Je cvičenie počas tehotenstva bezpečné? Môže cvičiť každá z nás?

Je cvičenie počas tehotenstva bezpečné? Môže cvičiť každá z nás?

Pohyb je pre naše telo veľmi prospešný. V tehotenstve to platí dvojnásobne. Hlavnou zásadou je cvičiť tak, aby sme neublížili sebe ani bábätku v brušku.

Odkedy môžem začať cvičiť?

Pokiaľ mala budúca maminka pravidelný pohyb ešte pred otehotnením, môže pokračovať v cvičení tak, ako bola naučená. Počúvať by mala svoje telo. Je možné, že v prvých mesiacoch tehotenstva bude viac unavená. Treba brať na to ohľad a nepresiľovať sa. Pohyb má robiť radosť a v tehotenstve obzvlášť.

Cvičiť by mali aj tie ženy, ktoré pred otehotnením nemali pravidelný pohyb. Začať môžu okamžite s prihliadnutím na svoje možnosti a zdravotný stav. Je iné začať s cvičením v čase, kedy v brušku rastie malý „poklad“, ako plynule pokračovať v cvičení.

Odporúčame: Dula - pomôže vám pri pôrode?

tehotenské civčenie

Zdroj: Shutterstock®

Čo na to lekári?

Pokiaľ ste zdravotne v poriadku vy aj vaše dieťatko, lekári vám s radosťou odporučia pohyb. Ak je čo i len malé riziko, cvičenie vám doktor zakáže. Toto jeho rozhodnutie by mala akceptovať každá mamička.

Pilates pre tehotné

Zdroj: Shutterstock®

Aký druh cvičenia je vhodný pre tehotné?

Najzákladnejší pohyb, ktorý je vhodný pre všetky budúce mamičky je chôdza. Obujte si pohodlnú obuv a choďte do prírody. Dýchajte čerstvý vzduch a primeraným tempom objavujte krásy okolo seba. Aspoň hodina aktívnej chôdze každý deň je pre telo dôležitá.

Ak máte svoj obľúbený šport, pokračujte v ňom aj počas tehotenstva. Výnimkou sú športy, pri ktorých hrozí riziko pre ženu a bábätko v brušku. Vyhnite sa lyžovaniu, korčuľovaniu, bicyklovaniu, jazde na koni a všetkým adrenalínovým športom.

Stavte skôr na cvičenia, ktoré sú určené pre tehotné ženy. Vedú ich kvalifikovaní tréneri alebo trénerky, ktorí vedia, ako môžu tehotné ženy bezpečne cvičiť. Výhodou je, že sa stretnete s inými budúcimi mamičkami a môžete si navzájom vymeniť cenné informácie, alebo zdieľať svoje tehotenské pocity. Vhodnými sú napríklad Gravidjoga alebo Pilates pre tehotné. Okrem pohybu počas hodiny, je prospešná aj relaxácia na záver cvičenia. Maminka sa uvoľní, zrelaxuje a môže lepšie načúvať svojmu dieťatku v brušku. 

Zacvičte si počas tehotenstva a vaše telo to neskôr veľmi ocení.


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

5 komentárov

Soňa Kelemenová 12.09.17 17:33

SK
karma
86.00

nastastie napredujeme smerom vpred a aj tehotne mamicky maju v nasom meste uz svoje kluby a tiez hodiny cvicenia..... ci uz je to pilates alebo joga.... v minulosti taketo moznosti neboli.... cvicenie ak to samozrejme buduca mamicka nema zakazane je pre dietatko len prosperujuce... pohybovat sa treba.. je dolezity... staci sa len rozhodnut pre ten spravny

  • 0
Odpovedať

Monika Červinková 12.09.17 22:32

karma
87.00

Ja som ako tehuľka cvičila doma. Najprv priebežne kým som chodila do práce, pretože som chodila unavená ale potom ked som už bola len doma, tak pravidelne každý deň :)

  • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 13.09.17 10:53

AB
karma
76.00

všetko s mierou a rozumom...

  • 0
Odpovedať

Lucia Šeptáková 13.09.17 16:18

karma
108.00

Ja som na to ani nepomyslela,ked som bola tehotna.Ale urcite áno.

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 14.12.17 16:25

SK
karma
113.00

asi podľa možností

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní