Lapač snov s pierkami: Nielen obyčajná dekorácia so zaujímavou históriou

Lapač snov s pierkami: Nielen obyčajná dekorácia so zaujímavou históriou

Niet nad kvalitný spánok s krásnymi snami, vďaka ktorým sa prebúdzate s úsmevom na perách. Azda všetci premýšľame nad spôsobmi, vďaka ktorým by sme podporili náš spánkový režim. Spôsoby, vďaka ktorým by sme sa vyspali, ako sa hovorí, do ružova. A jednou z vecí, na ktorú mnohí nedajú dopustiť, je lapač snov. Pravdepodobne ste už aj vy o nich počuli a dokonca ste ich možno videli visieť zo stromu, verandy či v obchode so suvenírmi. Nepochybujeme tiež o tom, že ste premýšľali nad ich významom.

Indiánske lapače snov

Svojím pôvodom korene lapačov snov siahajú k Indiánom, pre ktorých boli posvätnými predmetmi. Vyrábali sa ručne, a to výlučne z prírodných materiálov – koža, vetvy vŕby, perie... Dnes sú vyrábané v rôznych veľkostiach a štýloch, avšak prírodnosť samotného lapača snov sa zachovala. Využívajú sa rôzne drevené konštrukcie, ktoré sa pokrývajú sieťou z prírodných vlákien, s perím a korálkami, ktoré visia z obruče.

Legendy spájané s lapačmi snov existujú medzi mnohými domorodými kmeňmi. Najzaujímavejšou legendou je tá od kmeňa Ojibwe. Zatiaľ, čo v mnohých kultúrach predstavujú pavúky strašidelné tvory, ľudia z kmeňa Ojibwe ich považovali za symbol ochrany. Práve preto súčasťou lapačov snov je „pavúčia sieť“. Podľa príbehov mystická „spider woman“ slúžila ako duchovná ochrankyňa kmeňa a hlavne malých detí. A keďže bolo náročné ochraňovať celý kmeň a každého jeho člena, ich ochrankyňa vytvorila lapač snov ako prostriedok mystickej ochrany.

Pozri aj: Aké náušnice sú trendy? Nechaj sa inšpirovať hitmi jesene a zimy 2019

lapač snov

Zdroj: pinterest.com

Aké sú „účinky“ lapačov snov?

Ako kedysi, tak aj dnes sa verí, že lapače snov sú posvätné. Sú to akési talizmany určené na ochranu spiacich detí. Lapače snov ich majú ochrániť pred zlými snami a nočnými morami.

Ak sa rozhodnete pre lapač snov aj vo svojej domácnosti, tak nezabudnite na to, že ho musíte správne umiestniť. Lapače snov by mali visieť nad posteľou – na mieste, kde ho môže zasiahnuť ranné slnečné žiarenie. Lapač snov priťahuje sny do svojich sietí – tie dobré sa zachytávajú v pierkach a tie zlé zase v sieti, kde ich spaľuje ranné slnko.

Zaujme ťa: 5 presvedčivých dôvodov, prečo jesť uhorky: Takto prospejú tvojmu telu

1 z 23
- Anketa

VISÍ VÁM NAD POSTEĽOU LAPAČ SNOV?

Odpovedalo 13 ľudí  

Áno, verím totižto v jeho magickú silu
38%
Mám ho, ale práve som zistila, že ho mám na nesprávnom mieste
0%
Nie, neverím na jeho silu
23%
Nemám žiaden lapač snov, ale plánujem si ho kúpiť / vyrobiť
38%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Ľubica Šťastná 26.08.19 06:34

ĽŠ
karma
100.00

Dekorácia so zaujímavou históriou a pre mnohých nielen...

  • 0
Odpovedať

Alžbeta Remencová 27.08.19 10:16

AR
karma
103.00

Raz som bola na prechádzke v lese a na strome som tam uvidela visieť lapač snov. Vtedy som z neho chytila taký nepríjemný pocit a asi by som ho nechcela ani ako dekoráciu domov... proste mi naháňa strach

  • 0
Odpovedať

Daniela Bieliková 27.08.19 14:39

DB
karma
117.00

nepáči sa mi, skôr mi táto dekorácia príde ako lapač prachu...

  • 0
Odpovedať

Jana Komadová 27.08.19 15:35

JK
karma
100.00

Nemám ho no rada som zi článok prečítala

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní