Vytláčanie vyrážok: Prečo sa ihneď zbaviť tohto zlozvyku?

Vytláčanie vyrážok: Prečo sa ihneď zbaviť tohto zlozvyku?

Aj vy máte nutkanie vytláčať si každú, aj tú najnepatrnejšiu vyrážku na tvári alebo kdekoľvek na tele? A potom vás hnevá, že z toho, čo pôvodne voľným okom ani nebolo viditeľné, sa zrazu stal sopečný kráter, čo do hĺbky aj šírky? Nuž a to je len jedna stránka veci. Tá druhá je, že práve nešetrné a neodborné vytláčanie, o neumytých rukách ani nehovoriac, môže narobiť oveľa viac škody, než by ste si mysleli. Vytláčanie vyrážok je preto rozhodne činnosť, od ktorej sa pokúste upustiť a my vám prezradíme, prečo.

Odporúčame: Ignorovať prejavy syfilisu sa nevypláca: Môže sa to skončiť zle

ako sa zbaviť vyrážky

Zdroj: Shutterstock®

Ako vytláčať? Ideálne nijako!

Či už máte akné alebo sa vám len z času na čas objaví nejaká tá drobná vyrážka, zrejme ako prvé vám napadne použiť svoje prsty a pustiť sa s týmito nechcenými obyvateľmi vašej kože do boja. A hoci sa vedia objaviť v tej najnevhodnejšej chvíli a miesta si tiež vyberajú zásadne tie najviditeľnejšie, predsa len by sme mali zachovať chladnú hlavu a nepúšťať sa bezhlavo do ich odstraňovania. Dermatológovia by vám totiž vedeli hodiny rozprávať o prípadoch, kedy z nepatrného vriedku zostala doživotná jazva, nepekná tmavá pigmentová škvrna, prípadne až infekcia či zápal.

Pritom najcitlivejšia zóna je v oblasti očí, nosa, kútikov úst a hornej pery. Ide o miesta, pri ktorých by ste sa v každom prípade mali rýchlo rozlúčiť s myšlienkou na také to „domáce“ vytláčanie. Práve tu sa totiž nachádzajú mimoriadne citlivé cievy, priamo prepojené s mozgom. A tu už ide sranda naozaj bokom...

prečo nevytláčať vyrážky

Zdroj: Shutterstock®

Pri neodbornom vytláčaní vyrážok sa môže veľmi ľahko stať, že obsah jednej vyrážky prenesiete aj na jej bezprostredné okolie a spustíte tým lavínu kožných problémov. Ak však predsa len nedokážete odolať, tu sú prísne pravidlá, ktoré určite dodržiavajte a to všetky do jedného:

 • Nikdy sa nepokúšajte vytláčať červené vyrážky, pretože tým len prilejete olej do ohňa, zápalový proces sa výrazne zhorší a predĺži.
 • Vytláčajte zásadne len to, z čoho je čo vytlačiť – hovoríme o bielej vyrážke. Akonáhle vám z vyrážky začne vytekať krv, ihneď s vytláčaním prestaňte. Ak však vytláčaniu odoláte, vedzte, že po čase tento biely obsah sám praskne, zahojí sa a zmizne a to aj bez vašej „pomoci“.
 • V žiadnom prípade sa nepokúšajte vytláčať si vyrážky, keď ste nalíčené a s neumytými rukami! Keď už, tváre sa treba dotýkať hygienickou vreckovkou a aj to až po dôkladnom vydezinfikovaní nielen samotnej vyrážky, ale aj jej okolia. Spravte to nielen pred „operáciou“, ale aj po nej. Na pomôcky, ako ihly či špendlíky, radšej hneď zabudnite.

Inšpiruj sa: Ako chrániť pokožku pred stresom a začervenaním? Vieš to?

ako správne vytláčať vyrážky

Zdroj: Shutterstock®

Zverte sa do rúk odborníkom!

Vo všeobecnosti však platí, že ak máte problematickú pleť, treba sa zveriť do rúk profesionálnej kozmetičke alebo dermatológovi. V opačnom prípade sa nielenže problémov s pokožkou nikdy nezbavíte, ešte si tieto ťažkosti aj prehĺbite.

- Anketa

ZVYKNETE SI VYTLÁČAŤ VYRÁŽKY?

Odpovedalo 2003 ľudí  

Áno, robím to šetrne a hygienicky
6%
Áno, ale už s tým asi prestanem
80%
Už nie, nemám s tým dobré skúsenosti
1%
Nie, nikdy
13%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Ľubica Šťastná 15.10.18 08:44

ĽŠ
karma
100.00

Následky vedia byť naozaj nepríjemné, určite si to treba vopred zvážiť.

 • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 16.10.18 19:45

MM
karma
100.00

s týmto zlozvykom bojujem celý život a to je pekných pár rokov

 • 0
Odpovedať

Marianna Rajniaková 17.10.18 11:15

MR
karma
109.00

všetci vieme že sa to nemá, aj tak to robíme..

 • 1
Odpovedať

Zuzana Szocsova 20.11.18 22:48

ZS
karma
100.00

nuz aj ja sem tam narobim sarapatu...

 • 0
Odpovedať

Zuzana Szocsova 03.12.18 09:34

ZS
karma
100.00

zaobstarala som si domacú ultrazvukovu spachtlu, som zvedava ci to pomoze na plet a ci to naozaj tak cisti ako sa to opisuje.. ak s tym ma niekto skusenosti mohol by dat vediet :)

 • 0
Odpovedať

Lucia Kobíková 24.01.19 17:36

LK
karma
100.00

Nikdy som nevytláčala a ani nebudem a musím povedať že moja pleť je zatiaľ v perfektnom stave

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní