Čo sú polypy? Zisti, ako sa prejavuje ich prítomnosť na maternici!

Čo sú polypy? Zisti, ako sa prejavuje ich prítomnosť na maternici!

Rôznorodé gynekologické ťažkosti trápia nemalé percento žien. K pomerne často sa vyskytujúcim problémom patria napríklad problémy týkajúce sa menštruačného cyklu (nepravidelná menštruácia, krvácanie mimo cyklu, silná menštruácia), ale aj rôzne kvasinkové infekcie a zápaly. K ochoreniam ženských pohlavných orgánov radíme aj pohlavne prenosné choroby, endometriózu, syndróm polycystických vaječníkov, nádorové ochorenia a mnohé ďalšie. Niektoré ženy sa však rovnako stretávajú i s takzvanými polypmi. Čo sú polypy, kde sa môžu vyskytovať, prečo vznikajú a ako sa prejavujú? Nájdite odpovede na dôležité otázky!

Čo sú polypy?

Pod pojmom polyp rozumieme nezhubný výrastok na sliznici. Ide spravidla o štrukturálne ohraničený útvar s pravidelnými okrajmi, ktorý pozostáva zo zhlukov buniek. Novovytvorený útvar je zvyčajne so sliznicou spojený s tenkou stopkou alebo širokou stopkou. Podľa tvaru tak delíme polypy na stopkaté alebo prisadlé (na širokej báze). Polypy môžu mať rôznu veľkosť, a to až do niekoľko centimetrov.

Hoci sú polypy obvykle nezhubné, niektoré konkrétne typy sa môžu spájať so zvýšeným rizikom rozvoja zhubného nádoru, teda sa z nich u niektorých jedincov za istých okolností môže rozvinúť rakovina. Polypy sa v tele môžu objaviť prakticky kdekoľvek, predovšetkým na slizniciach rôznych orgánov. Najčastejšie sa však polypy objavujú na sliznici nosa, ale aj v hrubom čreve. U žien býva často miestom ich výskytu práve maternica. 

Odporúčame: Krvné zrazeniny v menštruačnej krvi – sú normálne, alebo značia problém?

prejavy polypov

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú príčiny polypov na maternici?

Maternicové polypy môžu rásť na ktoromkoľvek mieste výstelky maternice, často hlavne v oblasti vnútornej steny, ktorá prechádza do dutiny maternice. Dochádzať však môže aj k výskytu polypov na krčku maternice. V niektorých prípadoch sa u žien môže objaviť väčšie množstvo polypov zároveň. Tento stav nazývame polypóza endometria (sliznice maternice). Polypy sa môžu vyskytovať u žien v reprodukčnom veku, ale aj pred alebo krátko po menopauze. Vznikať môžu z rôznych dôvodov. K rizikovým faktorom pre rozvoj polypov patrí:

 • premnoženie buniek sliznice maternice,
 • časté zápaly v oblasti panvy,
 • hormonálne problémy, hormonálna liečba,
 • obezita,
 • vysoký krvný tlak,
 • genetická predispozícia.

Aké môže mať polyp na maternici príznaky?

Prítomnosť polypu na maternici sa nemusí zvonka prejaviť v každom prípade. Najmä menšie polypy nemusia žene spôsobovať žiadne ťažkosti. Ich nález je tak neraz úplne náhodný, a to napríklad pri bežnej preventívnej prehliadke u gynekológa. Aj bezproblémové polypy však môžu byť časom zdrojom viacerých zdravotných problémov. Na polyp na maternici môžu poukazovať nasledujúce príznaky:

 • krvácanie mimo menštruačného cyklu,
 • nepravidelná menštruácia,
 • silné menštruačné krvácanie,
 • krvácanie pri pohlavnom styku,
 • predĺžená doba menštruácie,
 • problémy s plodnosťou,
 • bolesti pri pohlavnom styku / bolesť v panvovej oblasti (menej bežné).

Odporúčame: Cvičenie počas menštruácie: Odporúča sa vôbec?

liečba polypov

Zdroj: Shutterstock®

Polyp na maternici a tehotenstvo

Ako sme spomenuli vyššie, polyp sa môže niekedy spájať s problémami s plodnosťou. U niektorých žien môže v dôsledku výskytu polypov v maternici dôjsť k poruche plodnosti, a to spravidla z dôvodu zmenenej sliznice maternice. Tieto zmeny môžu mať negatívny vplyv na schopnosť uhniezdenia oplodneného vajíčka. Naopak v niektorých prípadoch sa polyp môže objaviť až v tehotenstve.

Následný postup riešenia problému už stanoví lekár na základe zdravotného stavu konkrétnej pacientky. Niekedy môže odporučiť len sledovanie, najmä ak jeho prítomnosť nevyvoláva žiadne ťažkosti. V prípade potreby môže predpísať medikamenty, napríklad kvôli krvácaniu, no rovnako je neraz potrebné zvážiť jeho odstránenie ešte pred pôrodom. Je potrebné posúdiť a porovnať riziká donosenia dieťaťa s polypom a riziká, ktoré sa spájajú s odstraňovaním polypu počas gravidity. 

Ako prebieha liečba polypov?

Pri výskyte vyššie spomínaných zdravotných ťažkostí rozhodne neodkladajte návštevu gynekológa. Hoci sú polypy bežne nezhubné a vo väčšine prípadov nezhubné aj zostávajú, je potrebné mať na pamäti, že spomínanými príznakmi sa môže prejavovať aj celý rad ďalších ochorení, neraz veľmi závažných. Ak vyšetrenie odhalí prítomnosť jedného alebo viacerých polypov na sliznici maternice, lekár podľa stavu pacientky a na základe ďalších kritérií odporučí vhodnú liečbu.

Malé bezproblémové polypy môžu zostať len pod lekárskym dohľadom, niekedy sa problém s nimi vyrieši aj bez lekárskeho zásahu. Najmä pri problémoch, za ktoré sú zodpovedné polypy, sa pristupuje k ich odstráneniu. V rámci diagnostiky a liečby sa využíva takzvaná hysteroskopia. Ide o diagnostickú a zároveň liečebnú metódu, ktorá slúži na vyšetrenie dutiny maternice pomocou špeciálneho optického prístroja s malou kamerou.

Prístroj lekárovi umožňuje nielen prehliadnuť vnútro maternice, ale aj odoberať vzorky a vykonávať rôzne menšie zákroky. Často sa hysteroskopia využíva na odstraňovanie myómov, zrastov, ale aj spomínaných polypov. Okrem odstránenia polypu sa môže vykonať aj odstránenie povrchovej časti sliznice maternice (tzv. kyretáž). Odobraté vzorky sú podľa potreby odoslané na histologické vyšetrenie. Aj napriek odstráneniu polypu a dôslednej liečbe môže niekedy dôjsť k opätovnému výskytu problému. 

Odporúčame: Prejavy syndrómu polycystických vaječníkov: Ktoré problémy neignorovať?

maternicové polypy

Zdroj: Shutterstock®

Polyp na maternici a bylinky

Liečiť polypy výhradne bylinkami a domácou liečbou sa rozhodne neodporúča. Pri problémoch s nezhubnými výrastkami na sliznici maternice je potrebné obrátiť sa na pomoc lekára. Vhodné bylinky, ideálne odporučené od odborníka, môžu predstavovať hlavne podporný spôsob liečby.

Niektoré byliny sú už od nepamäti známe posilňujúcim vplyvom na maternicu, mnohé tiež prispievajú k prevencii rôznorodých ženských problémov. Na maternicu má priaznivý vplyv napríklad alchemilka, angelika čínska, praslička roľná, pestrec, hluchavka, kapsička pastierska či maliník (ostružina malinová).


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

8 komentárov

Ľubica Šťastná 29.09.21 06:47

ĽŠ
karma
100.00

Výborný článok!

 • 0
Odpovedať

Katarína Konečná 29.09.21 08:42

KK
karma
105.00

Poučný článok, mám to šťastie, že som nemala žiadne takéto problémy

 • 0
Odpovedať

Mária Reibergerová 29.09.21 19:46

MR
karma
104.00

zas som sa dozvedela niečo nové, zaujímavé

 • 0
Odpovedať

Mária Slováková 30.09.21 08:43

MS
karma
118.00

Aj mne lekár pri preventívnej prehliadke zistil prítomnosť polypu. Našťastie ma ubezpečil, že to nie je nič vážne. Mne nespôsobuje nateraz žiaden problém.

 • 0
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 30.09.21 09:57

ZS
karma
100.00

Našťastie nemám s týmto problém.

 • 0
Odpovedať

Iveta Moravčíková 30.09.21 12:13

IM
karma
100.00

Rada som si prečítala zasa niečo poučné

 • 0
Odpovedať

Margaret Zimova 04.10.21 15:19

karma
106.00

Vynikajúci článok, ktorý len potvrdzuje, že preventívne prehliadky neradno podceňovať.

 • 0
Odpovedať

Anna Vargová 11.10.21 20:35

AV
karma
100.00

S polypom som sa stretla aj ja. Zistili mi ho na preventívnej prehliadke . Škoda, že som vtedy nevedela o tomto ochorení. Mohla som si ušetriť stres z nepoznaného.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní