Môžu na nás horúce nápoje vplývať negatívne? Budeš prekvapená!

Môžu na nás horúce nápoje vplývať negatívne? Budeš prekvapená!

Existujú iba dva typy ľudí. Jedni dokážu vypiť kávu alebo čaj takmer okamžite po zaliatí. Tí druhí čakajú, kým im obľúbený nápoj úplne nevychladne.

Nech už patríte do ktorejkoľvek skupiny, určite sa aj vám aspoň raz stalo, že ste sa ponáhľali a horúcu kávu či čaj ste museli do seba v podstate naliať.

Občasná konzumácia veľmi teplých nápojov nemusí mať na náš organizmus žiadny negatívny vplyv. Hovorí sa však, že všetkého veľa škodí. V nasledujúcom článku sa dozviete, ako môžu horúce nápoje ovplyvniť naše zdravie!

Môžu horúce nápoje poškodiť zdravie?

Druh nápoja je rovnako dôležitý ako to, čo konzumujeme. Veľkú časť pitného režimu by bezpochyby mala tvoriť voda, no pre telo sú prínosom aj rôzne minerálne vody či bylinné čaje. Dokonca i kvalitná káva má určité pozitíva. Niektoré nápoje však môžu byť pre naše telo vyslovene škodlivé a teraz nehovoríme o obľúbených sýtených nápojoch, ktoré sú plné cukru. Svetová zdravotnícka organizácia totiž na zoznam možných karcinogénov pridala horúce nápoje.

Pritom vôbec nezáleží na tom, o aký druh nápoja ide. Z výsledkov výskumov uskutočnených vo viacerých krajinách vyplýva, že pravidelná konzumácia príliš horúcich nápojov môže zvyšovať riziko vzniku nádorov ústnej dutiny a rakoviny pažeráka, respektíve môže byť príčinou vzniku ochorení tohto typu.

Pozri aj: Tetovanie a piercing: Spoznaj riziká takéhoto zdobenia tela!

rakovina pažeráka

Zdroj: Shutterstock®

Koľko stupňov je už príliš?

Ako sme už spomínali vyššie, nezáleží na tom, o aký druh nápoja ide, ale o teplotu. Koľko stupňov je teda už príliš? Pri výskumoch bolo zistené, že rizikové môžu byť nápoje s teplotou vyššou ako 65°C. Súvislosť medzi vysokou teplotou nápojov a vznikom spomínaného ochorenia potvrdili najmä štúdie v Číne, Turecku, Iráne, Brazílii či Argentíne. Práve v týchto oblastiach sa čaj či maté pravidelne pije pri teplote okolo 70°C.

Vedci tiež došli k záveru, že ľudia, ktorí pravidelne pijú čaj do dvoch minút po zaliatí, môžu byť na vznik rakoviny až päťkrát náchylnejší. Je to v porovnaní s tými, ktorí na vypitie nápoja čakajú aspoň štyri a viac minút. A prečo vlastne predstavujú horúce nápoje problém? Predpokladá sa, že vznik a rozvoj ochorenia môžu podnecovať najmä opakované popáleniny, ktoré pri ich pití vznikajú na sliznici pažeráka.

konzumácia teplých nápojov

Zdroj: Shutterstock®

Teplým nápojom sa vyhýbať nemusíte

Ak má káva či čaj nižšiu teplotu, pre tkanivá v podstate nepredstavuje riziko. Práve naopak. Konzumácia teplých nápojov má na náš organizmus blahodarný vplyv. Človeku môžu pomôcť napríklad s trávením a vhodné sú aj pri detoxikácii organizmu. Podobne je to s konzumovaním polievky, ktorú taktiež mnohí obľubujú jesť horúcu. Polievka, ktorá má ideálnu teplotu, dokáže rozhýbať tráviaci trakt a pripraví telo na spracovanie pevnej stravy.

Keď si teda nabudúce budete chcieť vychutnať kvalitnú kávu, čaj alebo nedeľnú polievku, buďte opatrní. Pred konzumáciou sa určite oplatí čakať, a to až kým bude mať nápoj alebo pokrm optimálnu teplotu. Raz za čas sa však asi nikto nevyhne situácii, kedy bude musieť niečo horúce narýchlo vypiť. Dôležité je však dávať pozor na to, aby sa podobné situácie neopakovali príliš často. Minimálne si totiž môžete poriadne popáliť jazyk.   

 Odporúčame: Očarujúci bonsaj ako strom v miske. Oživ ním svoju domácnosť!

- Anketa

AKO STE NA TOM S HORÚCIMI NÁPOJMI VY?

Odpovedalo 176 ľudí  

Nemám problém vypiť aj veľmi horúci nápoj.
17%
Zvyčajne čakám, kým mi nápoj sčasti vychladne.
83%

 • Pred komentovaním musíte byť prihlásený!

 • Nie ste ešte zaregistrovaný?

Pre zapojenie sa do diskusie alebo súťaže je potrebné mať u nás na webe registráciu a byť prihlásený. Pokiaľ registráciu nemáte, vytvoríte si ju - TU.
A následne sa stačí prihlásiť a odpovedať na súťažnú otázku.

9 komentárov

Zdena Paňková 01.03.18 08:26

ZP
karma
100.00

Mám rada teplučkú kávičku aj čaj, ale horúce neviem vypiť. A keď je takto chladno teším sa, že ma teplý nápoj zahreje :)

 • 0
Odpovedať

Soňa Kelemenová 01.03.18 08:47

SK
karma
86.00

mama nás o otcom stále hovorieva že máme máme hrdlo "asi z plechu" lebo dokáže zjesť všetko veľmi horúce.. fúha ale ako som sa dočítala nie je to bohviečo na pažerák....ale keď ja tak milujem horúceeeeee

 • 1
Odpovedať

Marta Bujdošová 01.03.18 10:52

MB
karma
98.00

horuca polievka alebo caj, teraz je to vyborne a potom este znutra to prijemne hreje.

 • 0
Odpovedať

Pavlína Vaksmundská 01.03.18 17:09

PV
karma
113.00

Ja milujem horúce polievky, najmä Kurací vývar .. Kávičku a čaj si vychutnám mierne chladnejší , nie horúci .. Niekedy si aj popálim jazyk ,ked som veľmi hladná , a nevydržím čakať ,kým jedlo trocha vychladne..!!

 • 0
Odpovedať

Mária Maxianová 01.03.18 18:12

MM
karma
100.00

polievky jedine horúce, kávu a čaj pijem pomaly, teda horúce až studené, posledné dúšky sú najlepšie

 • 0
Odpovedať

Lenka Meravá 01.03.18 21:38

LM
karma
82.00

Kavicku jedine horucu

 • 0
Odpovedať

Elena Švachová 01.03.18 21:54

karma
115.00

nezvyknem piť nič horúce,všetko musí byť tak akurát...či je to pitie,či jedenie.

 • 0
Odpovedať

Anna Bútorová 02.03.18 12:24

AB
karma
76.00

kávu milujem horúcu...samozrejme pravá káva nemôže byť veľmi horúca, ale taká aby sa dala hneď konzumovať

 • 0
Odpovedať

Lenka Beranová 05.02.19 16:13

LB
karma
-1.00

Zaujímavý článok.

 • 0
Odpovedať
Návrat hore
Autor článku

Čo čítajú ostatní