Ako podporiť kreativitu? Vyskúšaj tento jednoduchý a efektívny spôsob

Ako podporiť kreativitu? Vyskúšaj tento jednoduchý a efektívny spôsob

Pokiaľ ste klikli na článok s tým, že i tak nie ste kreatívny človek a nič vám v tejto veci nepomôže, musíme vám oponovať. Nie je to pravda! A ak závidíte ľuďom, ktorí sršia nápadmi lusknutím prstov a na každú situáciu nájdu vhodné riešenie, verte tomu, že túto schopnosť máte aj vy, len ju treba oprášiť a možno aj „vzkriesiť z popola“. Prečítajte si, ako podporiť kreativitu celkom jednoduchým spôsobom.

„Každé dieťa sa narodí ako umelec. Problém je ostať umelcom, keď vyrastie.“ (Picasso)

Nevhodné stereotypy

Pýtate sa, kde sa tá vaša kreativita vytratila? Prečo sa už takmer nedá pozorovať, že nejakú máte? Možno vás neprekvapíme informáciou, že za to môžu isté stereotypy a tzv. konvergentné myslenie, ku ktorému nás autority vedú už s nástupom do školy. Schopnosť konvergentného myslenia je v každom prípade dôležitá. Ide o myslenie, ktoré sa tzv. „zbieha“ do jedinej správnej odpovede. A je nevyhnutné napríklad v matematike alebo chémii. Avšak svet okolo nie je čierno-biely a rovnako ani odpovede na mnohé zo situácií, ktoré prináša.

Pre ľudí dnešnej doby je kľúčové, aby sa vedeli orientovať v informáciách, správne vyhodnocovali situácie, mysleli analyticky a rovnako je potrebné, aby mali chuť a vôľu objavovať vlastné inovatívne riešenia, ktoré ich vytiahnu z tzv. šedivého priemeru. Nájdite v sebe to malé a na všetko zvedavé dieťa, ktoré sa síce niekedy správa „rizikovo“, avšak nechýba mu chuť objavovať a stereotypné uvažovanie je mu vzdialené rovnako ako zviazanosť naučených postupov.

Pozri aj: Správny výber školy a kariéry: 5 krokov, ktoré ukážu smer

kreativita u detí

Zdroj: Shutterstock®

Divergentné myslenie – dajte priestor predstavivosti

Zatiaľ čo pri konvergentnom myslení narábame len s obmedzeným počtom možností, najčastejšie však len s jednou, tak pri divergentnom myslení zapájame naplno predstavivosť a „dávame slobodu“ tvorbe rôznych alternatív, možností a nápadov. Ide teda o tzv. myslenie, ktoré sa „rozbieha“ do rôznych smerov a jeho výsledkom bývajú originálne a často netradičné riešenia. Pomerne obľúbenou kreatívnou metódou je v tomto duchu aj brainstorming, o ktorom si však povieme v inom článku. Teraz sa však zameriame na celkom jednoduchý spôsob podpory kreativity, ktorý môžete s úspechom zaradiť aj do svojho bežného dňa.

 „Logika ťa dostane z bodu A do bodu B. Predstavivosť ťa privedie všade.“ (Albert Einstein)

kreativita a pohyb

Zdroj: Shutterstock®

Jednoduchý spôsob podpory kreativity

Predstavte si, že úplne obyčajným spôsobom na zvýšenie kreativity je chôdza. Zistili to vedci zo Stanfordu a potvrdzuje to ich séria experimentov. Skúmali úroveň kreativity na vzorke 176 ľudí, ktorých rozdelili do dvoch skupín (sediacich a chodiacich) a tieto potom porovnávali. Tvorivosť účastníkov experimentu bola sledovaná v rôznych situáciách, napríklad pri chôdzi v interiéri či pri využívaní bežeckého pásu, ale aj pri sedení v interiéri či vonku, ba dokonca boli tlačení na invalidnom vozíku po vopred stanovenej ceste. Kreativita skupiny chodiacich ľudí bola v priemere o 60 % vyššia v porovnaní so skupinou sediacich ľudí. Pohybujúci sa ľudia mali taktiež v priemere o 4 až 6 riešení viac na zadané úlohy. Štúdia poukázala na to, že chôdza vo vnútri, ale aj vonku posilnila tvorivosť. Hlavným faktorom bol samotný akt chôdze a nie prostredie, v ktorom sa ľudia pohybovali. Veríme však tomu, že je príjemnejšie a inšpirujúcejšie prechádzať sa krásnou jarnou prírodou ako rušným mestom.

Dúfame teda, že sme vás motivovali k pravidelným prechádzkam, ktoré majú veľký potenciál dať vašej tvorivosti nový rozmer.

Vybrali sme: Fotky neviest pred a po: Ich premeny v deň D ti vyrazia dych!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 06.04.19 07:19

ĽŠ
karma
100.00

Jednoduchý a naozaj účinný spôsob!

  • 2
Odpovedať

Anton Marek 15.04.19 16:01

karma
127.00

Inšpirujúce, takže budem viac chodiť, ak mi vyschne studnica inšpirácie.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní