Čo so stromčekom po Vianociach? Nevyhadzuj, ale recykluj!

Čo so stromčekom po Vianociach? Nevyhadzuj, ale recykluj!
 • 03.01.2021
 • Michaela Kožáková

  • Zdieľaj:
 • 7

Vianoce sú za nami. Sladké pochúťky, poctivý majonézový šalát, klasické rozprávky, vyvaľovanie sa na gauči, čas strávený s rodinou a obdarovávanie sa. Každý z nás miluje tie žiariace svetielka, vianočnú melódiu, vôňu medovníkov. Ku Vianociam neoddeliteľne patrí vianočný stromček. Nie je to len symbol najkrajších sviatkov v roku, ale aj tradícia, ktorú s radosťou dodržiavame. Veľa z nás ozdobuje každý rok ten istý umelý stromček. Niektorí z nás však nedajú dopustiť na tie živé. Ale čo s nimi po Vianociach?

Počas reklamy v televízií bežíte do kuchyne pre ďalšie kysnuté koláče a medzitým ešte stihnete nakuknúť cez okno. Pri smetných košoch sa už hromadia prvé vyhodené vianočné stromčeky. Pretože im už začalo padať ihličie, schnú a vlastne Vianoce sa skončili. Minulý rok v odpade skončilo viac ako sedem miliónov živých vianočných stromčekov. To je aj na poriadny les.

Áno, máte pravdu, nie je nad krásny živý smrek alebo hustú borovicu, ktorá nám pripomína detstvo. Nie je to však veľmi ekologické riešenie. Ak ste mali tento rok aj vy živý vianočný stromček, skúste ho zrecyklovať. 

Pozri aj: Dokonalé varené víno krok za krokom: Ako ho robí Jamie Olivier?

čo so stromčekom po Vianociach

Zdroj: Shutterstock®

Úkryt pre zvieratá

Strom môžete nechať priamo v stojane a po zvyšok zimy ho postaviť do záhrady alebo za dom. Váš už bývalý vianočný stromček môže poskytnúť zimné útočisko vtákom. Zaveste naň kŕmidlá, naplňte ich semenami, orieškami a pozorujte, ako bude veveričkám a vtáctvu chutiť. Strom môžete i položiť na zem a vytvoriť tak zimný úkryt pre zajacov alebo hlodavce. 

Ochrana rastlín

To, že sa skončili Vianoce neznamená, že i zima je na odchode. Stále nás čaká studené počasie a mrazy. Trpia najmä rastliny v záhradách, ktoré, bohužiaľ, skryť do tepla nemôžeme. Odrežte z vášho vianočného stromčeka konáre a pozakrývajte nimi trvalky a iné rastliny vo vašej záhrade. Uvidíte, ako sa vám odvďačia. 

Hrubé konáre a kmeň stromčeka môžete použiť do krbu, na prikúrenie. Alebo jednoducho drevo spáľte a popol rozsypte po vašej záhrade. Popol z dreva obsahuje draslík a vápnik, ktoré napomáhajú prosperite rastlín. Popol môžete primiešať i do kompostu. 

ako zrecyklovať živý stromček

Zdroj: Shutterstock®

Kompost a mulč

Najlepším základom pre novú hromadu kompostu je vrstva tenkých konárov – vrátane vždyzelených vetiev. Táto vrstva umožňuje prúdenie vzduchu v spodnej časti kopy. Stačí konáre narezať tak, aby sa zmestili do vášho kompostéra, a potom ich naukladať do výšky 10 až 14 centimetrov. Na vrch môžete pridať kuchynské zvyšky a ďalší biologický odpad vhodný do kompostéru. 

Nepotrebujete žiadny prístroj na to, aby ste zlepšili úrodnosť svojej pôdy tzv. nastielaním alebo mulčovaním. Narežte konáre stromčeka na menšie kusy a pokryte nimi pôdu vo vašej záhrade. Je to trochu pracnejšie, ale má to svoje výhody. Zrecyklujete svoj vianočný stromček a doprajete záhrade tú správnu starostlivosť. Mulčovanie pôdy zabezpečuje ochranu pôdnej vlhkosti, zlepšenie úrodnosti a zdravia pôdy, zníženie rastu buriny, zabraňuje odparovaniu a zvyšuje vizuálnu príťažlivosť záhrady.

Neprehliadni: Punčové guľky obalené v kokose: Pozor, neopi sa z nich!

Stromčeky

Zdroj: pinterest.com

Ak nie ste zástancom umelých napodobenín, ale na druhej strane je vám ľúto odrezaného živého vianočného stromčeka, skúste si na budúce Vianoce zaobstarať živý stromček v črepníku. Môžete ho použiť každý rok, a keď bude veľký vysaďte ho v záhrade alebo niekde v lese. Skvelou možnosťou sú i alternatívne vianočné stromčeky, ktoré vašej domácnosti dodajú nadčasovosť, šmrnc a tú správnu atmosféru. 

- Anketa

AKÝ VIANOČNÝ STROMČEK STE MALI TENTO ROK?

Odpovedalo 12 ľudí  

Tradične živý
25%
Mávame umelý stromček
67%
Živý v črepníku
8%
Alternatívny vianočný stromček
0%
Zopár živých vetvičiek vo váze
0%

  • Zdieľaj:
 • 7
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Mária Maxianová 03.01.21 17:57

MM
karma
106.00

vyhodené vianočné stromčeky zrecyklujú technické služby v meste, nie každý zo sídliska má tú možnosť

 • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 04.01.21 05:30

ĽŠ
karma
111.00

V posledných rokoch mávame umelý, no živé sme predtým zvykli recyklovať.

 • 1
Odpovedať

Katarína Konečná 04.01.21 09:45

KK
karma
113.00

pred cca tridsiatimi rokmi sme zainvestovali do umelého stromčeka, ktorý skutočne vyzerá ako živý a používame ho doteraz, vôňu ihličia mi nahradia vetvičky vo váze

 • 0
Odpovedať

Marika Michálková 04.01.21 09:51

MM
karma
113.00

fajn inšpirácie

 • 1
Odpovedať

Mária Chromíková 04.01.21 12:23

MC
karma
103.00

Na dedine sa dá recyklovať ,ale v bytovkách určite nie .

 • 1
Odpovedať

Kristína Dická 04.01.21 16:20

KD
karma
133.00

Tento rok sme mali živý stromček v kvetináči a v jari ho zasadíme do lesa :-) Stále ho polievame a vyzerá úplne rovnako a to ho máme už viac ako mesiac. Myslím si, že je to dobré ekologické riešenie.

 • 2
Odpovedať

Anton Marek 18.03.21 22:24

karma
114.00

my sme zvyšky využili v záhrade na zakrývanie pred mrazmi

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Aj ty ju piješ namiesto vody? Zisti, či je perlivá voda zdravá!
Zdravie

Aj ty ju piješ namiesto vody? Zisti, či je perlivá voda zdravá!

 • 6
 • 27.02.2021
Ako zabaviť deti doma, keď je vonku škaredo alebo zima?
Rodina

Ako zabaviť deti doma, keď je vonku škaredo alebo zima?

 • 4
 • 28.05.2021
Liečivý a zdravý ocot? Vyskúšaj umeocot!
Zdravie

Liečivý a zdravý ocot? Vyskúšaj umeocot!

 • 1
 • 09.06.2021
TOPlist