Ako posilniť vzťah s partnerom? Je joga pre páry najlepším riešením?

Ako posilniť vzťah s partnerom? Je joga pre páry najlepším riešením?

Aj ten najdokonalejší vzťah trvajúci dlhé roky bez nejakých vážnejších problémov potrebuje občas posilniť. Ak cítite, že aj u vás postupne vymizla iskra medzi vami a vaším partnerom, ste na správnom mieste. Niekedy totiž romantická večera pri sviečkach či dve slovíčka „milujem ťa” jednoducho nie sú dostačujúce. Odpoveďou je však joga pre páry, ktorá sľubuje budovanie hlbšieho vzťahu, vzájomnej blízkosti a dôvery.

Komunikácia je kľúč k úspechu

Pamätajte, že pri cvičení týchto pozícií pre páry je najdôležitejšia komunikácia, a to presne tak, ako v samotnom vzťahu. Rozprávajte sa o vašich možnostiach, o tom, kam vás vaše telo pustí, alebo naopak, čo už je pre vás priveľa. Správni partneri si musia plne dôverovať. Podporíte tak otvorenosť vzťahu, ale aj vlastnú sebadôveru a dôveru vo vašom vzťahu. Ako pri každom druhu jogy nezabúdajte na hlboké dýchanie. Nepreceňujte sa a zájdite len tam, kam vás vaše telo pustí.

Kto povedal, že joga nemôže byť pre oboch partnerov zábavou? Na jogu môžete vyraziť dokonca aj spoločne a zacvičiť si pekne bok po boku. Ak však chcete skúsiť niečo špeciálne, skúste tieto joga pozície pre páry, ktoré môžete pokojne praktizovať doma. Začnite s týmito jednoduchými pozíciami, na ktoré vám postačia dve joga podložky.

Pozri aj: Padanie na zem v dospelosti nepodceň: Ako navrátiť telu rovnováhu?

meditácia v joge

Zdroj: Shutterstock®

Turecký sed pre dvoch

Azda každá lekcia jogy sa začína tak, že sedíte v tureckom alebo polovičnom sede so zatvorenými očami, pričom sa snažíte koncentrovať iba na seba, na svoje telo a dýchanie. Meditácia je pre jogu veľmi dôležitá a má v nej svoje pevné miesto na začiatku aj na konci cvičenia. Začnite touto pozíciou aj pri joge pre páry. Sadnite si do tureckého sedu oproti sebe a položte svoje dlane na partnerove kolená. On ich zasa položí na vaše. Pozerajte sa navzájom do očí, nič nehovorte a venujte si v tejto pozícii aspoň 10 hlbokých nádychov aj výdychov.

pozícia stolička

Zdroj: Shutterstock®

Stolička vo dvojici

Určite poznáte pozíciu v joge, ktorá sa nazýva stolička. Teraz si ju vyskúšajte urobiť s partnerom tak, že sa k sebe otočíte chrbtami, opriete sa nimi o seba, pričom ruky necháte voľne popri tele. Chrbtami sa pritláčajte k sebe, čo vám dodá potrebnú oporu. Nohy dajte obaja na šírku bokov a jemne pokrčte kolená, akoby ste sedeli na stoličke. Na obe chodidlá na podložke tlačte rovnomerne a kolená postupne ohnite až do 90 stupňového uhla. Zotrvajte v pozícii aspoň 6 hlbokých nádychov, potom nohy vyrovnajte a opakujte.

Inšpiruj sa: Toto by ti nikdy nenapadlo čistiť: Skús jarné upratovanie inak!

pozícia strecha

Zdroj: Shutterstock®

Strecha a pozícia dieťaťa

Opäť skombinujeme v párovej joge dve pozície, ktoré v klasickej joge praktizujeme veľmi často. Pozícia dieťaťa je upokojujúca pozícia, do ktorej sa vraciame počas cvičenia vždy, keď potrebujeme oddych alebo chvíľku pre seba. Na podložku si ľahneme na kolená a s rukami natiahnutými pred sebou relaxujeme tvárou smerovanou do podložky. Strecha je tiež upokojujúca pozícia a zároveň pozícia, v ktorej sa naťahujeme. Nohy máme pri nej pevne na podložke, zatláčame sa nimi do zeme a ruky máme vystreté, dlane rozprestreté na podložke. Naše telo tvorí strechu v panvovom ohybe.

Partneri sa pri tejto pozícii musia otočiť oproti sebe. Jeden z nich vytvorí strechu, druhý sa schúli do pozície dieťaťa. Partner v pozícii dieťaťa chytí druhého partnera za členky a partner v streche hľadá oporu rúk namiesto na zemi na partnerovom dolnom chrbáte, a to na zadnej časti panvy. V pozícii spoločne zotrvajte aspoň 6 nádychov.

plank pre patnerov

Zdroj: Shutterstock®

Partnerský plank

Prichádzame k najťažšej pozícii – k planku. Iste viete, že pozícia dosky sa robí tak, že opierame o podložku chodidlá na špičkách a ruky dlaňami pevne nadol. Telo je spevnené a vytvára dosku, hlava je v predĺžení chrbtice. Takto urobíte plank spoločne, jeden na druhom, preto je dôležité, aby bol naspodku partner s väčšou silou, teda zvyčajne muž. Ten spraví plank a partnerka spraví plank tak, že sa rukami chytí jeho členkov, ruky vystrie a nohy dá obkročmo okolo partnera. Potom vyloží najprv jednu nohu na partnerove ramená a až keď sa cíti pevne, vyloží aj druhú. Telo oboch musí byť pevné, aby bola pozícia bezpečná. Vydržte aspoň 3 až 5 nádychov.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Mária Slováková 23.04.19 08:37

MS
karma
118.00

Môj partner by so mnou asi necvičil ale pre mňa sa stali niektoré jogové pozície už neoddeliteľnou súčasťou cvičenia.

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 23.04.19 08:39

karma
107.00

Za mňa joga s partnerom nie.Tá predstava ma pobavila...

  • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 23.04.19 08:45

ĽŠ
karma
100.00

V prípade záujmu partnera určite dobrý zo spôsobov pre posilnenie vzťahu.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní