Úzkostný stav: Kedy je ešte v poriadku a kedy už predstavuje problém?

Úzkostný stav: Kedy je ešte v poriadku a kedy už predstavuje problém?

  • Zdieľaj:
 • 2

Úzkostný stav (iným slovom anxieta) je pocit, pomenovaný veľmi priamočiaro – prejavuje sa totiž tým, že cítime úzko v oblasti hrudníka a krku. Dovolíme si tvrdiť, že aspoň raz v živote tento pocit zažil úplne každý. Úzkosť však už dávno nie je len momentálny nepríjemný stav. Stáva sa čoraz častejším psychickým problémom až psychiatrickou chorobou. Týka sa aj vás?

Občasná úzkosť verzus každodenná úzkosť

Ak pocítite úzkosť z času na čas, napríklad pred pracovným pohovorom alebo prvým rande, je to úplne bežný, dokonca až prospešný jav. Je to jednoducho normálna reakcia na stres. Horšie však je, keď vás úzkosť sprevádza na každom jednom kroku. A to aj vtedy, keď nie je človek vystavený žiadnemu reálnemu nebezpečenstvu či nepríjemnej situácii.

Tu už, samozrejme, hovoríme o chorobnej úzkosti. Príznakmi sú napätie, tlak v hlave, zvieranie žalúdka, nervozita, nepohoda, plačlivosť, strach až bezradnosť.

Neprehliadni: Si pod neustálym tlakom? Daj si bylinkový čaj proti stresu!

príznaky úzkosti

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky sú psychické aj fyzické

Sprievodným javom úzkostnej poruchy je tiež nespavosť, no zároveň ospalosť, pocit vnútorného chvenia, neschopnosť sústrediť sa, až záchvaty panickej hrôzy. A pochopiteľne, vytváranie si rôznych katastrofických scenárov. Po telesnej stránke sa úzkosť prejavuje napätím v svaloch, plytkým dýchaním, bolesťou hlavy, potením, častým močením, hnačkou alebo, naopak, zápchou či spomínaným zvieraním na hrudi.

Zažili ste to? Dovolíme si tvrdiť, že aspoň raz určite áno.  Ak sa úzkosť rozhodne vstúpiť do nášho každodenného života, zrazu si prestaneme život užívať, zníži sa naša schopnosť riešiť problémy či podávať výkony tak ako doposiaľ.

úzkostná porucha

Zdroj: Shutterstock®

Úzkosť je jednoducho stav, ktorý vás prenasleduje vo dne-v noci a vy s tým nedokážete spraviť vôbec nič. Toto už je fáza, kedy sa jednoznačne treba obrátiť na odborníka, nezametať problém pod koberec s tým, že ako prišiel, tak aj odíde. Lebo neodíde. Aspoň čiastočne si však môžete pomôcť vedomým hlbokým dýchaním, relaxáciou alebo meditáciou.

U každého sa úzkosť prejavuje inak – u niekoho panickými záchvatmi, u iného ide o nekontrolovateľné myšlienky. U niekoho ide o takzvanú sociálnu fóbiu, kedy človek nie je schopný chodiť medzi ľudí, kým to nie je nevyhnutné.

Pozri aj: Pozor na nebezpečné kliešte: Ich sezóna je opäť tu!

ako sa prejavuje úzkosť

Zdroj: Shutterstock®

Zaujímavosti o úzkostných poruchách:

 • Trpí nimi až 15 % populácie, na Slovensku asi 5 %, hoci toto percento stúpa!
 • Ohrozujú ľudí prevažne po 20. roku života.
 • Čoraz viac ľudí im podlieha kvôli súčasnému trendu v životnom štýle, v nárokoch na človeka aj spoločnosť.
 • Vznikajú aj nahromadením nevyjadrených emócií alebo potrieb a následným uzatváraním sa do seba.
 • Trpia nimi častejšie ženy, než muži, svoju úlohu tu však zohráva aj genetika.
ako sa zbaviť úzkosti

Zdroj: Shutterstock®

Našli ste sa? Nepodceňujte príznaky úzkostnej poruchy, vedzte, že len tak, sama od seba, neodíde. Rozhodne vyhľadajte odbornú pomoc, bez ohľadu na to, „aké je to trápne, čo povie okolie, atď., atď.“. Ide o váš život, ktorý predsa nechcete prežiť v úzkosti. A vaše okolie? To, ak mu na vás skutočne záleží, vám dá všetku možnú podporu a pochopenie. Postavte sa problému tvárou v tvár a riešte ho – stojíte za to!

- Anketa

MÁTE SKÚSENOSTI S DLHODOBOU ÚZKOSŤOU?

Odpovedalo 40 ľudí  

Áno, liečil/a som sa na ňu
73%
Áno, ale odišla sama od seba
25%
Nie, občas ma chytí, ale hneď aj odíde
0%
Nie, netrpím úzkosťami
3%

  • Zdieľaj:
 • 2
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Jana Komadová 09.05.18 21:12

JK
karma
100.00

Zatial sa takýmto stavom úspesne vyhýbam

 • 1
Odpovedať

Mária Liščinská 09.05.18 23:54

karma
132.00

Súhlasím s každou vetou napísanou v tomto článku. Veľmi dobre, chválim, že sa o tom aj niekde píše... lebo, je to dosť aktuálne si myslím.
Navyše, sama si "ňou" momentálne prechádzam (po rozchode), no bez liekov... ale je to dosť ťažké.
V minulosti som s tým mala skúsenosť, nie najmilšiu a pomohli rady odborníčky, ktorá mi veľmi pomohla. Lieky boli nevyhnutné, ale postupne sa zmenšovali dávka až vysadili úplne. Nebojte sa, nie je to doživotná záležitosť.

 • 1
Odpovedať

Čo čítajú ostatní