Naučte sa vyšetriť si prsia

Naučte sa vyšetriť si prsia

 • 63
 • 0

Ženy sa budú môcť prakticky naučiť, ako si vyšetrovať prsia

Ženy z celého Slovenska majú teraz unikátnu príležitosť naučiť sa prakticky a pod dohľadom odborného lekára, ako si správne robiť samovyšetrenie prsníkov a účinne sa tak chrániť pred rakovinou prsníka. Ženské kolektívy či firmy sa môžu jednoducho a bezplatne prihlásiť prostredníctvom web stránky www.pridajtesa.sk.

 

Edukácia bude prebiehať do 15. decembra 2012.

Rakovina prsníka je najčastejším zhubným ochorením žien a celkovo je tretím najčastejším typom rakoviny u nás. Každoročne je diagnostikovaných viac ako 2400 nových prípadov a výskyt ochorenia medzi Slovenkami každým rokom rastie. Prevencia rakoviny prsníka, ako aj skorá diagnostika v jej počiatočných štádiách majú mimoriadny význam. Toto ochorenie je totiž možné úspešne liečiť, pokiaľ sa odhalí včas.


Cieľom jedinečnej edukačnej aktivity s názvom „Máte vlastné telo vo svojich rukách“ je ukázať ženám a prakticky ich naučiť, ako si správne robiť samovyšetrenie prsníkov. Môžu sa do nej zapojiť ženské kolektívy z celého Slovenska, firmy, či organizácie, ktoré chcú svojim zamestnankyniam sprístupniť užitočné informácie a podporiť lepšiu starostlivosť o ich vlastné zdravie. Stretnutia s odborníkom sú bezplatné a budú prebiehať vo vopred dohodnutých termínoch do 15. decembra 2012. Samovyšetrenie prsníkov si budú môcť ženy nacvičiť na autentickej makete ľudského tela, na ktorej si samy prakticky vyskúšajú všetky jeho kroky, pod vedením lekára sa naučia, ako ich robiť správne, zistia, ako zmeny v prsníkoch identifikovať a aké varovné príznaky si všímať, naučia sa nález v prsníku správne nahmatať a spoznajú, čo pritom pod prstami ucítia. Kampaň organizuje občianske združenie HERklub, ktoré združuje pacientky s rakovinou prsníka a jeho cieľom je šíriť povedomie o tomto zhubnom ochorení, dôležitosti prevencie a možnostiach jeho liečby.


O samovyšetrení prsníkov sa veľa rozpráva, sú dostupné rôzne edukačné brožúry či videá, no ženy často jednotlivé kroky nesprávne reprodukujú, majú problém zorientovať sa v dostupných materiáloch bez názornej ukážky, nevedia, ako by mali pod prstami prípadný nádor „cítiť“. Gynekológovia zase často krát nemajú počas preventívnych prehliadok čas venovať sa pacientke do takej miery, aby im názorne predviedli, ako pri samovyšetrení prsníkov postupovať, nehovoriac o fakte, že mnohé ženy na preventívne prehliadky nechodia vôbec. Podľa prieskumov si vedia v súčasnosti správne vyšetriť prsia len 2-3 % žien a zväčša si dokážu nahmatať až nádor v rozvinutom štádiu, preto bola spoľahlivosť tejto metódy prevencie doteraz nízka.


Ženy by nemali zabúdať, že svoje telo majú najmä vo svojich rukách. Jediné, čo treba urobiť, aby sa oň naučili správne starať, je prihlásiť sa vyplnením krátkeho formulára na web stránke www.pridajtesa.sk. Samovyšetrenie je najjednoduchšia, najlacnejšia a pri správnom postupe aj spoľahlivá metóda, ktorou sa dá karcinóm prsníka či iný podozrivý nález včas odhaliť.

Zdroj foto: Accelerate

 • 63
 • 0
Návrat hore
Autor článku

0 komentárov

Čo čítajú ostatní

Pleťová kozmetika

TEST: Nový rad prírodnej kozmetiky Nivea Naturally Good

 • 84
 • 1
 • 18.06.2020
Telová kozmetika

TEST: Krémový gél na opaľovanie Eucerin Dry Touch Oil Control SPF 30 a SPF 50+

 • 105
 • 1
 • 07.07.2020
Pleťová kozmetika

TEST: NIVEA – Expertný čistiaci pleťový gél s MicellAIR komplexom

 • 50
 • 7
 • 30.05.2020
TOPlist