Nedaj jej šancu! Povieme ti, ako zmierniť príznaky menopauzy

Nedaj jej šancu! Povieme ti, ako zmierniť príznaky menopauzy

V živote každej ženy príde raz k obdobiu, kedy už nebude viac plodnou a pripravenou priniesť na svet deti. Toto obdobie odštartuje menopauza, ktorá sa začína 12 mesiacov po poslednej normálnej menštruácii. Menopauza je teda permanentné ukončenie menštruačných cyklov a zároveň aj prirodzená súčasť života a nie zdravotný problém.

U niektorých žien prichádza už skôr, niekedy aj po tridsaťpäťke, pre iné sa toto obdobie začína v 40-tich až 50-tich rokoch života, kedy je menopauza najčastejšia. Prináša však so sebou mnohé strasti, v súvislosti s hormonálnymi zmenami v tele. Dnes si povieme niečo o tom, ako zmierniť príznaky menopauzy. Značka: Prírodne!

Zaujme ťa aj: Kedy si dať pozor na zeleninu? Nie vždy je totiž zdraviu prospešná

návaly tepla pri menopauze

Zdroj: Shutterstock®

Príznaky menopauzy

Aby sme vedeli, aké príznaky ideme prírodnou cestou zmierňovať, musíme si o nich niečo povedať. Toto sú najčastejšie príznaky menopauzy, ktoré zažíva väčšina žien v tomto období života:

 • Nepravidelná menštruácia
 • Návaly tepla - hlavne sem patrí potenie sa v noci
 • Stavy úzkosti, depresie, výkyvy nálad
 • Suchšia vagína a znížená chuť na sex
 • Insomnia a znížená kvalita spánku
 • Suchá pleť, redšie vlasy, zmeny na prsiach
 • Priberanie

Všetky tieto príznaky menopauzy spôsobujú hormonálne zmeny v tele, zo všetkého najviac znížená produkcia ženského hormónu estrogénu a iných reproduktívnych hormónov.

problémy počas menopauzy

Zdroj: Shutterstock®

Prírodné zmiernenie príznakov menopauzy

Aj s nepríjemnými prejavmi menopauzy sa dá niečo robiť. Nemusíte si predpisovať lieky, ale skúsiť to prirodzenou cestou.

Odporúčame: Rybí kolagén: Zázrak, ktorý ťa opäť postaví na nohy. A nielen to!

čo jesť počas menopauzy

Zdroj: Shutterstock®

Jedlo

Keďže sa snažíme balancovať hormóny, je dobré do svojho jedálnička pridať zdravé tuky a dôležité minerály, ktoré telu chýbajú. Stále však treba mať na mysli, že v tomto období sú ženy náchylnejšie na priberanie, takže príjem kalórií treba mať v merku. V tomto období sa ženám odporúča jesť veľa ovocia, bohatého na vlákninu a zeleninu, ako kel, brokolica a kapusta, ktoré dokážu balancovať hladinu estrogénu a sú zároveň aj bohaté na vitamíny C a K. Nezabúdajte jesť ani iné potraviny, bohaté na vlákninu, omega-3 mastné kyseliny, zdravé tuky, probiotické jedlá, ako je napríklad kyslá kapusta a nezabúdajte ani na dostatok vody denne, aspoň 8 veľkých pohárov.

Čo z jedálnička v tomto období vyradiť? Jedlá, ktoré obsahujú chemické konzervanty, rafinovaný cukor, toxíny, éčka a veľa soli, čo sú v podstate fast foody a okrem toho aj hotové kupované jedlá v plaste. Vyraďte aj mäso, ktoré by mohlo obsahovať hormóny a obráťte sa na organické mäsá. Škodia aj vyprážané jedlá, alkohol a bublinkové nápoje.

počas menopauzy sa hýbte

Zdroj: Shutterstock®

Psychická pohoda a pohyb

V období menopauzy je dôležité byť v psychickej pohode. Preto sa treba vyhýbať stresujúcim situáciám a vhodné je aj absolvovať meditácie, jogu či iné cvičenia na upokojenie a celkovú vnútornú pohodu. Okrem toho sa odporúča pravidelný pohyb, keď už nie cvičenie, tak aspoň intenzívna chôdza. Samozrejme, že ženy v období menopauzy by si mali dopriať dostatok spánku, kedy sa telo regeneruje. Odporúča sa spať 7-9 hodín denne.

Neprehliadni: Kvasená zelenina ako odpoveď na mnohé trápenia. Pozri, ktoré!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

2 komentáre

Soňa Krátka 06.05.18 09:25

SK
karma
114.00

...uf, už aj ja som "v klube", snažím sa žiť zdravo, "pasujem sa" s "problémami" ako najlepšie viem...

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 06.05.18 22:27

karma
109.00

Ďakujem za článok.Niektoré príznaky pociťujem na vlastnom tele...

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní