Liečivé polodrahokamy: Na chudokrvnosť, nespavosť či gastritídu?

Liečivé polodrahokamy: Na chudokrvnosť, nespavosť či gastritídu?

Veríte tomu, že polodrahokamy majú okrem estetickej funkcie aj liečivé schopnosti? Dávne civilizácie tomu verili a používali ich pri obradoch, rituáloch či na výrobu rôznych elixírov. Tajuplné pôsobenie kamienkov môžete otestovať aj vy. Hovorí sa, že ich blahodarnú silu nájde človek, ktorý otvorí srdce ich kráse a liečivému vyžarovaniu. No aj keby ste patrili medzi „neveriacich Tomášov“, mali by ste ich schopnosti minimálne vyskúšať na vlastnej koži, a to doslova.

V interiéri alebo na tele?

Polodrahokamy sa síce umiestňujú kvôli ich pozitívnemu pôsobeniu do obytných priestorov, ale najväčšia liečivá sila je im pripisovaná vtedy, keď sa prikladajú na telo, resp. na problematickú a chorú oblasť tela. Dôležitá je aj dĺžka ich pôsobenia na tom-ktorom mieste. Efektívne sú vraj aj vtedy, keď ich má človek dlhodobejšie pri sebe (napr. vo vrecku nohavíc) alebo na sebe (napr. v podobe šperkov). Pokiaľ chcete preveriť ich liečebné účinky na konkrétnej časti tela, môžete si menšie kamienky na ne jednoducho prilepiť leukoplastom. Podľa liečiteľov, ktorí sa venujú tejto problematike, dokážu kamene naštartovať vlastnú liečebnú aktivitu organizmu a pomáhajú nielen na fyzickej, ale aj na duševnej a duchovnej úrovni.

Pozri aj: Máš chuť na kriedu či hlinu? Pozor na nebezpečný syndróm Pica!

liečenie kameňmi

Zdroj: Shutterstock®

Aký si vybrať?

Kamienok by ste si mali vyberať nielen podľa jeho predpokladaných liečivých schopností, ale aj podľa toho, ako na vás pôsobí. Hovorí sa, že nie vy, ale on si vyberie vás, len musíte počúvať svoj vnútorný hlas. Aby sme vám to však trochu uľahčili, pozrieme sa teraz na zúžený výber polodrahokamov, ktoré pôsobia na pomerne rozšírené zdravotné problémy.

Žalúdok a trávenie podporuje achát

Achát sa považuje za tzv. uzemňovací kameň, ktorý pôsobí harmonizujúco na telesnej aj duševnej úrovni. Okrem toho, že pomáha nájsť rovnováhu, upokojuje a dodáva sebadôveru, podporuje tiež koncentráciu a zlepšuje pamäť. Nosenie achátu na žalúdku povzbudzuje tráviaci proces. Pri sebe by ho mali nosiť aj ľudia, ktorí majú problémy so žalúdočnými vredmi či hrubým črevom. Prináša však aj úľavu pri gastritíde a pozitívne pôsobí proti páleniu záhy. Za zmienku však rozhodne stojí aj to, že achátový plátok priložený na hruď podporuje správnu činnosť srdca. A aby to nebolo málo, achát tiež dokáže zmierniť nespavosť. Stačí si ho umiestniť na nočný stolík alebo ešte lepšie pod vankúš. Tomuto kameňu mnohých zafarbení (stretnúť sa možno napr. aj s ružovým či zeleným variantom) však treba dať na jeho pôsobenie čas, aby sa mohla naplno rozvinúť jeho energia v ozdravnom procese.

achát

Zdroj: Shutterstock®

Jadeit a mesačný kameň upokoja myseľ a zlepšia spánok

Viete, ktorému kameňu sa pripisuje schopnosť prinášať šťastie a plniť želania? Ide o jadeit – symbol čistoty, ktorý pôsobí upokojujúco, harmonizuje výkyvy nálad, odbúrava nervozitu, kŕčovitosť a stres, takže si ho môžete zobrať so sebou do vrecka, keď vás napríklad čaká náročná skúška alebo vystúpenie na verejnosti. Okrem upokojenia však jadeit prináša aj blahodarný spánok. Pod vankúš si však môžete dať taktiež mesačný kameň, ktorý sa nazýva aj kameňom nových začiatkov. Pomáha naladiť biorytmus – vnútorné hodiny tela – a z tohto dôvodu je vhodným kameňom na podporu zdravého spánku. Okrem toho pôsobí preventívne proti námesačnosti. 

jadeit

Zdroj: Shutterstock®

Vitalitu vám prinesie granát

Krvavočervený až bordový granát je mimoriadne atraktívnym polodrahokamom. Môže vám dodať energiu a vitalitu v čase, keď sa cítite vyčerpane. Najlepšie je ho v takom prípade nosiť na sebe v podobe šperku. Taktiež povzbudzuje partnerskú lásku, túžbu a oddanosť. Čo tak darovať partnerke prsteň s týmto pekný kamienkom? Ideálne by sa mal nosiť na ľavej ruke. Granát, ako už napovedá jeho zafarbenie, pôsobí pozitívne na krv a krvný obeh. Pomôže s tvorbou červených krviniek, no tiež očisťuje a regeneruje cievy. Pôsobenie granátu je naozaj širokospektrálne a jeho liečivú energiu môžu využiť aj ľudia trpiaci artritídou, artrózou, ale aj zápalmi močového mechúra.

Ak vás výber liečivých polodrahokamov v článku inšpiroval a chceli by ste zistiť niečo viac o ďalších zaujímavých kameňoch, zanechajte nám komentár pod článkom. Ktorý polodrahokam je vaším obľúbeným?

Vybrali sme: Klinček voňavý: Akými (ne)obyčajnými účinkami ťa dokáže prekvapiť?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 09.03.19 08:42

ĽŠ
karma
100.00

Minimálne vyskúšať na vlastnej koži určite stojí za to!

  • 3
Odpovedať

Lucia Šeptáková 09.03.19 09:21

karma
107.00

To ma zaujalo,verím tomu.

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 10.03.19 17:40

MM
karma
100.00

neviem sa vyjadriť, ale som skôr skeptická

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní