Jesť za dvoch? Mýtus! Tu je návod na to, ako zvládnuť tehotenstvo

Jesť za dvoch? Mýtus! Tu je návod na to, ako zvládnuť tehotenstvo

  • Zdieľaj:
 • 3

Blahoželáme! Predpokladáme, že ak ste si otvorili tento článok nosíte pod srdcom ten najväčší poklad zo všetkých. S tehotenstvom však neprichádza len radosť, ale aj zodpovednosť. Vaše zdravie je momentálne absolútna priorita, pretože vaše zdravie sa zároveň rovná zdraviu vášho bábätka.

Aj preto je dôležité vyselektovať, ktoré rady z internetu či z vášho okolia si brať k srdcu a ktoré zasa nie. My vám prezradíme, ako zvládnuť tehotenstvo doslova ľavou-zadnou!

Správna hmotnosť

Priberanie je, samozrejme, bežnou súčasťou tehotenstva. Byť v očakávaní by však v žiadnom prípade nemalo byť zámienkou na prejedanie sa a ani na nekontrolovateľné priberanie. Nadbytok telesnej hmotnosti môže totiž spôsobiť mnoho komplikácií, napríklad obávanú tehotenskú cukrovku či nebezpečnú preeklampsiu.

Nadbytočná telesná hmotnosť je tiež spájaná s dlhším a ťažším pôrodom. Aj preto si váhu strážte aspoň jedným očkom, čo určite urobí aj váš gynekológ.

Inšpiruj sa: Aké orechy bohaté na bielkoviny sa oplatí zaradiť do jedálnička?

ideálna hmotnosť v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Zdravá strava

Aj v súvislosti s predchádzajúcim odstavcom sa sústreďte na zdravú stravu. Vieme, že vás sem-tam prepadne chuť na niečo špeciálne ako je čokoláda, kyslé uhorky či dokonca fast food. Výhovorku „veď jem za dvoch” radšej nepoužívajte, jedzte za jedného a jedzte správne.

Strava by mala byť bohatá na bielkoviny, ale aj kyselinu listovú, vápnik či železo. Aj preto si doprajte veľa orechov a semien, zelenej listovej zeleniny, ovocia a zeleniny, mliečnych produktov aj celozrnných potravín.

Pohyb pre ľahší pôrod

Pravidelný pohyb, respektíve cvičenie počas tehotenstva nie je určené na chudnutie. Malo by vám však uľahčiť pôrod, a to sa naozaj oplatí. Stačiť by mala ľahká pohybová aktivita približne 30 minút za deň.

Vhodná je pritom v tehotenstve rýchla chôdza, bicyklovanie či plávanie. Vrhnúť sa môžete aj na cvičenie určené pre tehotné alebo veľmi populárnu tehotenskú jogu. Samozrejme, v prostredí vašej obývačky a v spoločnosti trénerov na YouTube.

najlepší pohyb v tehotenstve

Zdroj: Shutterstock®

Dobré rady na záver

Vieme, že v tehotenstve je toho naozaj veľa, čo nemôžete. Zakázaný je alkohol, fajčenie a dokonca by ste mali výrazne obmedziť aj príjem kofeínu. Tehotenstvo však predstavuje aj mnoho výhod, jednou z nich je aj prehliadka u zubára, ktorú môžu tehotné ženy (a deti do 18 rokov) absolvovať bezplatne 2-krát ročne. A keďže môže tehotenstvo negatívne ovplyvniť zdravie vášho chrupu, preventívna prehliadka na začiatku aj konci tehotenstva je viac než odporúčaná. 

Odporúčame ti aj: Monitor dychu bábätka – dobrý sluha alebo zlý pán?


  • Zdieľaj:
 • 3
Návrat hore
Autor článku

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

3 komentáre

Ľubica Šťastná 14.04.21 06:17

ĽŠ
karma
100.00

Dobré rady!

 • 1
Odpovedať

Zdenka Sabanošová 15.04.21 10:17

ZS
karma
100.00

Dobrá rada

 • 1
Odpovedať

Katarína Kačuriková 21.04.21 15:36

karma
108.00

Ďakujeme :)

 • 0
Odpovedať

Čo čítajú ostatní

Skinny jeans a vaginálne zdravie: Môžu úzke džínsy spôsobovať nepohodlie „tam dole“?
Pre ženy

Skinny jeans a vaginálne zdravie: Môžu úzke džínsy spôsobovať nepohodlie „tam dole“?

 • 3
 • 12.02.2022
Snár: Ako si vyložiť sen o nahote?
LIFESTYLE

Snár: Ako si vyložiť sen o nahote?

 • 0
 • 28.03.2022
Fenomén krilový olej ako potravina budúcnosti: Prečo ho tak ospevujú?
Zdravie

Fenomén krilový olej ako potravina budúcnosti: Prečo ho tak ospevujú?

 • 0
 • 13.03.2022
TOPlist