Uzemnenie alebo chôdza naboso – prečo to musíš vyskúšať?

Uzemnenie alebo chôdza naboso – prečo to musíš vyskúšať?
 • 30.12.2017
 • Simona Kostková

Cvičíte, stravujete sa zdravo, ale stále sa necítite dostatočne fit? Poznáme možnú odpoveď! Pred mnohými rokmi bolo pre chudobných ľudí príznačné, že chodili v lete aj v zime bosí. Obuv bola luxus, ktorý si mohli dovoliť iba bohatí ľudia. Pravdepodobne si vtedy neuvedomovali dopad holých chodidiel na ich zdravie. My dnes poznáme dôvod, prečo sa oplatí chodiť bosý.

V tomto smere je to spiatočnícky názor, že treba chodiť na boso, avšak najnovšie poznatky hovoria jasne. Chodenie bez topánok má vynikajúce výsledky, hlavne pri liečbe cukrovky, ale aj pri mnohých iných ochoreniach. Pozrite sa spolu s nami na dôvody, pre ktoré si možno preriedite počet topánok a pomôžete tak nielen sebe, ale aj svojim najbližším. 

O čo ide pri tejto metóde?

Zhruba polovica nášho tela je tvorená vodou, krvou a inými látkami, ktoré dobre vedú elektrický prúd. Rovnako tak Zem, vplyvom vlhkosti, je do určitej miery elektricky vodivá. Takže je možné ju využiť ako vodič. Teória, na základe ktorej sa s liečením vôbec začalo, znie, že topánky nám bránia priamemu kontaktu so zemou a prijímaniu jej energie.

Pri liečení sa využíva buď priamo kontakt pacienta so zemou, alebo sa používa špeciálny prístroj. V obchodoch sa začali predávať aj uzemňovacie matrace, pretože uzemnený spánok je vraj ten najlepší. Určené sú hlavne pre diabetikov a chorých ľudí. Pokiaľ sa chcete dobre vyspať aj vy, skúste si napríklad pri stanovaní položiť ruku alebo nohu na zem a sami uvidíte.

Prečítaj si: Zdvojnásob účinky vody - tieto recepty určite nepoznáš!

prečo chodiť naboso

Zdroj: Shutterstock®

Predbežné výsledky liečby sú pozitívne

Skúmanie sily tzv. uzemnenia je len na začiatku, napriek tomu sú ohlasy veľmi pozitívne. Prvými, ktorí podstúpili liečbu naboso, boli diabetici. Liečba by v závislosti od konkrétneho typu cukrovky, mala viesť k postupnému vysadeniu liekov. Chodenie naboso totiž pomáha znižovať hladinu cukru v krvi. Najdôležitejšie sú výsledky pri liečbe „diabetickej nohy", na ktorú zatiaľ neexistuje žiadny liek.

Liečba bola skúšaná aj pri pacientoch so zlyhávajúcimi obličkami, ktorým sa výrazne polepšilo. A pomoc prišla aj žene s poškodenými nervami, ktorá si dlhšiu dobu necítila nohy. Takýchto pozitívnych výsledkov je niekoľko tisíc a rozhodne to nie je konečné číslo. Uzemňovanie však skúšajú hlavne v zahraničí a v našich končinách je skoro neznámou alternatívou liečenia. 

cukrovka

Zdroj: Shutterstock®

Uzemnite sa, prosím

Uzemnenie v bežnom živote môže využiť každý. Prečo? Hlavným dôvodom je, že budete bližšie k „Matke Zemi" a dokážete získať energiu, harmóniu a pokoj. Byť uzemnený, znamená byť a zostať v strede diania, mať zmysel pre pohodlie a rovnováhu a taktiež byť napojený na dianie okolo nás.

Pokiaľ chcete vyskúšať uzemnenie už dnes, ale vonkajšie podmienky nie sú dostatočne lákavé, vyskúšajte niektorý z týchto liečivých kryštálov. Nosenie hociktorého z nich, vám pomôže nadobudnúť stratenú rovnováhu a energiu.

Musíš vidieť: Hyperkeratóza kože: Čo robiť, aby boli moje päty zdravé a jemné?

liečivé kryštály

Zdroj: Shutterstock®

5 kryštálov, ktoré vás uzemnia

 • Jasper je najlepší na uzemnenie. Je nositeľom veľmi silnej pozemskej energie, ktorá dokáže prehĺbiť váš vzťah so Zemou. Vyhľadávaný je hlavne červený jasper, pretože má navyše oživujúce účinky. 
 • Krvavý kameň je známy pre svoju čistú energiu. Využíva sa preto pri detoxikácii a diétach, navyše dodáva aj odvahu. Je nielen mystický, ale aj mocný, udržuje silu a vitalitu tela.
 • Hematit stačí len chytiť a vysaje z vás všetku negatívnu energiu. Pomáha na stimuláciu mysle, zlepšovanie pamäte a udržiava silné prepojenie s energiou Zeme.
 • Septaria, známa tiež ako dračí kameň. Podporuje metabolizmus, má upokojujúce účinky a poskytuje silnú energetickú ochranu. Zabezpečuje tak najlepšie uzemnenie a ochranu pred negatívnymi vonkajšími vplyvmi.
 • Ametyst má vynikajúce liečivé účinky. Dokáže vás nielen uzemniť, ale aj napojiť na energiu Zeme, ktorá vám bude prúdiť od nôh až k srdcu. Je vhodné ho držať v ruke pri každodenných činnostiach alebo meditácii.
chodenie na boso

Zdroj: Shutterstock®

Možno si poviete, že liečba uzemnením a celé to chodenie naboso je bláznovstvo, veď na zemi je toľko špiny, bacilov a všeličoho iného. Avšak nič vám nebráni si to vyskúšať na vlastnom tele a s príchodom jari sa prejsť ráno po zarosenej tráve, ktorá je najlepšie vodivá. 

Pozri tiež: Aktívne čierne uhlie: Vieš, ako účinne pôsobí na tvoje telo?


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

15 komentárov

Alžbeta Remencová 30.12.17 07:36

AR
karma
103.00

cez leto chodim naboso casto..hlavne po zahrade :)

 • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 30.12.17 08:04

SK
karma
114.00

zaujímavý článok, tiež chodím v lete bosá u nás v záhrade...kameň hematit doma mám, musím ho občas vziať do rúk...

 • 0
Odpovedať

Katarína Kusá 30.12.17 09:19

KK
karma
90.00

stretávam trojicu mladých mužov ktorí behávajú v lete aj v zime naboso

 • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 30.12.17 10:59

karma
108.00

Po tráve v lete fajn,ale inak asi nič pre mna..

 • 0
Odpovedať

Milka Damašková 30.12.17 15:11

MD
karma
132.00

Nemôžem chodiť dlho naboso, som citlivá na chlad od nôh, dokonca aj v horúcom lete ak stojím na chladných dlaždičkách, okamžite začnem smrkať kýchať a musím sa obuť. Mám to tak od detstva-neviem prečo...a pritom vrch tela mám aj v zime naľahko a je mi horúco..

 • 0
Odpovedať

Anna Haverlíková 30.12.17 16:16

AH
karma
-1.00

Určite že chôdza naboso má veľa pozitív a je to samé o sebe dokonalý relax. Škoda, že naša mladá generácia už na toto nie je nastavená.

 • 0
Odpovedať

Ľubica Šťastná 30.12.17 17:55

ĽŠ
karma
100.00

Super, to naozaj rada vyskúšam!

 • 0
Odpovedať

Soňa Horáčková 30.12.17 17:58

SH
karma
123.00

v lete chodievam bosá doma na dvore, ale ako náhle sa ochladí, vadí mi to, nemám rada studené nohy

 • 0
Odpovedať

Mária Frnová 30.12.17 18:06

MF
karma
-1.00

je úžasný pocit chodiť v lete naboso po tráve...

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 30.12.17 20:56

karma
109.00

určite vyskúšam...v lete na chalupe budem chodiť bosá po tráve.

 • 0
Odpovedať

Zdenka Slahučková 31.12.17 01:44

ZS
karma
100.00

Veľmi rada chodím naboso, len teraz to veľmi nejde, keďže mrzne :)

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 31.12.17 10:54

MR
karma
109.00

zaujímavý článok.. v lete vyskúšam..

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 01.01.18 10:59

SK
karma
86.00

reflexna masaz noh zadarmo

 • 1
Odpovedať

Anna Bútorová 01.01.18 16:38

AB
karma
100.00

ako deti sme často chodili na boso

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 06.01.18 22:08

JK
karma
100.00

Cez leto rada ch bosá

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní