Prokrastinácia ako porucha: Takto sa jej zbavíš raz a navždy!

Prokrastinácia ako porucha: Takto sa jej zbavíš raz a navždy!

Prokrastinácia ako porucha už je každému pomerne známy pojem. Ak ho náhodou predsa len nepoznáte, zrejme to bude známka toho, že sa vás tento stav nijako netýka, a to vám mnohí môžu závidieť. Tak čo to tá prokrastinácia vlastne je? Áno, reč je o neustálom odkladaní povinností na neskôr. Je vám to už známejšie? A ak áno, viete, ako jednoducho sa tohto zlozvyku zbaviť? My vám to prezradíme.

Zajtra, zajtra, len nie dnes...

Prokrastinácia síce znie ako vážna a nevyliečiteľná choroba, ale nenechajte sa pomýliť dôležito znejúcim názvom. V skutočnosti je veľmi jednoduché zbaviť sa jej, ak to, samozrejme, naozaj chcete. A ak sa k tejto zmene odhodláte už dnes a nebudete ju odkladať na neskôr, spravíte prvý krok k úspechu. :-) Ak sa náhodou už teraz cítite previnilo, nemusíte.

K prokrastinácii totiž máme sklon úplne všetci, bez rozdielu. A je skutočne jedno, či ide o učenie sa, vysávanie alebo venčenie psa – odkladať na neskôr dokážeme čokoľvek. Sociálne siete a rôzne iné lákavé výdobytky modernej doby nám v tom značne pomáhajú, keďže im dokážeme venovať hodiny a hodiny svojej pozornosti.

Neprehliadni: Prokrastinácia – choroba či lenivosť? Plus 8 typov, ako byť výkonnejší

odkladanie vecí

Zdroj: Shutterstock®

Aj vy si vždy nájdete kopec výhovoriek?

Pojem prokrastinácia pochádza z latinského pro crastinus, čo v preklade znamená – na zajtrajšok, patriaci zajtrajšku, avšak k nám slovo dorazilo z anglického procrastination. Najviac prokrastinátorov sa, pochopiteľne, nachádza medzi študentami, konkrétne vysokoškolákmi. Pravdou je, že ešte pred pár rokmi sa o prokrastinovaní vôbec nehovorilo.

Respektíve možno aj áno, ale zhrnulo sa to jediným slovom – lenivosť. V skutočnosti však nemusí ísť len o lenivosť, pretože učebnicový výklad prokrastinácie hovorí až o chorobnom odkladaní úloh. A tu už ide o poruchu a psychickú záležitosť, nie emocionálny až fyzický stav, ktorým je lenivosť. Skvelé však je, že s tým vieme pracovať. Nejde totiž o diagnózu, ide o zvyk. No dobre – zlozvyk.

prokrastinácia v práci

Zdroj: Shutterstock®

Poznáte to - hoci vám v konaní nič nebráni, predsa otáľate. A úplne najhoršie je, keď povinnosti odkladáte na neurčito. Je totiž veľký rozdiel v tom, povedať si Urobím to zajtra a Urobím to inokedy. Pritom vôbec nemusí ísť len o nepríjemné činnosti a povinnosti. Prečo je výhodnejšie zbaviť sa prokrastinácie? Odpoveď je jednoznačná. Zbavíte sa tým neustáleho stresu z nedokončených vecí. Veď všetci dobre vieme, že stres, a to akýkoľvek, nám značne uberá na spokojnosti, pohode, na životnej energii ako takej.

Odporúčame: Babička bylinkárka radí: Tieto májové bylinky si určite nazbieraj!

ako neodkladať veci na neskôr

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa teda z toho všetkého vymotať?

  • Vytvorte si, v súvislosti s danou činnosťou, pocit naliehavosti. Dosiahnete to tým, že činnosti, ktorú máte tendenciu odsúvať na neskôr, pridajte na váhe.
  • Zbavte sa toho, čo vás rozptyľuje a vyrušuje. Vypnite počítač (moment, až keď dočítate tento článok!), televíziu, odhláste sa na chvíľu aj zo sociálnych sietí. Veď čím skôr dokončíte to, čo je potrebné a dôležité, tým skôr si ten počítač budete môcť opäť zapnúť a skontrolovať aktuálne „statusy“, navyše bez pocitu viny.
  • Pracujte na svojej pevnej vôli! Skúste si stanoviť nejakú malú odmenu za to, že vec neodsuniete na neskôr, ale vyriešite ju hneď. Bude to pre vás užitočná motivácia neprokrastinovať.
  • Skúste si prípadne spísať na papier povinnosti, ktoré v daný deň MUSÍTE splniť a dokončiť, aj keby fúriky padali, pričom sa snažte o reálny a splniteľný zoznam, no ani si to zbytočne nezľahčujte. Nezabudnite si priebežne vyškrtávať splnené úlohy – tým aspoň nestratíte prehľad o tom, čo už máte za sebou a čo vás ešte čaká. Možno práve tento trik u vás zafunguje.
  • A na záver – úprimne, čo je lepšie? Odložiť to vynesenie odpadkov na neskôr a lakovať si nechty s výčitkami svedomia a vedomím, že tak či tak vás tá cesta ku kontajneru neminie? Alebo si zvolíte variant číslo dva, vynesiete odpadky hneď a spokojne, bez akéhokoľvek stresu, tlaku a pocitu vlastnej neschopnosti, si spravíte pohodičku (a manikúru)? Nuž, odpoveď necháme na vás. :-)
- Anketa

TÝKA SA PROKRASTINÁCIA AJ VÁS?

Odpovedalo 55 ľudí  

Áno a vôbec mi to nevadí
11%
Áno a bojujem proti nej
76%
Nie, neodkladám veci na neskôr
13%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Marta Bujdošová 14.05.18 09:23

MB
karma
98.00

Nie, neodkladam veci naneskor, snazim sa vsetko hned riesit. Neprijemne veci tiez, lebo by som sa nad nimi zhryzala a nic ine by som nevedela robit a a v konecnom dosledku by to bolo este horsie.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní