Psychosomatika ako spôsob liečby: Ako pôsobí a pre koho je určená?

Psychosomatika ako spôsob liečby: Ako pôsobí a pre koho je určená?

Každá choroba je odrazom nášho prežívania, nášho životného scenára. My sami si organizujeme svoje životy, najčastejšie podľa toho, ako nás naprogramovali naši rodičia. Žijeme v systémoch predstáv o svete a o sebe. Sami sa stávame systémom, a to bez toho, aby sme si to uvedomovali. Dekódovaním vzorcov v tomto systéme môžeme odhaliť príčiny našich chorôb a nastaviť tak proces uzdravovania. Sú dostupné každému z nás, bez ohľadu na naše vzdelanie. K ich prijatiu vedie ochota chápať svet i seba samých v širších súvislostiach. A práve túto možnosť nám ponúka psychosomatika. Psychosomatika je spôsob myslenia, ako zaobchádzať so svojím zdravím a ako porozumieť svojim chorobám. Do sveta psychosomatiky uvedie v stredu 20. marca v Aule Ekonomickej univerzity odborníčka Michaela Fialová.

Pozri aj: Ako na minimalizmus mimo šatníka? Odľahči si život od zbytočností!

psychosomatika

Zdroj: Shutterstock®

Čo si máme predstaviť pod pojmom psychosomatický prístup?

Michaela Fialová: Psychosomatika sa pozerá na človeka nielen z hľadiska toho, čo sa deje v tele, ale hľadá súvislosti choroby s tým, ako človek myslí, prežíva, v akých vzťahoch žije a s mnohými ďalšími aspektmi. Súvisí s tým, čo nám v živote prospieva a čím si škodíme. Choroba je reakciou tela na naše životné podmienky a udalosti. Formuje nás prostredie, v ktorom žijeme a na ktoré reagujeme. Prostredie spoločnosti, rodiny a ďalších vzťahov, ktorým sa snažíme prispôsobiť, pretože do nich chceme patriť. Z rodiny si odnášame základné názory, podľa ktorých potom konáme, hodnoty či spôsoby prežívania. Choroba je zmaterializovaný signál tela, že niečo v našom živote sa deje zle, je to výzva k zmene. Samotná choroba nám často zmení život. Človeka v procese liečenia musíme brať ako celok so všetkým, čo k nemu patrí, a to na úrovni biologickej, sociálnej, spirituálnej a energetickej.

pre koho je psychosomatická liečba

Zdroj: Shutterstock®

Aké výhody má psychosomatická liečba? Pre koho je určená?

Michaela Fialová: Neviem, či je to výhoda, ale tento prístup vyžaduje schopnosť a ochotu k sebareflexii – pozrieť sa na seba, svoj život, pripustiť si, čo robím zle, v čom konám proti sebe, v čom klamem sám sebe. Ku zmenám je za potreby veľkú odvahu. Musíme vystúpiť zo svojej komfortnej zóny, zo svojich zdanlivých istôt a začať jednať inak. Niekedy to znamená aj opustiť ľudí alebo prostredie. Psychosomatická liečba sa nezaobíde bez aktivity klienta – to on je ten, ktorý koná. Tento prístup nie je pre tých, ktorým vyhovuje pasívna rola procesu liečenia a autorita lekárov a iných ľudí, od ktorých očakáva, že ho uzdravia oni.

S akými pacientmi sa stretávate najčastejšie?

Michaela Fialová: S ľuďmi, ktorí trpia chronickými alebo opakujúcimi sa problémami a tiež s tými, ktorí nechcú byť len pasívnymi pacientmi v procese liečenia a pýtajú sa, čo pre vyliečenie môžu urobiť sami. S ľuďmi, ktorí chápu, že ich choroba nejako súvisí s ich životom, len nevedia, ako to zmeniť.

Prečo im klasická medicína nedokáže pomôcť a psychosomatická áno?

Michaela Fialová: Pokiaľ pomocou klasickej medicíny vyliečite prejavy a príznaky choroby a vrátite sa do rovnakého prostredia, rovnakých vzťahov a k rovnakým postojom o sebe a svojom mieste vo svete, je veľmi pravdepodobné, že sa choroba bude opakovať alebo ju vystrieda iná s podobným princípom.

Neprehliadni: Vnútorná sila a odolnosť: 5 najlepších krokov k jej dosiahnutiu

ako prebieha psychosomatická liečba

Zdroj: Shutterstock®

Ako vyzerá váš prístup ku klientovi?

Michaela Fialová: Spolu s klientom hľadáme súvislosti choroby s tým, čo sa mu deje a dialo v živote, ako to prežíval, akú skúsenosť si z toho odniesol a ako ho to ovplyvnilo ďalej. Snažíme sa nájsť a zmeniť myšlienkové vzorce a spôsoby prežívania, ktoré vedú ku chorobe. Ako premýšľa o sebe, aké má potreby, ako ich dokáže napĺňať. Ako znáša a rieši tlaky okolia.

Ako ste sa k psychosomatickej liečbe dostali vy a aký je o ňu záujem?

Michaela Fialová: Ku psychosomatickému mysleniu som sa dostala paradoxne v rámci systému klasickej medicíny počas môjho pôsobenia v psychiatrickej liečebni pri liečbe závislostí. Tam bolo úplne zrejmé, ako nefunkčné vzťahy ovplyvňujú vznik a priebeh závislosti. Tak som sa tiež zoznámila s niektorými alternatívnymi prístupmi, ako homeopatia a akupunktúra. To bol prvý krok ku psychosomatickému prístupu v šírke, v akej ho vnímam dnes. O psychosomatický pohľad na zdravie a chorobu je záujem čím ďalej, tým väčší, čo vidíme nielen v našich ordináciách, ale aj na našich seminároch o psychosomatike. Princípy psychosomatického myslenia sú prístupné každému, nie je to len spôsob liečenia, je to schopnosť (a ochota) vidieť svoj život v súvislostiach a meniť ho.

Imunita z pohľadu psychosomatiky

Zdroj: Shutterstock®

Michaela Fialová

Klinická psychologička a rodinná terapeutka s celostným a psychosomatickým zameraním. Vo svojej praxi sa venuje psychoterapii, individuálnemu, párovému a rodinnému poradenstvu či psychologickej diagnostike. Okrem štúdia psychológie na Univerzite Karlovej v Prahe absolvovala viacero odborných kurzov, napríklad o Rorschachovej metóde či hypnoterapeutickom výcviku zameranom na konverzačne kooperatívny prístup. Pracovala v psychiatrickej liečebni, má skúsenosti so širokou škálou problémov a psychických porúch. Spolu s doktorkou Jarmilou Klímovou napísali bestseller Proč a jak psychosomatika funguje?


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 14.03.19 19:52

ĽŠ
karma
100.00

Zaujímavý článok!

  • 0
Odpovedať

Martina Varhaníková 20.03.19 11:33

karma
110.00

Tým, že máme emočné pole , emócie, ktoré vytvoríme, nikam nezmiznú, aj keď sme sa už upokojili......hnev sa v ňom usadí ako zhluk buniek a ak je nános už ťažký, prestupuje do fyzického tela. Pôsobí na orgán a už máme problém zo žlčníkom, tlak na hrudi, lebo nevieme niečo rozdýchať a pocit, že nám niekto sedí na chrbte a ťaží nás. Je pravda, že spokojný a radostný človek sa dožije vyššieho veku, lebo si nezaťažuje svoje telo..žije v harmónie so sebou samým.

Ja stále vravím... tým, že sme nedostali manuál ako vedieť spracovávať svoje emócie, reagovať na iných, zachovať správny postoj, mali by to začať učiť už na základnej škole.
Sme tvorcovia svojho života a sami si určujeme, či bude náš život dráma, komédia, alebo tragédia.

  • 1
Odpovedať

Anton Marek 17.04.19 16:10

karma
127.00

Verím tomu, že väčšina autoimúnnych zdravotných problémov má psychosomatický pôvod.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní