Núdzová antikoncepcia - toto musíte vedieť pred jej použitím!

Núdzová antikoncepcia - toto musíte vedieť pred jej použitím!

Ochrana, antikoncepcia, núdzová antikoncepcia... V dnešnej dobe existuje množstvo spôsobov, ako zabrániť nechcenému tehotenstvu.

Aj keď sa pri rôznych typoch antikoncepčných prípravkov uvádzajú percentá, nakoľko sú účinné, môže sa stať, že sa niečo pokazí. Kondóm praskne, alebo vynecháte jednu pilulku hormonálnej antikoncepcie.

V tomto momente sa pred nechceným otehotnením ochránite núdzovou antikoncepciou, ktorá je známa ako "tabletka PO". Prečítajte si pár základných, ale dôležitých informácií, ktoré by ste pred jej užitím mali vedieť!

Ako to funguje?

Núdzová antikoncepcia je určená na ochranu pred tehotenstvom v prípade nechráneného pohlavného styku alebo zlyhania klasických antikoncepčných metód. Táto tabletka bráni oplodneniu vajíčka a jeho uchyteniu na stenu maternice. Súvisí to však aj s fázami menštruačného cyklu. Ak si tabletku vezmete pred ovuláciou, tá potom zabraňuje samotnému uvoľneniu vajíčok a narušuje pohyb vajíčkovodov.

Zakúpite ju v lekárni aj bez lekárskeho predpisu. Zložením od klasických antikoncepčných tabletiek, ktoré sa užívajú pravidelne, sa líši iba koncentráciou prítomných hormónov. Dávka hormónov, ktorá je po použití "tabletky PO" dopravená do tela, je totiž omnoho vyššia.

Bude vás zaujímať: Mätový olej a chudnutie? Určite vyskúšajte!

čo robiť proti otehotneniu

Zdroj: Shutterstock®

Núdzová znamená v núdzových prípadoch

Ako už názov samotnej antikoncepcie napovedá, ide o tabletku, ktorá sa má používať iba v krajných situáciách. V žiadnom prípade si jej používaním nenahradzujte iné metódy antikoncepcie. Prípravky ako prezervatív či hormonálna antikoncepcia vás pred nechceným tehotenstvom ochránia oveľa lepšie.

"Tabletku PO" môžete použiť vždy raz počas jedného menštruačného cyklu, no mali by ste vedieť, že jej častým používaním si cyklus ľahko rozhádžete. Ak však príde k skutočne núdzovej situácii, nebojte sa tabletku použiť. Pre telo je totiž táto metóda menej invazívna, ako keby ste sa neskôr rozhodli podstúpiť potrat.

Odporúčame: Expresný banánový dezert

tabletku PO treba užiť včas

Zdroj: Shutterstock®

Nikdy s ňou nečakajte!

Dôležité je zmieniť, že núdzová antikoncepcia nie je stopercentná a jej účinnosť sa zo dňa na deň znižuje. Najvhodnejšie je užiť ju do 24 hodín od pohlavného styku, vtedy je až 95 % pravdepodobnosť, že k počatiu nedôjde. Po uplynutí 72 hodín účinnosť tejto tabletky klesá približne na polovicu. V súčasnosti existujú aj tabletky, ktoré je možné užiť až do 120 hodín od pohlavného styku. V prípade oneskorenia alebo neúčinnosti nemá tableta vplyv na už prebiehajúce tehotenstvo.

Možné sú vedľajšie účinky

Núdzová antikoncepcia, rovnako ako iné lieky, môže spôsobiť isté vedľajšie účinky. Okrem narušenia periódy sa v súvislosti s touto tabletkou vyskytuje aj nevoľnosť, únava, bolesti žalúdka alebo zvýšená precitlivenosť pŕs. Ak sa u vás do troch hodín od užitia núdzovej antikoncepcie objaví vracanie, budete si ju musieť vziať znova.

Bude vás zaujímať: Ľúbezné kvetinové čelenky, ktoré oživia váš jarný outfit!

pri bolesti navštívte lekára

Zdroj: Shutterstock®

Kedy navštíviť lekára?

Aj keď "tabletku PO" zakúpite bez lekárskeho predpisu, v niektorých prípadoch návštevu gynekológa neodkladajte. Napríklad, ak sa ďalšia menštruácia oneskorí o viac ako 5 dní. V takom prípade je potrebné urobiť tehotenské testy, pretože je možné, že núdzová antikoncepcia nezabrala. Ostražité buďte aj keď sa menštruácia dostaví, no je nezvyčajne silná alebo naopak slabá. Lekár by vás mal tiež vidieť, ak pociťujete náhlu a neobvyklú bolesť v spodnej časti brucha.  

Odporúčame: Najkrajšie svetové záhrady, ktoré sa oplatí aspoň raz za život vidieť


  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

4 komentáre

Soňa Kelemenová 06.04.17 14:41

SK
karma
86.00

treba chrániť pred neželaným tehotenstvom, ale ak sa to stane, tak určite treba siahnuť po tabletke

  • 0
Odpovedať

Monika Filípková 06.04.17 15:51

MF
karma
56.00

S touto tabletkou som sa stretla, ale bolo to už dávno.

  • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 06.04.17 17:34

MM
karma
100.00

ja som mala opačný problém, otehotnieť

  • 0
Odpovedať

Soňa Krátka 07.04.17 18:39

SK
karma
113.00

nepoznám

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní