Ako sa môže prejaviť zápal maternice? Toto sú časté varovné signály!

Ako sa môže prejaviť zápal maternice? Toto sú časté varovné signály!

  • Zdieľaj:
 • 5

Ženu môžu v súvislosti so ženskými pohlavnými orgánmi potrápiť rozličné zdravotné problémy i ochorenia. Veľmi častým problémom sú napríklad nepríjemné vaginálne mykózy. Kapitolu samu o sebe tvoria pohlavne prenosné ochorenia. Napríklad taká kvapavka môže spôsobovať výtoky, bolesť pri pohlavnom styku aj krvácanie mimo cyklu. Medzi veľmi vážne gynekologické problémy môžeme zaradiť rakovinové ochorenia, akým je i zákerná rakovina krčka maternice. Mnohé ženy zase trápia opakujúce sa gynekologické zápaly. Do tejto kategórie radíme napríklad zápal vaječníkov, ako aj zápal maternice, o ktorom si niečo viac prezradíme i v nasledujúcom článku. 

Čo môže byť príčinou zápalu maternice?

Pod pojmom zápal maternice rozumieme hneď niekoľko zdravotných problémov, ktoré rozlišujeme podľa toho, ktorú časť maternice zápal postihol. Vo všeobecnosti môže ísť v prvom rade o zápal sliznice maternice, čo nazývame endometritída. Zapáliť sa však môže aj hrdlo, respektíve krčok maternice, čo je odborne cervicitída. V niektorých prípadoch zápal môže postihnúť aj svalovinu maternice. Reč je o takzvanej myometritíde. Zápaly maternice predstavujú infekčné ochorenia, ktoré majú najčastejšie bakteriálny pôvod. Niekedy môžu byť pôvodcom iné patogény. Najčastejšie pritom postihujú ženy v produktívnom veku, a to medzi 20. až 30. rokom života.

Existujú mnohé rôznorodé príčiny vzniku zápalov sliznice či krčka maternice, rovnako môže mnoho faktorov prispievať k rozvoju týchto zdravotných problémov. Zápal tiež môže do oblasti maternice prejsť z inej časti tela, napríklad sa môže objaviť popri inej infekcii v panve. K zápalom maternice často dochádza po nejakom chirurgickom zákroku v maternici, napríklad po kyretáži, taktiež sa však môže objaviť po potrate či pôrode. Menej často je vyvolávajúcim faktorom vloženie vnútromaternicového telieska. Medzi rizikové faktory tiež môžeme zaradiť nedostatočnú hygienu, časté striedanie sexuálnych partnerov a vo všeobecnosti i oslabenie imunitného systému.

Pozri aj: Trápi ťa voda v uchu? Tu sú 3 tipy, ako ju zaručene dostaneš von!

prejavy zápalu maternice

Zdroj: Shutterstock®

Tieto signály neignorujte!

Prejavy zápalu v niektorej časti maternice môžu byť rôzne, no spravidla sú veľmi podobné príznakom najrozličnejších gynekologických ochorení. Neradno ich podceňovať a pri ich výskyte je na mieste navštíviť svojho gynekológa. Spravidla na zápal v maternici ako prvé upozornia ženu bolesti. Tie bývajú neraz veľmi intenzívne a objavujú sa v podbrušku, taktiež v oblasti bedier a celkovo v panvovej časti. Objaviť sa môže i bolesť či pálenie pri močení aj stolici, rovnako tak pri pohlavnom styku. Bolesti zvyčajne sprevádzajú výtoky rôznej farby. Môžu byť hnisavé a páchnuť.

Počas ochorenia sa často objavia aj horúčky, prípadne i zimnica. K menovaným príznakom sa v rôznych prípadoch môžu pridať aj ťažkosti, ako napríklad zápcha, nevoľnosť, nadúvanie, celková vyčerpanosť a malátnosť. Príznakom je i krvácanie mimo menštruačného cyklu či veľmi dlhé alebo bolestivé menštruačné krvácanie, okrem toho i nepríjemné pocity svrbenia a pálenia v pošve. Intenzita jednotlivých príznakov môže byť u každej ženy veľmi individuálna, rovnako sa v každom prípade nemusia objaviť všetky menované príznaky. Závisí to napríklad aj od toho, aká rozsiahla je infekcia, alebo ktorú časť maternice postihla.  

liečba zápalu maternice

Zdroj: Shutterstock®

Ako prebieha liečba?

Pri výskyte akýchkoľvek gynekologických problémov nie je žiaden dôvod čakať a odsúvať návštevu gynekológia. Včasná diagnostika a zahájenie vhodnej liečby sú pre úspešnosť liečby veľmi dôležité. Dlhodobo neliečený zápal maternice sa môže ďalšej šíriť, prejsť až na svalovinu maternice či spôsobiť ďalšie zápaly. Taktiež môže byť neliečenie príčinou dlhodobých bolestí v postihnutej oblasti, nepravidelného cyklu či dokonca problémov s otehotnením. V rámci diagnostiky ochorenia je potrebné v prvom rade vylúčiť, či nejde o iné ochorenie, napríklad zápal močovej sústavy či zápal vaječníkov a podobne. Sleduje sa výskyt jednotlivých sprievodných príznakov ochorenia. Potrebné bývajú rôzne vyšetrenia, napríklad sonografia, taktiež gynekologické vyšetrenie s výterom pre mikrobiologické vyšetrenie.

V prípade, že sa potvrdí bakteriálna infekcia, na liečbu sa využívajú antibiotiká. Okrem toho je možné tlmiť sprievodné ťažkosti, ako napríklad horúčku liekmi. Taktiež sa môžu podávať rôzne mastičky či čípky na lokálne použitie. V rámci liečby je dôležitá sexuálna abstinencia. Vo veľmi vážnych prípadoch môže byť potrebná hospitalizácia či chirurgický zákrok. Dostatočné preliečenie zápalu v maternici je veľmi dôležité. V opačnom prípade môže dôjsť k recidíve zápalu alebo môžu zápaly nabrať chronický charakter a spôsobovať žene dlhodobé ťažkosti.

Neprehliadni: Čo je vírus? Ktoré ochorenia vírusy spôsobujú a ako sa ochrániť?


  • Zdieľaj:
 • 5
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Ľubica Šťastná 27.08.20 06:39

ĽŠ
karma
100.00

Nepríjemný zápal, poznám z vlastnej skúsenosti, preto určite signály neradno podceňovať a je na mieste navštíviť gynekológa.

 • 0
Odpovedať

Natália Lobodášová 27.08.20 07:50

NL
karma
105.00

Určite netreba podceňovať signály nášho tela a okamžite navštíviť lekára.

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 27.08.20 09:00

KK
karma
122.00

chvalabohu pravidelne chodím na preventívne prehliadky a zatiaľ som nemala žiadne problémy

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 27.08.20 15:13

PV
karma
110.00

Akurát som pred týždňom išla na preventívku ,ako každý rok .. Bola som predtým na kúpalisku ,a musela som tam zrejme niečo chytiť. !!! Takže teraz musím brať Clotrimazol :-( Našťastie to nie je až také vážne, ale treba si dávať pozor..

 • 0
Odpovedať

Jana Komadová 04.02.21 22:22

JK
karma
100.00

Zatiaľ som nema naštastie

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Biela horúca čokoláda na 4 spôsoby pre domácu pohodu: Nik jej neodolá
Nápoje

Biela horúca čokoláda na 4 spôsoby pre domácu pohodu: Nik jej neodolá

 • 6
 • 08.12.2022
Jablkový perník s čokoládovou polevou a orechmi – konkuruje tomu tradičnému
Dezerty

Jablkový perník s čokoládovou polevou a orechmi – konkuruje tomu tradičnému

 • 4
 • 24.10.2022
Krémová šošovicová polievka: S čerstvým chlebom jej neodoláš
Polievky

Krémová šošovicová polievka: S čerstvým chlebom jej neodoláš

 • 5
 • 03.10.2022