Yerba maté – kofeín v inom podaní: Na zvýšenie koncentrácie aj spaľovanie tukov?

Yerba maté – kofeín v inom podaní: Na zvýšenie koncentrácie aj spaľovanie tukov?

Kofeín v káve je pre mnohých životabudičom, bez ktorého si nedokážu predstaviť hoci len jeden deň. Ako však asi viete, kofeín sa nachádza aj inde ako len v káve. Tak prečo nezmeniť zabehnutú rutinu a nevyskúšať pre zmenu tzv. „zelené zlato Indiánov“ – yerba maté. Práve tomuto aromatickému nápoju s mnohými zdravotnými benefitmi sa budeme venovať v nasledujúcom článku. 

Cezmína paraguajská – posvätná bylina z Južnej Ameriky

Aj keď tento povzbudzujúci nápoj nazývame čajom, v pravom slova zmysle je to odvar z lístkov cezmíny paraguajskej, ktorá sa najviac pestuje v Argentíne, Brazílii, Paraguaji, Uruguaji a Chile. Tejto krovitej rastline dorastajúcej až do výšky 15 metrov pripisovali juhoamerické indiánske kmene magické a ochranné účinky. Žuli jej listy alebo si zo sušených listov, ktoré nesú označenie yerba (slovo maté je zas odvodené od špeciálnej nádobky), pripravovali nápoj.

Pozri aj: Chufa olej: Neuveríš, z čoho sa vyrába a aké má účinky!

Cezmína paraguajská

Zdroj: Shutterstock®

Čo môžete očakávať od yerba maté?

Dnes je yerba maté ako nápoj známy nielen v Južnej Amerike, ale svojich priaznivcov si našiel po celom svete. Je to aj vďaka účinkom, za ktoré sú zodpovedné mnohé zdraviu prospešné zložky, napr. flavonoidy (silné antioxidanty), 20 druhov aminokyselín, kyselina chlorogenová a kyselina pantoténová, vitamín C, vitamíny skupiny B, draslík, železo, horčík, magnézium, vápnik, triesloviny, živice, saponíny, veľké množstvo polyfenolov.

Nápoj maté

Zdroj: Shutterstock®

Vplyv yerba maté na ľudské telo je predovšetkým povzbudzujúci, a to vďaka obsahu troch významných stimulantov: kofeínu, teobromínu a teofylínu (niekedy sa používa aj jednotné označenie mateín). Podiel týchto povzbudzujúcich zložiek je vyšší ako v káve. Tento nápoj je teda skvelou voľbou pre zahnanie únavy a tiež na zvýšenie koncentrácie. Čo je taktiež zaujímavé, odporúča sa aj na podporu spaľovania tukov, teda pri rôznych diétach. Posilňuje aj upravuje trávenie, podporuje správne fungovanie metabolizmu a dokáže zahnať hlad. Pitie maté sa dokonca spája aj so zvýšením libida.

Yerba maté okrem spomínaných benefitov aj detoxikuje organizmus a zvyšuje imunitu, má antibakteriálne a protivírusové účinky, dokonca sa považuje aj za bojovníka proti cukrovke a mnohým typom rakoviny. Vedľajšie negatívne účinky boli zaznamenané viac-menej v prípadoch prekročenia správneho dávkovania, dlhodobého užívania a tiež pri kombinovaní s niektorými liekmi (treba konzultovať s lekárom) či inými kofeínovými nápojmi, kedy je nadmerne navýšená denná spotreba kofeínu.

Vybrali sme: Vedľajšie účinky kofeínu: Ako ich zmierniť a na čo si dať pozor?

Pitie maté

Zdroj: Shutterstock®

Ako chutí yerba maté a z čoho sa pije?

Na nezameniteľnú chuť odvaru zo sušených listov cezmíny paraguajskej si možno budete musieť trochu zvyknúť. Je zemitá, horká a akoby „zadymená“. Odporúčané dávkovanie je zhruba 10 gramov sušenej rastliny na pol litra vody. Nápoj sa tradične pripravuje v špeciálnych nádobách, tzv. kalabasách. A hoci dnes už máme tieto nádobky dostupné z rôznych materiálov, najtradičnejšia forma popíjania maté je zo špeciálne upravenej vydlabanej tekvičky. Na pitie sa využíva bombilla, akási „slamka“, ktorá zároveň zastupuje aj fukciu cedidla (sú v nej malé dierky), pretože yerba maté sa necedí, ako ste na to zvyknutí pri klasických bylinkových čajoch. Pri príprave maté v tejto nádobke sa na začiatku prileje troška vody izbovej teploty a až potom sa doleje horúca voda, ktorá by však nemala presiahnuť 80 stupňov. Bombilla by mala byť v nádobke umiestnená ešte pred zaliatím vodou a potom sa s ňou už nemá veľmi miešať. Klasicky sa maté pije bez cukru, ale vám nič nebráni v tom, aby ste si ho do nápoja pridali, rovnako môžete využiť aj citrón alebo zaexperimentujte a urobte si aj trochu mliečne yerba maté.

Zaujme ťa: Najčastejšie chyby pri príprave smoothie: Toto ti skôr priťaží ako pomôže


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Ľubica Šťastná 22.06.19 06:29

ĽŠ
karma
100.00

Tradičná príprava je naozaj lákavá.

  • 1
Odpovedať

Jana Komadová 27.06.19 06:59

JK
karma
100.00

Zaujímavé rada by som vyskúšala

  • 1
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní