Neplodnosť a stres: Týka sa tento začarovaný kruh aj teba?

Neplodnosť a stres: Týka sa tento začarovaný kruh aj teba?

Neplodnosť a stres – dve slová, ktoré by sme ihneď vymazali zo slovníkov aj z našich životov, keby to bolo možné. Jedno aj druhé predstavuje veľký problém pre toho, kto sa s tým potýka. Poznáte to staré známe – čo bolo skôr? Sliepka alebo vajce? Aj vy sa preto pýtate, čo prišlo skôr – neplodnosť alebo stres? Čo z toho je príčina a čo dôsledok? Pozrime sa na súvislosť neplodnosti a stresu!

Začnime tým, čo hovoria vedci. Páry, ktoré majú problém s plodnosťou, majú zároveň zvýšenú hladinu stresového hormónu v krvi. Tým sme naoko zodpovedali všetko. Neplodnosť vyvoláva stres a stres vyvoláva neplodnosť. Nie je to však také prosté, ako sa napohľad zdá. A hlavne sa s týmto tvrdením netreba uspokojiť. Zvlášť nie v tejto dobe, kedy si ťaháme stres ako guľu na nohe takmer všetci, bez výnimky. Veď alarmujúce je už len to, že zatiaľ čo naši rodičia sa ešte v dvadsiatke veselo zabávali, my sme už v tom veku dávno plní stresu. Dá sa povedať, že ide doslova o začarovaný kruh.

Zaujme ťa: Hormonálna joga dokáže zázraky: Prečo ju začať praktizovať?

čo spôsobuje neplodnosť

Zdroj: Shutterstock®

Stresu hrá do karát aj všetko, čo s riešením neplodnosti úzko súvisí – hormonálna liečba, množstvo vyšetrení oboch partnerov, stúpajúci vek, nehovoriac o každomesačnom čakaní, či to už tento raz vyšlo alebo opäť nie. Dokonca aj fakt, že ste podľa lekárov obaja plodní ako hrušky a napriek tomu sa nie a nie dopracovať k vytúženému bábätku, spôsobuje nemalý stres.

Americkí vedci zistili, že stres produkuje hormón s názvom gonadotropín (GnIH). Ten má na svedomí zníženú reprodukčnú schopnosť človeka, preto intenzívne pracujú na možnosti tento hormón zablokovať.

silná túžba otehotnieť

Zdroj: Shutterstock®

Indikátorom stresu je takisto aj enzým alfa-amyláza. Čím je ho v tele viac, tým nižšia je pravdepodobnosť počatia. To isté sa týka aj hormónu s názvom kortizol. Stres si teda s našou hladinou hormónov robí, čo sa mu zachce. Zrejme sme vám neprezradili žiadnu prevratnú novinku. Na druhej strane je dobré si uvedomiť, že ak vám kamarátky na káve s ľútostivým výrazom kladú na srdce, že „to máš z toho stresu“, netreba to brať na ľahkú váhu. A čo si budeme klamať, každý z nás si v sebe nesie nejaké to emocionálne bremeno (aj z minulosti), rôzne traumy, problémy či obavy.

ako podporiť plodnosť

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa teda z toho všetkého vymotať?

 • Upravte svoj životný štýl: Dajte si záležať na tom, aby ste si zodpovedali, čo vám spôsobuje stres. Pokojne si to všetko spíšte na papier. Je to prvý krok k tomu, ako sa ho postupne, pomaly, ale isto, zbaviť.
 • Naučte sa hovoriť nie: Ak budete každému – rodine, kamarátom, kolegom – neustále prikyvovať a brať si na plecia aj to, čo patrí im, budete pod neustálym tlakom, a teda stresom. Tomu sa jednoducho nevyhnete. Nielenže sa naučte povedať nie, ešte sa aj naučte požiadať o pomoc, ak to tak cítite.
 • Doprajte si čo najviac relaxu: Naučte sa dopriať si pauzu aj počas pracovnej doby a čas po práci si naplánujte tak, aby vám vždy zostal nejaký ten čas aj na oddych – fyzický aj duševný. Ak je vám to čo i len trochu blízke, meditujte! Nezabúdajte však ani na dostatok spánku.
 • Dbajte o dostatok pohybu: Ak aj neholdujete športu, rozhodne si nájdite čas aspoň na prechádzky v prírode. Ideálny spôsob, ako sa hýbať a pritom sa zbaviť stresu, je plávať, cvičiť jogu alebo si dopriať aspoň krátky strečing.
 • Smejte sa: Áno, presne tak – sledovanie komédií, zábavných programov alebo stretávanie sa s priateľmi, ktorí vás vedia vždy rozosmiať – to všetko si naordinujte ako povinnú jazdu! Veď predsa, ako môže v pesimistickom a utrápenom tele vzniknúť nový život?
 • A v neposlednom rade: Nebojte sa vyhľadať pomoc psychologičky, ak je už pre vás tento problém neúnosný!

Neprehliadni: Testosterón v tele ženy: Tieto signály jeho nadbytku neignoruj!


 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

6 komentárov

Mária Maxianová 29.04.18 15:57

MM
karma
100.00

stres je spúšťačom mnohých chorôb, tiež viem o tom svoje

 • 1
Odpovedať

Elena Švachová 29.04.18 20:43

karma
115.00

Presne tak,žijeme v dobe,kde je stres na každodennom poriadku,v práci sú na každého veľké nároky,samé uponáhľané termíny,všade samé kamery (aspoň u nás).Ja som rodila v dobe,kedy bolo ešte relatívne kľudné obdobie.Samozrejme,že niekto mal aj vtedy problém otehotnieť,ale bolo to skôr zo zdravotných problémov.

 • 1
Odpovedať

Lea Junsk 19.06.23 17:16

LJ
karma
-1.00

snazime sa o dieta uz dlho ale nie a nie otehotniet, uz to rozmyslame riesit cez nejaku kliniku, ktoru odporucate?

 • 0
Odpovedať

Inga Lodr 21.06.23 09:10

IL
karma
-1.00

my by sme bez kliniky repromeda asi maleho doteraz nemali, su to odbornici, ktori vedia co robia

 • 0
Odpovedať

Lucia Ma 22.06.23 11:08

LM
karma
-1.00

ked sme sa zacali rozpravat o babätku v strese som vôbec nebola ale ako sa nam dlhodobo nedarilo pocat zacinala som v nom byt

 • 0
Odpovedať

Emma Nakls 23.06.23 11:10

EN
karma
-1.00

u mna bolo nevyhnutne vyriesit cyklus, ten som mala velmi nepravidelny

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní