Môžu mobily spôsobiť rakovinu? Zisti, čo na to vedci!

Môžu mobily spôsobiť rakovinu? Zisti, čo na to vedci!

Ako si práve teraz čítate tento článok? Na počítači, tablete alebo na mobilnom telefóne? Nie, rozhodne nikam neodchádzajte, nejdeme šíriť žiadne poplašné správy! Ale určite vám už aspoň raz prebleskla hlavou otázka: Môžu mobily spôsobiť rakovinu? Samozrejme, zaujímalo to aj nás, preto sme sa poobzerali po záveroch vedeckých výskumov. Viete, na čom sa odborníci zhodujú? Prezradíme vám to v nasledujúcom článku, preto zostaňte s nami (aj keď nás práve čítate na smartfóne).

Mobil náš každodenný

O tom, že si už život bez mobilného telefónu nevieme predstaviť, nemusíme polemizovať. Áno, je pár takých, ktorí sa striktne bránia akýmkoľvek výdobytkom modernej techniky, avšak my ostatní ho jednoducho používame deň čo deň – na telefonovanie, esemeskovanie, browsovanie po internete a tak ďalej. A čo si budeme klamať, len máloktorý výskum, týkajúci sa spojitosti mobilov a rakoviny, by to pravdepodobne dokázal zmeniť. Skôr si trúfame skonštatovať, že žiadny. To však nič nemení na fakte, že my ľudia sme tvory zvedavé a preto nás (a tým, že ste tu, určite aj vás) zaujíma, či si používaním smartfónov skutočne koledujeme o vážny zdravotný problém alebo to nebude až také horúce. Pozrime sa teda na to!

Pozri si: Hormóny v tele: Vieš, že vďaka nim je možné zastaviť starnutie?

používanie mobilného telefónu

Zdroj: Shutterstock®

Žiarenie, vychádzajúce z mobilného telefónu

Keď používame mobilný telefón, na náš organizmus pôsobí takzvané modré svetlo (teda rovnaký typ svetla ako vyžarujú žiarovky LEDky) a elektromagnetické pole. Toto žiarenie následne spôsobuje rast buniek v organizme, z čoho je len krôčik k vzniku rakoviny. To je jedna strana mince. Tá druhá sa ale pýta – ide skutočne o takú dávku žiarenia, ktorá by dokázala ohroziť jedinca? Najintenzívnejšie sa tejto problematike venuje americká vláda a tá poukazuje na skutočnosť, že existuje špeciálna komisia, ktorá dohliada na to, koľko žiarenia „produkuje“ jeden mobilný telefón a tá zase tvrdí, že aktuálne nastavené limity sú viac, než bezpečné.

závislosť na mobile

Zdroj: Shutterstock®

Veľký výskum... s potkanmi

Svet obletela informácia o veľkom, drahom a niekoľkoročnom výskume spojitosti vzniku rakoviny s používaním mobilov. Výskum bol realizovaný na potkanoch, ktorým boli „servírované“ rovnaké dávky radiačného žiarenia, aké vychádzajú z bežných smartfónov. Záver výskumu prišiel s tým, že u väčšiny testovaných zvierat boli naozaj zistené rakovinové bunky. V žiadnom prípade však netreba robiť paniku. Každý, kto sa má čo i len trochu rád, dobre vie, že „všetko s mierou“ nie je len fráza, ale niečo, čoho sa treba reálne držať. Čo z toho, že prestanete používať svoj smartfón, aby ste sa v maximálnej možnej miere ubránili prípadnému vzniku rakoviny, keď si dáte na večeru poriadne mastné hrianky, zapijete ich poriadne sladeným sýteným nápojom, hneď po tom si skočíte na cigaretku a medzi tým celým sa necháte dva až trikrát rozčúliť svojimi ratolesťami?

Zaujme ťa: Huba Levia hriva: Prečo konzumovať tento strapatý hríb? ​

ako obmedziť používanie mobilu

Zdroj: Shutterstock®

Ako pristupujete k svojmu životu?

Prevencia vzniku tých najvážnejších chorôb teda nie je len v jednotlivých krokoch, ktoré si zatrhnete, lebo sa o tom písalo. Je to v celkovom prístupe k životu, životospráve, k tomu, čo je naozaj podstatné. Ale nie o tom sme chceli... Pretože ak aj výskumníci označujú mobilný telefón za slabý karcinogén, tak nateraz nič nenasvedčuje tomu, že by mal v tomto ohľade väčšiu silu, než balík solených čipsov popri večernom filme.

žiarenie z mobilov

Zdroj: Shutterstock®

Stačí naozaj málo

 • Pokiaľ ide o používanie samotného smartfónu, stačí veľmi málo. Stačí sa nastaviť tak, aby ste neboli jeho otrokom, teda aby slúžil on vám, nie vy jemu.
 • Stačí, aby ste si vytvorili návyk na noc ho vypínať, čím môžete výrazne skvalitniť svoj spánok.
 • Namiesto virtuálneho „pokecu“ s kamarátkou si nájdite čas a zájdite si s ňou na dobrú kávu alebo prechádzku, čo zase skvalitní a spríjemní váš deň. :-)
 • Dokonca ani sociálne siete nezaznamenajú kolaps, ak sa na nich hodinku-dve-tri neobjavíte.
 • Zároveň sa snažte vypínať wi-fi pripojenie vždy, keď ho nepotrebujete, minimálne na noc.
 • Zneste si z povaly klasický budík, ktorý vám slúžil pred príchodom mobilných telefónov a nahraďte ním budík v smartfóne. Takto nebudete mať vôbec potrebu spávať v jednej miestnosti s mobilným telefónom.
 • Ak je to možné, noste mobil v kabelke a nie vo vrecku nohavíc či iného oblečenia.
 • Keď viete, že vás čaká dlhý telefonický rozhovor, radšej si ho prepnite na reproduktor, aby ste nemuseli držať mobil pri hlave niekoľko hodín.
 • Prvé, čo spravíte po prebudení, je kontrola sociálnych sietí, aby vám náhodou neušlo, čo mala kolegyňa na večeru? Nebojte sa, o chvíľu s ňou budete v práci – rada vám to povie aj osobne. :-)

Pretože viac, než na vedecké štúdie, pri ktorých bežný smrteľník, žiaľ, nevie, či sú naozaj naklonené jeho bezpečnosti alebo, v tomto prípade, zisku telekomunikačných spoločností, by sme mali dať samy na seba, na svoj zdravý rozum. V preklade to znamená dbať o svoje zdravie, to psychické nevynímajúc, počúvať svoje telo a byť voči nemu za každých okolností zodpovedné. To vôbec neznie až tak zložito, čo poviete?

Neprehliadni: Skutočne sa pod neplodnosť u mužov podpisuje používanie plastov?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Ľubica Šťastná 30.09.18 06:42

ĽŠ
karma
100.00

Všetko s mierou - výborný článok!

 • 1
Odpovedať

Anna Kristova 30.09.18 16:57

AK
karma
100.00

mobil v dnešnej dobe je nevyhnutnosť

 • 1
Odpovedať

Monika Filípková 01.10.18 06:54

MF
karma
105.00

Mobil nášmu zdraviu určite neprospieva, preto ho nenosím stále pri sebe a počas spánku sa ho snažím dávať aspoň meter od postele.

 • 2
Odpovedať

Tomáš Kamenár 01.10.18 09:35

TK
karma
105.00

je to úplne jedno rakovinu už asi spôsobuje hocičo, takže ak by sme mali na všetko prihliadať nemôžme ani dýchať...

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 01.10.18 17:45

MM
karma
100.00

všetkého veľa škodí...

 • 1
Odpovedať

Darina Božiková 04.10.18 14:01

DB
karma
114.00

trocha ma zarazila veta "americká vláda sa venuje výskumu"-predpokladám,že je to len obrazne,vlády sa výskumom predsa nevenujú,ony ho "podporujú",ale v prípade ameriky je všetko možné,či nie?

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 16.10.18 18:06

karma
106.00

Podľa najnovších štúdií severských krajín, mobily okrem iných zdravotných problémov nielenže rakovinu skutočne spôsobujú, ale sú aj za neplodnosťou, ktorá v posledných rokoch enormne narastá. Keď vidím dnešné detičky s mobilmi v rukách a to nepretržite, príde mi ich ľúto, pretože dlhoročné používanie mobilov a zvlášť vo veku, keď sa detský organizmus ešte len vyvíja, si vyžiada svoju daň po určitom čase. Tehotné ženy by používanie mobilov mali obmedziť skutočne len na nutnosť ... zlatá stredná cesta, všetkého veľa škodí a tvrdiť, že v dnešnej dobe je mobil nevyhnutnosť je len výhovorkou z pohodlnosti ... detská onkológia a onkológie vôbec, ešte plnšie ako za posledné roky neboli. Netvrdím, že na príčine sú len mobily, je toho viac čo škodí, ale podieľajú sa na tom vo veľkej miere ... vážme si svoje zdravie viac ako pohodlnosť.

 • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní