Najlepšie kardio pre seniorov: Takto rozhýbeš svoje kosti aj ty!

Najlepšie kardio pre seniorov: Takto rozhýbeš svoje kosti aj ty!

  • Zdieľaj:
 • 6

Zdravý pohyb je nevyhnutný v každom veku života. Keď sa človek nehýbe, ubúda mu svalová hmota a s ňou odchádza aj výdrž a vytrvalosť, čo nikto z nás nechce. Veď koho láka dýchavičnosť po každom druhom schode?

Aj keď si mnohí ľudia myslia, že v starobe nemusia nič robiť, pretože dosiahli vek zaslúženého oddychu, sú na omyle. Kardio alebo aerobné cviky sú pre seniorov ešte dôležitejšie, ako pre mladých ľudí. Umožnia im zosilnieť a vykonávať tak aktivity bežného dňa s úsmevom na tvári. Aké je teda najlepšie kardio pre seniorov?

Pozri aj: Ako vyčistiť kefu na vlasy? Vyskúšaj tento jednoduchý trik!

beh pre seniorov

Zdroj: Shutterstock®

Priemerná aktivita stačí

Pohybová aktivita u seniorov by mala byť viac menej priemerná. Mali by vykonávať pohyb tak, aby stále mohli neprerušovane rozprávať, no pri tomto pohybe by už nedokázali napríklad spievať.

Odborníci udávajú, že seniori nad 65 rokov, ktorí nemajú žiadne vážne zdravotné problémy, by mali takúto striedmu aktivitu vykonávať asi 150 minút týždenne. Medzi striedmu aktivitu pre seniorov zaraďujeme turistiku, plávanie, bicyklovanie či tanec.

chodenie seniori

Zdroj: Shutterstock®

Cvičenie s chorobami

Veľa starých ľudí sa potýka s rôznymi ochoreniami, ktoré by im vo vykonávaní rýchlejšej areobnej aktivity bránili, dokonca by toto spojenie mohlo ohroziť ich život. V tomto prípade sú po konzultácii s lekárom vhodné cvičenia, ktoré nie sú až tak intenzívne.

Zaraďujeme sem najmä pomalé chodenie, napríklad do obchodu. Po čase sa môže kondícia človeka zlepšiť a odporúča sa najprv pridávať na dĺžke chôdze, tempo by malo zostať pomalšie. Skvelé pre túto skupinku seniorov je aj pomalé rekreačné plávanie alebo aerobik vo vode.

Zaujme ťa: Najkrajšie hrady na Slovensku - kedy ich navštíviť a koľko to stojí?

bežkovanie seniori

Zdroj: Shutterstock®

Niečo pre vitálnych

Existuje mnoho seniorov, ktorí by kondičkou schovali do vrecka aj mladých ľudí. Pre seniorov, ktorí sú na intenzívnu aktivitu zvyknutí, nie je problém ani beh, intenzívna turistika alebo stacionárne stroje v posilňovni či dokonca bežkovanie. V takomto prípade stačí odmakať len 75 minúť aktivity týždenne.

Bude sa ti páčiť: Recept: Chutný teplý cestovinový šalát za 20 minút!


  • Zdieľaj:
 • 6
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Helena Zobková Šimurdová 11.03.18 20:27

HZŠ
karma
100.00

Um mňa je už viac menej priemerná aktivita......ale teším sa, že v pohode zvládam aspoň takú :)

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 11.03.18 20:50

karma
109.00

turistiku mám rada,už sa teším na leto a plávanie a teším sa,že už konečne vytiahnem bicykel a budem chodiť na bicykli do práce...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 12.03.18 07:13

MM
karma
100.00

už sa teším na bicykel, ale hlavne do záhrady, to je moja telocvičňa

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 12.03.18 07:18

SK
karma
113.00

pohyb - určite áno, dôežitá vec, mám rada plávanie, pešiu chôdzu - chodím dnne do práce, turistiku, jogu...

 • 0
Odpovedať

Erika Golhová 13.03.18 17:42

EG
karma
93.00

Mám 72 ročnú matku a od istého času odmieta akýkoľvek pohyb. Pohybuje sa iba po byte, vraj ju bolia kolená. Prestala chodiť do obchodu, do kostola, na cintorín- všade tam, kde sa seniori schádzajú a predtým tam chodila. Bojím sa, že takýmto spôsobom života prestane chodiť celkom. Je to odvtedy, ako zomrel otec. Ako ju mám prinútiť k nejakému pohybu?

 • 0
Odpovedať

Alžbeta Stanková 08.09.18 16:01

AS
karma
108.00

mám 69 rokov, každý deň chodím na " rýchlu chôdzu" , vždy na 45 minút. Bez toho si neviem predstaviť svoj deň.

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní