počas horenia sa totiž jednotlivé látky menia na jedovaté plyny. Za všetky spomenieme napríklad formaldehyd. V praxi to znamená, že aj keď siahnete po esenciálnom oleji alebo sviečke z prírodných výťažkov, napríklad levanduľovom či eukalyptovom, myslite na to, že rovnako obsahujú umelo pridané chemikálie, ktoré sa označujú ako parfum alebo aróma. 

prírodné vonné sviečky

Zdroj: Shutterstock®

Aké nebezpečné látky sa nachádzajú v sviečkach?

Je dokonca preukázané, že vonné sviečky vedia pľúcam škodiť úplne rovnako ako cigaretový dym. Odborníci skúmali viacero druhov vonných sviečok, osviežovačov v spreji či tých elektrických. Ich výsledky boli alarmujúce. Drvivá väčšina z testovaných produktov obsahovala obávaný benzén, známy ako ľudský karcinogén. Ak natrafíte na sviečku, obsahujúcu parafín, vedzte, že ide o jeden z najškodlivejších produktov. Nebezpečnou prímesou je aj takzvaný limonén, ktorý sa do sviečok pridáva pre jeho citrusovú arómu. Smutným faktom ale je, že ani z etikety na sviečke sa bežný človek nedozvie, či drží v ruke „zdravú" sviečku alebo jej škodlivý a nebezpečný variant. 

Neprehliadni: Dna: Aké sú príčiny a prejavy tohto bolestivého ochorenia?

zloženie sviečok

Zdroj: Shutterstock®

Dôležité je aj zloženie knôtu

Pozornosť treba venovať aj knôtu, ktorý sviečka obsahuje. Pozrite si teda na etikete aj informáciu o tom, z čoho je knôt vyrobený. Určite nesiahajte po sviečkach s knôtom z olova alebo benzénu. Menším zlom sú bavlnené, zinkové a cínové knôty. Aby sme však neboli len negatívni, existuje aj množstvo výhod aromaterapie, ak samozrejme siahnete po sviečke s tým správnym zložením, ktoré neškodí. Medzi spomínané výhody patrí pomoc pri menopauze, boj proti zlej nálade alebo depresiám, pomoc pri dýchacích ťažkostiach či posilnenie imunity. 

vonné sviečky a zdravie

Zdroj: Shutterstock®

Buďte opatrné pri umiestňovaní sviečok!

Je dokázané, že najmenej škodlivými sú sviečky s vôňou sóje alebo včelieho vosku. Všeobecne sa teda odporúča kupovať prírodné aromatické oleje a kvalitné vonné sviečky (nie tie najlacnejšie!). Zároveň nezabúdajte na to, že aj v tomto prípade menej znamená viac a radšej si zapáľte vonnú sviečku raz za čas než každý deň a na dlhý čas. Nuž a aby ste nemuseli u seba privítať neželanú návštevu – hasičov, starostlivo dbajte aj o bezpečnosť pri zapaľovaní sviečok. V prvom rade nenechávajte sviečku horieť bez dozoru a čokoľvek horľavé odstráňte z blízkosti sviečky. Mimoriadne opatrné buďte zvlášť vtedy, ak máte malé dieťa alebo zvieracieho miláčika. Určite nám však dáte za pravdu, že najlepšie prevonia vašu domácnosť pravidelné vetranie či vôňa čerstvo upečeného chleba.

Zaujme ťa: Lapač snov: Prostá dekorácia alebo magický symbol?

- Anketa

AKO ČASTO SI ZAPAĽUJETE VONNÉ SVIEČKY?

Odpovedalo 170 ľudí  

Denne, bez horiacej sviečky si neviem predstaviť deň
83%
Len občas, podľa nálady a príležitosti
14%
Takmer vôbec alebo vôbec, neobľubujem ich
4%

  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Lenka Meravá 03.03.18 08:12

LM
karma
82.00

Kupujem len prirodne sviecky. Cinskym sa vyhybam

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 03.03.18 08:15

MC
karma
109.00

Vonné sviečky nepoužívam.

 • 1
Odpovedať

Soňa Kelemenová 03.03.18 09:13

SK
karma
86.00

skor pouzivam esencialne oleje.... a svieck bez vone..

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 03.03.18 22:33

karma
109.00

vonné sviečky nepoužívam,ale môj syn áno.Už aj mu idem článok poslať,aby si ho mohol aj on prečítať a byť maximálne opatrný.

 • 0
Odpovedať

Marta Bujdošová 05.03.18 08:14

MB
karma
98.00

ja pouzivam skor esencialne oleje do lampicky, na precistenie, najme aukalyptovy, matovy a levandulovy, ked sa nam horsie dycha na dychacie cesty. Vonne sviecy moc nemusim, vadi mi ich tazka vona, ked kde tu dostaneme, tak ju aj hned upotrebime.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 05.03.18 18:35

KK
karma
121.00

používam viac esenciálne oleje, sviečky iba výnimočne

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Tip na vianočný darček pre celú rodinu: Potešíš ním mamu, babku, dedka i psa
Inšpirácie

Tip na vianočný darček pre celú rodinu: Potešíš ním mamu, babku, dedka i psa

 • 2
 • 13.12.2022
Svetloplachosť nemusí poukazovať len na problém s očami. Tu je 9 a viac možných príčin
Zdravie

Svetloplachosť nemusí poukazovať len na problém s očami. Tu je 9 a viac možných príčin

 • 0
 • 15.03.2023
Kryt na vianočný stromček: Máš ho? Ak ešte nie, tak si ho pokojne vyrob!
Inšpirácie

Kryt na vianočný stromček: Máš ho? Ak ešte nie, tak si ho pokojne vyrob!

 • 4
 • 04.12.2022