Trápia ťa večne studené ruky a nohy? Takto si môžeš pomôcť!

Trápia ťa večne studené ruky a nohy? Takto si môžeš pomôcť!

Neustále studené až boľavé ruky a nohy, a to aj v horúcom lete, sú niečím, čo dokáže mimoriadne znepríjemniť život. Týka sa to aj vás? A viete, čo je za tým? Je to veľmi jednoduchá rovnica. Studené ruky a nohy = neprekrvené končatiny. Môžu za tým byť srdcovo-cievne problémy, vysoký krvný tlak, ale aj anorexia. Nedokrvené končatiny sú sprievodným javom viacerých ochorení a ťažkostí. Týchto pár účinných trikov vám však pomôže.

Čo môže za večne studené končatiny?

Okrem spomínaných problémov sú studené až modrasté ruky a nohy aj následkom rôznych metabolických porúch, chudokrvnosti (málokrvnosti či anémie), cukrovky, vysokého cholesterolu alebo ťažkostí s chrbticou. Rovnako aj nesprávny životný štýl, plný stresu, alkoholu, cigariet a zanedbávania liečby ochorení, spôsobuje studené končatiny. Jedna vec je, ak vám ruky a nohy vychladnú následkom studeného počasia či momentálneho chladu. Oveľa nebezpečnejšie však je, ak sú vaše končatiny studené za každých okolností, pri akejkoľvek objektívnej teplote. Dochádza k stiahnutiu ciev, a tým pádom k zhoršenému prekrveniu (hlavne) prstov.

Prečítaj si: Ako rozpoznať nedostatok železa v krvi? Takéto sú príznaky anémie!

ako zahriať ruky

Zdroj: Shutterstock®

Ženy sú oveľa citlivejšie na chlad než muži

Všeobecne známym faktom je, že my ženy sme uzimenejšie. Môže za to prítomnosť estrogénu v krvi, pomalší metabolizmus, ako aj menej svalovej hmoty oproti mužom. Studené končatiny idú väčšinou ruka v ruke so zmenou farby nielen rúk a nôh, ale aj tváre. Následkom chladu a nedostatočného prekrvenia sa postupne mení z ružovej, cez fialovú, až po modrú či bielu. V rámci tváre je reč predovšetkým o nose a ušiach, ktoré sa postupne môžu stať až necitlivými. V úplne krajnom prípade dochádza až ku gangréne prstov.

príčiny studených nôh

Zdroj: Shutterstock®

Emocionálna pohoda je ten najlepší radiátor

Pomerne neznámym pojmom je syndróm studených končatín, takzvaný Raynaudov syndróm. Ide o systémovú poruchu krvného obehu. K nedostatočnému dokrveniu rúk a nôh tu dochádza už pri veľmi krátkom vystavení chladu. Jeho horším a nebezpečnejším variantom je Raynaudova choroba. Večne studené až skrehnuté končatiny však, logicky, spôsobuje aj nedostatok pohybu. Takisto aj nadmerný stres, strach, úzkosť a nervozita spôsobia stiahnutie svalov, čo výrazne obmedzí prietok krvi v končatinách. Hoci si to neuvedomujeme, emocionálna pohoda je dôležitým zdrojom tepla. Za sťahovanie ciev ale môže aj kofeín, hormonálna antikoncepcia, nedostatok železa alebo vitamínov B, C, E. Za zmienku však stojí aj príliš priliehavé oblečenie, tesná obuv či plytké a rýchle dýchanie. Aj tieto faktory môžu mať na svedomí nedostatočné prekrvenie vašich rúk a nôh.

Zaujme ťa: Lapač snov: Prostá dekorácia alebo magický symbol?

studené nohy v noci

Zdroj: Shutterstock®

Ak sa nechcete uspokojiť s neustálym nosením hrubých ponožiek a rukavíc, navštívte lekára, ktorý vám môže predpísať lieky na roztiahnutie ciev. Samy si môžete poskytnúť prvú pomoc masážou, čím si dopomôžete k rozprúdeniu krvi. Z dlhodobejšieho hľadiska si môžete pomôcť pravidelným športovaním a pohybom. Ak to však nekorešponduje s vaším životným štýlom, skúste sa aspoň počas práce pravidelne popreťahovať a rozhýbať. Tým ale dosiahnete len krátkodobé prekrvenie a ohriatie končatín. Končatiny si efektívne ohrejete aj teplým (nie horúcim!) kúpeľom a saunou.

syndróm chladných končatín

Zdroj: Shutterstock®

Že najteplejší „sveter“ je ten tekutý, je skutočne len mýtus. Nespoliehajte sa teda na ohrievanie alkoholom, doprajte si radšej teplý čaj, ideálne zázvorový alebo korenistú polievku. Proti studeným rukám môžete zabojovať aj zovretím pästí aspoň dvadsaťkrát za sebou. Pokiaľ ide o oblečenie, na udržanie telesného tepla je vhodnejších viac tenších vrstiev než jedna hrubá. Dbajte na to, aby ste mali neustále zakrytý krk a zápästia – nachádzajú sa tu totiž najdôležitejšie tepny.

Odporúčame: Vatové tyčinky do uší: Zabudni na ich používanie! Dôvod ťa zaskočí

- Anketa

TRÁPIA AJ VÁS STUDENÉ NOHY A RUKY?

Odpovedalo 321 ľudí  

Áno, je to môj celoročný problém
97%
Áno, ale len v zimnom období
3%
Nie, tento problém sa ma netýka
1%

  • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

  • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

7 komentárov

Lenka Meravá 08.03.18 08:47

LM
karma
82.00

Velmi mi pomaha na tento problem Ginko

  • 1
Odpovedať

Helena Zobková Šimurdová 08.03.18 09:25

HZŠ
karma
102.00

Syndróm studených rúk a nôh trápi už aj mňa. Žiaľ s vekom človeka dobehne už kdečo :(

  • 1
Odpovedať

Mária Maxianová 08.03.18 15:15

MM
karma
100.00

mám tento problém, minulý týždeň ma veru potrápil

  • 1
Odpovedať

Žofia Mažáriová 08.03.18 16:56

ŽM
karma
115.00

na pohár vína večer nedám dopustiť, úplnle cítim, ako sa mi nohy otepľujú

  • 1
Odpovedať

Ľubica Šťastná 08.03.18 18:43

ĽŠ
karma
100.00

Najteplejší sveter je tekutý, ale iba vo forme čajíku, korenistej polievky a podobne, alkohol je naozaj iba mýtus.

  • 1
Odpovedať

Elena Švachová 08.03.18 22:59

karma
109.00

tento problém občas potrápi aj mňa.Najlepšie je,dať si do lavóra horúcu vodu,strčiť tam nohy a za chvíľu je po probléme :-) ...a zázvorový čaj k tomu.

  • 0
Odpovedať

Peter Maňák 11.03.18 00:24

PM
karma
107.00

Zázvorový čaj je na toto super.

  • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní