Ako sa pripraviť na darovanie krvi? Tieto zásady netreba podceňovať!

Ako sa pripraviť na darovanie krvi? Tieto zásady netreba podceňovať!

Chystáte sa darovať krv po prvý raz? Dávame vám za to, samozrejme, palec hore. Určite vás však zaujíma, čo také darovanie krvi obnáša a ako sa na darovanie krvi pripraviť poctivo, aby to malo naozaj zmysel. Pripravte sa na to, že nejde len o návštevu nemocnice a ihlu v žile, ale o celý rituál, pred ktorým musíte dodržať niekoľko dôležitých zásad, inak by vaša snaha mohla ľahko vyjsť nazmar.

Klasický pitný režim nestačí

Ak ste zvyknutí piť minimálne dva litre vody denne, blahoželáme, takých ľudí naozaj nie je veľa. Pred darovaním krvi však budete musieť ešte pridať. Deň pred návštevou nemocnice za týmto účelom sa odporúča vypiť minimálne tri litre tekutín, pred samotným odberom aspoň pol litra. Pozor aj na to, čo pijete. Vyhnite sa alkoholu, sladkým nápojom a zostaňte radšej pri celkom obyčajnej vode, ktorá je pred odbermi najvhodnejšia. Piť môžete aj čaj, najlepšie nesladený a džús, čo možno najprírodnejší, bez prídavkov, slaďte kvalitným medom.

Zaujme ťa: Toto sú najúčinnejšie druhy pôstu: Ktorý si vyberieš?

koľko vody vypiť pred darovaním krvi

Zdroj: Shutterstock®

Dajte si pôst!

Dôležité je myslieť na odber ešte skôr, ako naň vôbec dorazíte a to už minimálne 12 hodín vopred. To znamená, že večer pred odberom a taktiež ráno by ste sa mali v jedení krotiť a nasadiť si niečo ako krátky pôst. Samozrejme, že nemusíte hladovať, ale mali by ste sa vzdať rafinovaného cukru, sladkostí a sladkých nápojov, ale aj alkoholu a cigariet. Napokon by ste sa mali mať na pozore, čo vlastne jete. Nevhodné sú mastné jedlá, syry, mäsové jedlá, ale aj smotana či maslo. Čo je naopak vhodné, je ovocie, zelenina, sucháre, chlieb, med, ovsené vločky a podobne.

Vyskúšaj: Základy meditácie pre každého: Zisti, že 10 minút denne urobí zázraky!

šport pred darovaním krvi

Zdroj: Shutterstock®

Pozor na námahu!

Darovanie krvi nie je pre organizmus len tak nejaký ľahký zákrok. Uvedomte si, že stratíte veľa najcennejšej tekutiny, ktorú v tele máte. Samozrejme, že ide o dobrý účel a môžete tak zachrániť aj ľudský život. Preto musíte na odber prísť plní energie. Neodporúča sa aspoň 24 hodín pred odberom praktizovať namáhavé aktivity, napríklad sa vyhnite namáhavým športovým tréningom. Keďže sa pred samotným odberom máte s jedlom krotiť, po odbere by ste sa mali poriadne najesť a doplniť aj tekutiny. Vhodné sú jedlá, bohaté na železo a vitamín C, čo sú látky, ktoré vaše telo odberom stratilo. Môžete sa nimi dokonca zásobiť aj vopred.

Vhodným darcom je každý dospelý človek do 60 rokov bez chronických ochorení. Na odber nesmú ísť tehotné ženy a ženy po porôde či menštruujúce ženy. Ak sa chystáte na darovanie krvi alebo vás čaká odber krvi pre zdravotné dôvody po prvý raz, odporúčame sa na ihlu radšej nepozerať. Ani si to neuvedomíte a bude po odbere!

Pozri aj: Došla ti inšpirácia? Tieto krásne SMS k narodeninám potešia každého!

- Anketa

CHODÍTE DAROVAŤ KRV?

Odpovedalo 64 ľudí  

Áno, som pravidelným darcom krvi.
50%
Len občas.
14%
Už som niekedy darovala krv.
14%
Ešte som nedarovala krv.
14%
Nechodím ani nepôjdem.
3%
Nemôžem darovať krv.
5%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 16.10.18 08:17

ĽŠ
karma
100.00

Dobré odporúčania, škoda, že tiež nemôžem byť darcom.

  • 0
Odpovedať

Monika Filípková 16.10.18 13:16

MF
karma
105.00

Dobré rady do budúcna. Krv som zatiaľ nedarovala, možno niekedy budem.

  • 0
Odpovedať

Ján Komada 16.10.18 16:13

JK
karma
103.00

hoci mám už 32 rokov ešte som krv nedaroval no raz hádam pôjdem

  • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 16.10.18 19:00

PV
karma
113.00

Už som sa konečne odhodlala , v júni.. Lenže som nemohla darovať krv, pretože som v máji bola na tetovaní obočia.. Čiže môžem ísť až v decembri .. Veľmi rada darujem túto vzácnu tekutinu ,lebo mnoho ľudí ju potrebuje a mne je lepšie pri srdiečku ,ked môžem pomôcť .. ♥

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní