Vieš, ako uchovať liečivú silu byliniek čo najlepšie? My áno!

Vieš, ako uchovať liečivú silu byliniek čo najlepšie? My áno!

Snáď nemusíme pripomínať, že aj také bylinkárčenie má svoje pravidlá a občas to vie byť teda hotová veda. Aby sme totiž uchovali čo najväčšiu silu liečivých rastlín, je potrebné vedieť, ako ich správne zbierať, sušiť aj skladovať. A hoci sme sa tejto téme už neraz venovali, tentoraz si posvietime skôr na konkrétny spôsob, ako dosiahnuť, aby nám bylinky dali presne to vzácne a prospešné, čo v sebe majú. Ak vás teda zaujíma, ako uchovať liečivú silu byliniek čo najlepšie, nikam neodchádzajte!

Zásada číslo jedna znie: Zbierajte výlučne len to, čo poznáte! Existuje totiž obrovská škála rastlín, ktoré sú si navzájom podobné a zatiaľ, čo jedna ľudskému zdraviu prospieva, iná môže byť dokonca pre človeka jedovatá. Takisto sa snažte vyhnúť zbieraniu bylín, rastúcich v blízkosti ciest alebo priemyselných zón. Dôležité je tiež vedieť, ktorá časť byliny má liečivé účinky. Niekedy sú to kvety, kôra a listy, inokedy vňať, plod alebo semeno a potom sú rastliny, pri ktorých sa všetka liečivá sila sústreďuje do koreňa či podzemku.

Prečítaj si: Recept na marinkový sirup: Ohúr najbližších niečím nevšedným!

liečivá moc byliniek

Zdroj: Shutterstock®

Kedy zbierať bylinky?

Vo všeobecnosti platí, že liečivé rastliny treba zbierať za suchého a slnečného počasia, ideálne neskoro dopoludnia, keď obschne rosa. Nie každá bylinka má totiž liečivý účinok neustále rovnaký. Napríklad kvety sa zbierajú v čase plného rozkvitnutia, listy pred a po kvitnutí a semená v čase plnej zrelosti. Korene je dobré zbierať mimo vegetačného obdobia, teda na začiatku jari alebo potom na konci jesene, najlepšie večer.

Pokiaľ ide o sušenie, dôležité je dať rastliny sušiť ihneď po zbere. V žiadnom prípade ich však predtým neumývajte.

zbieranie byliniek

Zdroj: Shutterstock®

Čo nasleduje po usušení?

Bylinky, ktoré idete sušiť, musia byť zdravé, bez parazitov, dierok či škvŕn. Keď sú rastlinky usušené (začnú sa drobiť), umiestnite ich do uzatvárateľných sklenených alebo porcelánových nádob a uložte na tmavé miesto. Nádobky by mali mať štítok s druhom rastliny a časom jej zberu alebo sušenia. Jednoznačne najobľúbenejšími spôsobmi využitia liečivej sily byliniek sú čaje a obklady. Mimoriadne účinnými spôsobmi sú však aj tinktúry a tiež ich vonkajšie použitie, napríklad na potieranie častí tela, masáže alebo ako prísada do kúpeľa. My sa však dnes zameriame na jeden z najefektívnejších spôsobov, ako liečivú silu rastlín zbytočne neznížiť ale, naopak, uchovať ju v čo najväčšej miere, a to je macerovanie v alkohole.

Zaujme ťa: Vyskúšala si už všetky možné recepty proti akné? Skús to s prírodou!

macerovanie v alkohole

Zdroj: Shutterstock®

Takto uchováte liečivú silu bylín najdlhšie!

Ako stvorená na macerovanie bylín je ražná pálenka, no vynikajúco ju zastúpi aj čistá vodka. Málokto však pozná a využíva maceráciu pomocou vína. Jeho veľkou výhodou, v porovnaní s pálenkou alebo vodkou je, že obsahuje kyseliny, vďaka ktorým sa rozpustia aj látky rastliny, nerozpustné a neschopné vylúhovať sa v inom alkohole. Ak sa rozhodnete pripraviť si takýto macerát, nakrájajte bylinky nadrobno a zalejte ich vínom tak, aby boli úplne ponorené.

Už po dvoch týždňoch môžete macerát precediť a používať, ale ideálnou voľbou bude, ak necháte bylinky lúhovať čo najdlhšie, pokojne aj niekoľko rokov. :-) Víno a látky, v ňom obsiahnuté, sa postarajú o to, aby boli čo najviac zachované liečivé účinky bylín.

- Anketa

AKO POUŽÍVATE BYLINKY NAJČASTEJŠIE?

Odpovedalo 14 ľudí  

Ako čaj
79%
Ako obklad alebo v kúpeli
0%
Ako tinktúru alebo macerát
21%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Alžbeta Remencová 10.08.18 21:50

AR
karma
103.00

ja teda nie som bylinkovy expert... nanajvys tak materina duska na caj :)

  • 1
Odpovedať

Iveta Ondáková 12.08.18 22:34

IO
karma
97.00

Ja si najviac suším doma vypestovanú medovku a mätu , a to čaj v zime. Skladujem vo velkých sklených flašiach. Suším si aj levandulu , no tu dávam do ktičiek do vázy.

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní