Inkontinencia u žien: Príliš častý problém, za ktorý sa hanbíme

Inkontinencia u žien: Príliš častý problém, za ktorý sa hanbíme

Inkontinencia alebo strata kontroly nad močových mechúrom je častým, ale aj často trápnym problémom. Jeho závažnosť sa pohybuje od občasného úniku moču, napríklad pri kýchaní, až po nutkanie na močenie, ktoré je také náhle, že nestihnete dôjsť na toaletu. Inkontinencia sa týka hlavne žien a práve ženy patria do rizikovejšej skupiny. Je to však problém, o ktorom sa veľa nehovorí a ženy ho radšej držia v tajnosti. V tomto prípade by sme si mohli hovoriť, že príroda je k nám neľútostivá. Okrem toho, že ako ženy sme predurčené na rodenie, a teda sme poctené, že môžeme každý mesiac zažívať kŕče počas menštruácie a v staršom veku si potykať s menopauzou, boli sme „obdarené“ aj inkontinenciou. A práve tehotenstvo, pôrod a menopauza ovplyvňuje močové cesty a svaly panvového dna.

Navyše, ženská močová trubica je v porovnaní s mužskou kratšia, preto akákoľvek slabosť alebo jej poškodenie s veľkou pravdepodobnosťou spôsobí močovú inkontinenciu. Z tohto dôvodu sa častokrát ženám odporúča posilňovanie svalov panvového dna, a to prostredníctvom Kegelových cvikov.

Odporúčame: Ako pripraviť dievča na prvú menštruáciu? Všetko o menštruácii od A po Z

čo je inkontinencia

Zdroj: Shutterstock®

Čo je inkontinencia a čo ju spôsobuje?

Už v úvode sme vám naznačili, čo to tá inkontinencia vlastne je. Z biologického hľadiska však potrebujeme poznať skladbu ľudského tela a jeho fungovanie, aby sme pochopili, prečo k inkontinencii dochádza.

Inkontinencia je strata kontroly nad močových mechúrom alebo len mierne presakovanie moču. Moč sa vytvára obličkami a ukladá sa v močovom mechúre. Ak sa svaly močového mechúra napnú a svaly zvierača okolo močovej trubice uvoľnia, moč sa vylúči z tela. K inkontinencii však dochádza vtedy, keď sa svaly močového mechúra napnú a svaly zvierača nie sú dostatočne pevné na to, aby moč zadržali. Veď určite poznáte aj vy to nutkanie na močenie. Ak sú svaly zvierača pevné, tak moč udržíte. Naopak, ak nie sú, dôjde k samovoľnému vylúčeniu moču z organizmu. K tomu môže dôjsť aj pri smiechu, kýchaní alebo cvičení.

Močová inkontinencia sa tiež môže vyskytnúť vtedy, ak máte problém s nervami kontrolujúcimi svaly močového mechúra alebo močovej trubice (zvierača). Niekedy len zopár kvapiek na spodnej bielizni a inokedy hotový „vodopád“ – bohužiaľ, aj to je inkontinencia.

prejavy inkontinencie

Zdroj: Shutterstock®

Najčastejšie typy inkontinencie

Citlivý močový mechúr, jeho oslabenie, únik moču – inkontinencia. Existuje však mnoho typov ženskej inkontinencie, s ktorými sa môžete stretnúť. Najčastejšie sa hovorí o troch základných typoch, a to stresovej, urgentnej a kombinovanej inkontinencii.

Stresová inkontinencia vzniká pri smiechu, kašli, kýchaní, zdvíhaní ťažkých vecí, ale aj napríklad pri zmene polohy tela. V takom prípade dochádza k úniku len malého množstva moču. Jednou z príčin, prečo dochádza k úniku moču v tomto prípade, môže byť nadváha, ale aj už spomínané oslabené svaly panvového dna. Stresová inkontinencia sa dá zvládnuť prostredníctvom špeciálnych cvičení.

Urgentná inkontinencia - nečakané nutkanie na močenie, ktoré vedie k nedobrovoľnému úniku moču z organizmu. Dochádza k nej najmä v prípade podráždenia svalu, ktorý kontroluje sťahovanie močového mechúra. Ak je daný sval nestabilný alebo sa nepravidelne sťahuje, môže dôjsť k úniku prúdu moču. Obvyklými spúšťačmi sú – neliečená alebo zle liečená infekcia močových ciest, nádor či cukrovka.

Kombinovaná inkontinencia predstavuje kombináciu oboch predošlých typov. K nej môže dochádzať vtedy, keď trpíte nedobrovoľným únikom moču pri tlaku na brušnú dutinu a zároveň, ak je váš močový mechúr príliš aktívny.

Neprehliadni: Ako naučiť dieťa chodiť na nočník? Tieto tipy to uľahčia!

čo robiť v prípade úniku moču

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú príznaky inkontinencie a čo s ňou?

Častokrát sa vraví, že inkontinencia sama o sebe vôbec nie je chorobou. Že je to len príznak iného zdravotného problému, ktorý mohol vzniknúť aj naším pričinením. V každom prípade treba rozoznať prvotné signály a symptómy, ktoré vám dokážu problém inkontinencie odhaliť včas. Vďaka tomu môžete podniknúť kroky, pomocou ktorých sa z inkontinencie nestane väčší problém než je. Medzi najčastejšie príznaky teda patria:

  • tlak alebo kŕče v panvovej oblasti,
  • časté nutkanie na toaletu (viac ako 8-krát za deň alebo viac ako 2-krát v noci),
  • močenie počas spánku (pomočovanie sa).

Inkontinencia je problém, ktorý by ste mali riešiť so svojím lekárom. V tomto prípade je to obvodný lekár alebo gynekológ, no, samozrejme, je najlepšie obrátiť sa na špecialistu, ktorým je urológ alebo urogynekológ. Práve posledný spomínaný má špeciálne školenie v ženskom močovom systém. Áno, je nepríjemné o tom hovoriť a navyše s niekým cudzím, ale práve táto osoba vám môže pomôcť a môže vám predpísať potrebné pomôcky.

inkontinenčné vložky bella

Zdroj: Redakcia KAMzaKRASOU.sk

Bella pri problémoch s inkontineciou

V dnešnej dobe sú pomôcky pri inkontinencii aj voľne dostupné. Hovoriť môžeme primárne o urologických vložkách a plienkových nohavičkách, ktoré zadržiavajú moč a pomáhajú ženám cítiť sa pohodlne a hlavne bezpečne počas dňa aj noci.  

V závislosti od typu inkontinencie si môžete vybrať Urologické vložky Bella Control Discreet –dokonale savé vložky pre ženy, ktoré hľadajú efektívne riešenie pri problémoch s inkontinenciou. Sú pokryté mäkkou a jemnou vrstvou, ktorá chráni pokožku pred podráždením a bočné elastické volániky zabraňujú pretečeniu. Navyše každá vložka je samostatne balená.

Plienkové nohavičky Bella Control – sú vhodné pre aktívnych ľudí s aktívnym prístupom k životu. Sú vhodné pre strednú až ťažkú inkontinenciu. Ide o navliekacie plienkové nohavičky, ktoré nahradia spodnú bielizeň a poskytnú ochranu.

Pri inkontinencii samozrejme netreba zabúdať aj na starostlivosť o intímne partie a správnu hygienu. Okrem pravidelného sprchovania sa odporúča používať Dámske hygienické intímne obrúsky Bella Control Discreet, ktoré môžete nosiť so sebou v kabelke a v prípade potreby ich použiť na toalete. Obrúsky sú šetrné k pokožke, neobsahujú alkohol ani parabény. Na druhej strane obsahujú extrakt z brusníc a glycerín, ktorý hydratuje a chráni pred narušením prirodzenej hydrolipidovej bariéry pokožky. V domácom prostredí sa odporúča siahnuť po Géle na intímnu hygienu Bella Control Discreet, ktorý neutralizuje neželaný zápach a zanecháva príjemný pocit sviežosti. 

Urologické vložky, plienkové nohavičky, ako aj plienkové nohavičky pre seniorov nájdete v predaji na www.bella4you.sk.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

1 komentár

Ľubica Šťastná 04.10.19 06:10

ĽŠ
karma
100.00

V tomto prípade je príroda k nám naozaj neľútostivá.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní