Lahôdkové droždie: Ako túto zdravú bombu využiť v každej kuchyni?

Lahôdkové droždie: Ako túto zdravú bombu využiť v každej kuchyni?

    • Zdieľaj:
  • 2

Poznáte lahôdkové droždie? Nie, nejde o klasické kvasnice, ktoré sú nevyhnutným pomocníkom pri pečení chutných kysnutých koláčov. Reč je o trošku odlišnej potravine, ktorá je skutočne veľmi zdravá a má čo ponúknuť nášmu telu. Môžeme prezradiť, že je skvelým zdrojom nielen cenných bielkovín, ale aj mnohých ďalších látok. Ak ešte s lahôdkovým droždím nemáte skúsenosti, určite neprehliadnite nasledujúci článok. Prezradíme vám, ako vlastne chutí, aké sú jeho účinky a ako ho využiť v kuchyni.

Čo je lahôdkové droždie?

Lahôdkové droždie, taktiež známe ako nutričné kvasnice, predstavuje neaktívne, respektíve deaktivované jednobunkové kvasinky, ktoré nespôsobujú kvasenie. Na trhu ich je možné zohnať ako potravinový výrobok vo forme prášku alebo vločiek. Dobre dostupné sú najmä v obchodoch so zdravou výživou alebo potom i na internete. Cena sa pohybuje v priemere 2,50 eura za 150-gramové balenie. Lahôdkové droždie má svoju špecifickú chuť. Tá je výrazne syrová až syrovo-oriešková. Niektorým dokonca zľahka pripomína i chuť oškvarkov. Nutričné kvasnice našli v kuchyni uplatnenie hlavne ako dochucovadlo, ktoré zároveň zvyšuje výživovú hodnotu jedla.

Pozri aj: Cícerová múka – výživnejšia než všetky ostatné? Pre toto si ju zamiluješ!

účinky lahôdkového droždia

Zdroj: Shutterstock®

Skutočne sa ho oplatí používať?

Nutričné kvasnice sú vítanou súčasťou každého jedálnička. Pýtate sa, prečo? V prvom rade je nutné zmieniť, že sú nabité mnohými dôležitými látkami, ktoré ľudský organizmus nevyhnutne potrebuje pre správnu funkciu. Ako sme spomenuli už v úvode, sú bohaté na bielkoviny, pričom telu dokážu doplniť množstvo dôležitých esenciálnych aminokyselín. Proteíny pritom môžu tvoriť takmer polovicu ich hmotnosti. Predstavujú tak skvelý zdroj bielkovín pre vegetariánov, vegánov či športovcov.

Značný podiel z hmotnosti lahôdkového droždia následne tvorí i vláknina. Okrem toho je zdrojom minerálov aj stopových prvkov. Bohaté je najmä na vitamíny skupiny B, ktoré majú v ľudskom organizme viacero dôležitých funkcií. Klasické droždie môže mať u niektorých ľudí negatívny vplyv na trávenie. Lahôdkové droždie však nespôsobuje kvasenie, čiže nenarušuje črevnú flóru a nespôsobuje nadúvanie. Naopak, môže byť pomocníkom pri zápche. Podporuje pohyby čriev a eliminuje plynatosť.

použitie lahôdkového droždia

Zdroj: Shutterstock®

Ako ho používať?

A ako teda lahôdkové droždie používať? Už viackrát sme spomenuli, že tieto kvasnice sú neaktívne, preto z nich chutný domáci kysnutý koláč jednoducho nepripravíte. Použiť ich však môžete v mnohých receptoch, pričom pokrmu dodajú jedinečnú chuť. Napríklad vegáni často využívajú nutričné kvasnice vďaka ich chuti ako náhradu syra. Verte však, že využiť ich môžete i vo vašich tradičných obľúbených receptoch. Vajíčkovú nátierku z 3 až 4 vajíčok môžete ozvláštniť pridaním 2 lyžíc nutričných kvasníc.

Samozrejme, uplatnenie nájdu pri príprave akejkoľvek nátierky. Podobne môžete ochutiť polievky či omáčky. Taktiež nimi môžete posypať šaláty z čerstvej zeleniny. Lahôdkové droždie sa perfektne kombinuje s cestovinami či ryžou. Pridajte ho na špagety s rajčinovou omáčkou, lazane alebo aj chutné rizoto. Primiešať ho taktiež môžete do strukovinových pokrmov, rôznych placiek či pesta.

Lahôdkové droždie nájde svoje uplatnenie pri pečení, dochucovaní jedál, je skvelou náhradou za syr, hodí sa do omáčok, rizota i do pesta. Neváhajte lahôdkové droždie pridať do praženice alebo čokoládovej peny. 

Odporúčame: Už si ochutnala bazalkové semienka? Podpor nimi svoje zdravie aj ty!

Aktualizovaný článok: 18.10.2022


    • Zdieľaj:
  • 2
Návrat hore
Autor článku

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 30.09.19 07:46

ĽŠ
karma
100.00

Rozhodne sa oplatí používať!

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 21.10.19 21:36

JK
karma
100.00

Čítam o nich prvý krát

  • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní