Sladké drievko: Elixír života so zvláštnou príchuťou ťa vzpruží!

Sladké drievko: Elixír života so zvláštnou príchuťou ťa vzpruží!
  • 10.05.2018
  • Simona Kostková

Čo si predstavíte, keď sa povie sladké drievko? Obrovský strom, ktorý ma sladkú kôru aj drevo? Omyl, sladké drievko má svoj názov iba vďaka sladkej chuti koreňa, ktorý táto rastlina má. Táto sladká chuť sa využíva všade možne, ale najznámejšia je ako pelendrek. Špecifická chuť, ktorá sa ani nedá opísať, nie je ale to jediné, vďaka čomu si sladké drievko zamilujete aj vy.

Starovekí Gréci aj Rimania označili túto rastlinu za elixír života a využívali ju na liečbu skoro všetkého. Dodnes sa zachovalo toto využitie drievka a navyše sa začalo používať aj v cukrárstve, dokonca aj pri výrobe alkoholických nápojov. Na čo všetko môžete sladké drievko použiť a prečo sa oplatí si zvyknúť na chuť pelendreku, vám prezradíme v našom článku.

Odporúčame: Orgován nie je len okrasný ker. Neveríš? Tak pozri na jeho účinky!

sladké drievko

Zdroj: Shutterstock®

Do sladkostí aj do piva

Sladké drievko pozná väčšina z nás iba ako rozporuplnú chuť pelendreku, dokonca nám je skôr známy názov lekorica. Pelendrek je v podstate zahustený a upravený extrakt zo sladkého koreňa. Jeho chuť je natoľko špecifická, že si ju buď okamžite obľúbite alebo ju už nikdy nebudete chcieť cítiť. A to je škoda. Sladké drievko je nielenže označované za elixír života, ono ním naozaj aj je!

V dnešnej dobe sa najviac využíva v cukrárstve, pridáva sa do likérov aj do nealkoholických nápojov. Okrem toho sa čoraz viac začína využívať vo farmaceutickom priemysle, či už na úpravu liekov alebo ako plnidlo do tabletkovej hmoty. V minulosti sa pomerne často používalo v technickom priemysle ako súčasť leštidiel, maliarskych farieb, tušov a atramentov. Zaujímavosťou je, že sa používa na úpravu chuti tabaku či ako peniaca prísada do piva.

čo podporuje vykašliavanie

Zdroj: Shutterstock®

Všeliek s horkou príchuťou

Momentálne najväčší úspech má sladké drievko pri liečbe kašľa, vo forme čajov, sirupu aj cmúľajúcich tabliet. Vhodný je nielen pri liečbe dlhotrvajúceho, dráždivého kašľa, ale aj pri všetkých ochoreniach dýchacích ciest, ako je zápal priedušiek alebo pľúc. Pomáha dokonca pri bronchitíde a astme.

Okrem toho sa využíva pri liečbe vredov žalúdka a dvanástnika, rôznych tráviacich ťažkostiach, pri zápaloch, pri zápche a dokonca má aj slabé detoxikačné účinky. Ženám pomáha pri tvorbe hormónov, pri nepravidelnej menštruácii aj pri prvých symptómoch menopauzy. Sladký koreň má aj ďalšiu úžasnú vlastnosť, a to, že pomáha odstraňovať voľné radikály v tele – je antioxidant, a tým spomaľuje starnutie organizmu a zabraňuje jeho poškodeniu.

Pozri tiež: Slez maurský je prírodný všeliek. S akými ťažkosťami si hravo poradí?

čaj proti kašľu

Zdroj: Shutterstock®

Všetkého veľa škodí

Aj napriek radu pozitívnych vlastností, je dôležité, aby ste pri jeho konzumácii boli opatrní a poučení. Sladké drievko totiž obsahuje aktívnu zložku, ktorá má vedľajšie účinky, akými sú zvyšovanie krvného tlaku, zadržiavanie sodíka a vody v tele, vylučovanie draslíka a ťažkosti pri močení. Pozor by si preto mali dať ľudia s vysokým tlakom, tí, ktorí majú problémy s obličkami aj s pečeňou, a opatrné by mali byť aj tehotné ženy.

Keďže sa využíva často pri liečbe kašľa, vynechať by ho mali fajčiari aj alkoholici, pretože u nich môže vyvolať neurotické aj iné psychické poruchy. Našťastie, dnes v lekárni dostanete aj prípravky bez tejto aktívnej látky, ktorou je glycyrizín a môžete tak predísť všetkým vyššie spomenutým nepríjemnostiam.

pelendreky

Zdroj: Shutterstock®

Milé dámy, odporúčame vám vyskúšať sladké drievko, či už pri liečbe kašľa, ženských problémoch alebo len tak, pre chuť. Denne si môžete dopriať tri šálky, ideálne po jedle. Čaj vám navyše dodá energiu aj dobrú náladu.

Bohužiaľ, ak by ste si chceli vychutnať všetky pozitívne účinky sladkého drievka v tenkom pelendreku, pohoríte! Väčšina sladkostí, ktoré by mali obsahovať sladké drievko, sú aromatizované anízom. Preto si vždy radšej skontrolujte obsah sladkosti, čím je naozaj ochutená.

Neprehliadni: Kašľanie do dlane – je to nebezpečnejšie, než si myslíš!


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Mária Chromíková 14.05.18 17:52

MC
karma
109.00

Poznám tu chuť od detstva.

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 15.05.18 14:01

JK
karma
100.00

Zaujímavé čítanie

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní